O nas

SERV-MED.PL to portal medyczny, który powstał z myślą o osobach szukających informacji, wskazówek oraz porad z branży zdrowia, chorób, psychologii, odżywiania i urody.

Polityka prywatności | Kontakt

Charakterystyka terapii online

Charakterystyka terapii online

Czym wyróżnia się psycholog online?

W związku z praktyką e-terapii warto zadbać o kilka kwestii etycznych. Co ciekawe, ale być może nic dziwnego, wiele wydaje się wynikać z faktu, że zarówno synchroniczne, jak i asynchroniczne sposoby interakcji są w dużej mierze oparte na tekście, dlatego też wybór, którym jest psycholog online coraz rzadziej dziwi w dzisiejszych czasach.

Pamiętajmy o tym, że gdzie istnieje zapotrzebowanie na e-terapię, która istnieje dzięki możliwościom i wygodzie, dostępna będzie również liczba praktyków, którzy będą w stanie zaspokoić tę potrzebę. Jedną z kluczowych obaw związanych z psychologiem online jest to, że gdy zbyt mało przeszkolonych, certyfikowanych terapeutów oferuje swoje usługi, konsumenci online mogą zwrócić się do niewykwalifikowanych terapeutów w Internecie, którzy w ramach zarobku będą starali się dostarczyć pomoc opartą na nieprawdziwym doświadczeniu.

W związku z tym, jeśli mają być świadczone profesjonalne usługi, praktykujący powinni przede wszystkim podjąć działania w celu zaspokojenia tej potrzeby poprzez zastosowanie nowoczesnych technologii. Obowiązkiem użytkownika jest także zachowanie należytej staranności przy wyborze terapeuty online, co związane jest z dokładnym researchem.

Poradnictwo online wiąże się z unikalnymi praktycznymi zagrożeniami, takimi jak naruszenie poufności (z powodu hakowania, wezwań do rejestrów prawnych, utraty hasła i innego rodzaju typowymi zagrożeniami, które występują jedynie za pośrednictwem internetu). Badacze argumentowali, że w szczególności tekstowy charakter terapii e-mailowej pozwala na większą szansę na nieporozumienia dotyczące tych zagrożeń.

Możliwe jest również, że takie ryzyko nie jest w pełni zrozumiane przez samych praktyków, co prowadzi naukowców do wezwania do bardziej profesjonalnych grup dyskusyjnych, które umożliwią e-terapeutom wymianę informacji i opracowywanie rozwiązań mających za zadanie przeciwdziałać wyciekom danych lub poufnych informacji.

Trzecią etyczną troską związaną z e-terapią, czyli świadomą zgodę trudniej jest uzyskać, gdy praktykujący online nie mogą fizycznie wchodzić w interakcje z klientem. Trudniej jest zweryfikować wiek klienta, a przy wspomnianych właśnie problemach z komunikacją trudniej jest terapeutom upewnić się, że ich klienci są w pełni świadomi potencjalnych zagrożeń, jakie może wiązać się z tą praktyką.

Psycholog online może wspomóc walkę z depresją

Chociaż ogromna większość dostępnych badań analizuje skuteczność w leczeniu zaburzeń lękowych, w niektórych stanach związanych z depresją stosowano e-terapię.

W jednym obiecującym badaniu przeprowadzono szczegółowy wykaz statystyk, aby znaleźć klinicznie znaczącą i trwałą poprawę samopoczucia podczas zwalczania, lęku i depresji u uczestników poddanych e-terapii.

Uczestnicy trwającej 11 tygodni terapii online nie mieli bezpośredniej komunikacji twarzą w twarz ze swoimi terapeutami; niemniej jednak zgłaszali, że ich interakcje są przyjemne, osobiste i że z czasem przyzwyczajają się do nowej formy komunikacji.