Betaina – czym jest?

Betaina to aminokwas, a zarazem pochodna glicyny (jeden z najprostszych aminokwasów). Chociaż pełni ona w naszym organizmie bardzo istotne funkcje, rzadko o niej się słyszy w kontekście zdrowej diety, czy też preparatów zdrowotnych.

Betaina – co to jest i skąd się bierze ?

Betaina powstaje w ludzkim organizmie. Coraz częściej jest ona również składnikiem suplementów diety, a jej najważniejsza zaleta to fakt, że można ją uzyskać w sposób całkowicie naturalny. W ludzkim organizmie stanowi ona składnik soku żołądkowego, gdzie odpowiada za pobieranie z pokarmu protein, witaminy B12, żelaza, a także wapnia.

Działanie i nadmiar

Wyżej wymieniony aminokwas ma zbawienny wpływ na proces regeneracji komórek wątroby i pobudzanie ich do działania. Po tym, jak zostanie on przyjęty wraz z pokarmem, znajduje drogę do komórek wątroby, następnie wnika w ich strukturę, aby później je wzmocnić. Aminokwas ten powinien być jednakże stosowany z umiarem. Zbyt duże jego ilości mogą być przyczyną nudności, albo biegunek. Najlepiej jest go przyjmować z dwóch źródeł. Pierwszym z nich będzie źródło pokarmowe, na przykład w postaci buraków czerwonych. Drugim zaś będą odpowiednie suplementy diety w postaci tabletek, albo proszku do przygotowywania kotlailu, albo napoju. Przyjmowany jest wraz ze specjalnie opracowanymi preparatami, gdzie zostaje połaczony z innymi substancjami, jak np. z kreatyną. Takie połączenie zwykle zalecane jest sportowcom, jak i osobom intensywnie ćwiczącym na siłowni.

Źródło: https://medpak.com.pl/blog/poradniki/betaina-wlasciwosci-i-dzialanie-zastosowanie

Be the first to comment on "Betaina – czym jest?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*