Czy aloes pomaga w walce z trądzikiem?
Aloes słynie ze swoich dobroczynnych właściwości, które od lat są szeroko wykorzystywane zarówno w branży medycznej, jak i kosmetycznej. Miąższ pozyskiwany z tej rośliny ma działanie antyoksydacyjne, odmładzające oraz przeciwstarzeniowe, a dodatkowo regeneruje uszkodzone komórki i uelastycznia skórę. Na szczególną uwagę zasługuje jednak jego działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, które z powodzeniem można wykorzystać do walki z problemami skórnymi. Jak więc stosować aloes na trądzik i jakie dokładniej daje efekty? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!
Spis treści:
1. Jak aloes działa na skórę?
2. Czy aloes pomaga na trądzik?
3. Jak stosować aloes na trądzik?
4. Aloes na trądzik – domowe sposoby
5. Jakie efekty daje stosowanie aloesu na trądzik?
Jak aloes działa na skórę?
Aloes to roślina, która wyróżnia się wieloma właściwościami pozytywnie wpływającymi zarówno na zdrowie, jak i ciało. Miąższ z niej jest świetnym preparatem do codziennej pielęgnacji, ponieważ ma działanie antyoksydacyjne, odmładzające i przewciwstarzeniowe, a dodatkowo regeneruje uszkodzone komórki, intensywnie nawilża i uelastycznia skórę. Ponadto, aloes działa przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, dzięki czemu można go z powodzeniem wykorzystać do walki z trądzikiem. To wszystko powoduje, że ta drogocenna roślina:
- intensywnie nawilża skórę,
- łagodzi stany zapalne,
- łagodzi podrażnienia,
- łagodzi skutki poparzeń słonecznych,
- wspomaga i przyspiesza gojenie się ran,
- zmniejsza świąd skóry,
- niweluje zaczerwienienia na skórze,
- łagodzi podrażnienia po goleniu,
- zmniejsza widoczność wyprysków,
- działa przeciwzapalnie,
- działa przeciwbakteryjnie,
- działa przeciwwirusowo,
- wspiera procesy regeneracji naskórka,
- zmniejsza szorstkość skóry,
- rozjaśnia blizny i przebarwienia,
- łagodzi dolegliwości związane z ukąszeniami owadów.
Czy aloes pomaga na trądzik?
Jak najbardziej tak! Aloes ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, dlatego skutecznie przyspiesza gojenie się wyprysków, zmniejsza ich widoczność oraz zapobiega rozwojowi bakterii, przeciwdziałając tym samym powstawaniu kolejnych krostek. Ponadto, miąższ z tej dobroczynnej rośliny hamuje wydzielanie sebum, nawilża naskórek i sprawia, że zaskórniki i drobne ranki goją się znacznie szybciej. To jednak nie wszystko! Aloes jest świetnym preparatem do walki z trądzikiem również ze względu na przeciwświądowe działanie, dzięki któremu pacjenci borykający się z tym schorzeniem mniej się drapią, a tym samym ograniczają roznoszenie bakterii po innych częściach ciała. To wszystko powoduje, że już po kilku dniach regularnego stosowania preparatów na bazie aloesu można zauważyć pierwsze efekty w postaci mniejszej ilości wyprysków oraz mniej widocznych krostek.
Jak stosować aloes na trądzik?
Aloes na trądzik można stosować zarówno w formie gotowego kosmetyku, jak i żelu pozyskanego bezpośrednio z rośliny. Jest to bowiem sukulent, który z powodzeniem można hodować w domowych warunkach, dzięki czemu w prosty i szybki sposób uzyskuje się dostęp do preparatu o doskonałych właściwościach pielęgnacyjnych. Jak zatem go używać? Najlepiej skorzystać ze sposobu, który opisywaliśmy w artykule opisującym działanie aloesu na krostki na ramionach, czyli:
- w pierwszej kolejności należy odciąć liść, najlepiej u samej nasady rośliny,
- następnie powinno się włożyć go do szklanki odciętym kawałkiem w dół, tak aby spłynęła z niego wydzielina,
- po spłynięciu żelu aloesowego, kroimy liść na pół i i łyżeczką wyjmujemy miąższ ze środka,
- miąższ mieszamy w miseczce do uzyskania gładkiej konsystencji,
- gdy galaretka jest gotowa, nakładamy ją na skórę, minimum dwa razy dziennie,
pozostałą część galaretki zamykamy w pojemniku.
Aloes na trądzik – domowe sposoby
Aloes do walki z trądzikiem można wykorzystać również w formie kojących maseczek, które zmniejszą widoczność wyprysków, zapobiegną ich rozprzestrzenianiu się oraz zniwelują świąd i zaczerwienienia. Jak więc je przyrządzić? Już podpowiadamy!
Maseczka z aloesu i olejku herbacianego na trądzik
Aby przygotować maseczkę z aloesu i olejku z drzewa herbacianego na trądzik, wystarczy w niewielkiej miseczce umieścić miąższ wydobyty łyżeczką z kilku liści tej dobroczynnej rośliny, dodać do niego łyżkę mąki ziemniaczanej oraz kilka kropli olejku z drzewa herbacianego, a następnie całość dokładnie wymieszać. Taką papkę nakładamy na twarz, pozostawiamy na minimum 20 minut, po czym dokładnie zmywamy.
Maseczka z aloesu i miodu na trądzik
Aby przygotować maseczkę z aloesu i miodu na trądzik, wystarczy w niewielkiej miseczce umieścić miąższ wydobyty łyżeczką z kilku liści tej dobroczynnej rośliny, dodać do niej miód i dokładnie wymieszać do uzyskania jednolitej konsystencji. Tak przygotowaną maseczkę nakładamy na twarz, pozostawiamy na minimum 20 minut, po czym dokładnie zmywamy.
Maseczka z aloesu i sody oczyszczonej na trądzik
Aby przygotować maseczkę z aloesu i sody oczyszczonej na trądzik, wystarczy w niewielkiej miseczce umieścić miąższ wydobyty łyżeczką z kilku liści tej dobroczynnej rośliny, dodać do niej łyżkę sody oczyszczonej i dokładnie wymieszać do uzyskania jednolitej konsystencji. Gotową maseczkę nakładamy na twarz, pozostawiamy na minimum 20 minut, po czym dokładnie zmywamy.
Jakie efekty daje stosowanie aloesu na trądzik?
Efekty regularnego stosowania aloesu na trądzik w postaci usunięcia zanieczyszczeń skóry, zamknięcia porów, rozświetlenia twarzy, zmniejszenia stanu zapalnego wywołanego przez wypryski, ograniczenie wydzielania sebum oraz ukojenia dla naskórka można zauważyć już po kilku dniach stosowania. Takie działanie jest możliwe dzięki właściwościom przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym miąższu z tej dobroczynnej rośliny, które przyspieszają gojenie się ran, zmniejszają ich widoczność oraz zapobiegają rozwojowi bakterii, a tym samym przeciwdziałają powstawaniu kolejnych krostek. To właśnie dlatego preparaty na bazie aloesu podobnie do maści cynkowej na trądzik będą doskonałym wyborem do walki z wypryskami.
Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii uroda, w której między innymi przedstawiamy właściwości mydła potasowego oraz wyjaśniamy jak stosować olejek oregano na skórę.