Maski antysmogowe – dlaczego warto je mieć i jak działają?

Maski antysmogowe stały się popularne dopiero niedawno – jeszcze kilka lat temu nieczęsto można było spotkać na ulicach ludzi zaopatrzonych w takie maski. Chronią one nie tylko przez smogiem, ale też przed różnymi zanieczyszczeniami obecnymi w powietrzu czy też przed bakteriami bądź wirusami.

Smog, czyli przed czym chronią nas maski antysmogowe

Smog jest mieszaniną spalin i powietrza. Inaczej nazywa się go pyłem zawieszonym. Z raportów wynika, iż smog przyczynia się do śmierci wielu osób, także w Polsce. Do najbardziej zanieczyszczonego miasta w Polsce zaliczamy Kraków. Smog jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi, a przede wszystkim dla osób w wieku podeszłym, mających choroby z układem oddechowym czy dzieci. Nie należy lekceważyć tego zagrożenia i powinno się unikać przebywania na świeżym powietrzu w dni, kiedy cząstek pyłu zawieszonego jest w powietrzu bardzo dużo. Cząstki te mają średnicę mniejszą niż 10 bądź 2,5 mikrometra. Najczęściej zawierają one siarkę, amoniak, benzopiren czy metale ciężkie. Wszystkie te związki mają bardzo negatywny wpływ na zdrowie i przyczyniają się również do powstawania nowotworów.

Działanie maski antysmogowej

Maski antysmogowe, jak już wspomniano, nie chronią tylko przed smogiem. Ich zadaniem jest ochrona układu oddechowego przed zanieczyszczonym powietrzem. Dlaczego takie maski działają lepiej niż maseczki chirurgiczne? Dlatego, iż są wyposażone w wymienne filtry i od nich jest uzależnione ich działanie. Maski antysmogowe zatrzymują prawie 100 procent zanieczyszczeń, należy jednak wiedzieć, że nie wszystkie zanieczyszczenia osiadają na filtrze. Posiadacze takich masek muszą być jednak świadomi tego, że mają one pewną wadę – ciężko się w nich oddycha, Ponadto, po pewnym czasie może pojawić się zawilgocenie maski, zależne również od temperatury i wilgotności panującej na zewnątrz. Dla osób noszących okulary mankamentem noszenia masek antysmogowych może być również fakt, że mogą one parować, mniej lub bardziej. Bardzo ważne jest również, aby odpowiednio dopasować maskę do twarzy – jeśli będzie zbyt luźna, część powietrza nie przejdzie przez filtr. Filtry w masce antysmogowej należy wymieniać regularnie, to znaczy co około dwa tygodnie – w przeciwnym razie nie będzie ona odpowiednio nas chronić. Filtr można również co jakiś czas sprawdzać, czy nie zrobił się z koloru białego szary. Samą maskę warto również co pewien czas prać, nie tylko ze względu na powstałe zabrudzenia, ale przez wzgląd na osadzające się na niej drobnoustroje.

Be the first to comment on "Maski antysmogowe – dlaczego warto je mieć i jak działają?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*