O nas

SERV-MED.PL to portal medyczny, który powstał z myślą o osobach szukających informacji, wskazówek oraz porad z branży zdrowia, chorób, psychologii, odżywiania i urody.

Polityka prywatności | Kontakt

Czy można myć zęby sodą oczyszczoną?

Czy można myć zęby sodą oczyszczoną?

Czy soda oczyszczona nadaje się do mycia zębów?

Wiele osób marzy o pięknym, białym uśmiechu, wykorzystując różne metody w celu osiągnięcia zamierzonego efektu. Jest bowiem mnóstwo sposobów wybielania zębów, które przynoszą mniej lub bardziej spektakularne rezultaty. Jednym z nich jest mycie zębów sodą oczyszczoną, które od lat wielu jest jedną z najskuteczniejszych naturalnych metod pozwalających uzyskać śnieżnobiały uśmiech. Czy sposób ten jest jednak bezpieczny? Co tak naprawdę daje i jak dokładniej działa? Tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


Spis treści:
1. Czy soda oczyszczona wybiela zęby?
2. Czy mycie zębów sodą oczyszczoną niszczy zęby?
3. Jak myć zęby sodą?
4. Jak myć zęby sodą oczyszczoną i wodą utlenioną?
5. Jakie efekty daje wybielanie zębów sodą oczyszczoną?


Czy soda oczyszczona wybiela zęby?

Mycie zębów sodą oczyszczoną to jeden z najskuteczniejszych, a przy tym najpopularniejszych domowych sposobów na wybielenie zębów. Metoda ta zyskała wielu zwolenników, ponieważ już po pierwszym myciu zęby zyskują piękny, biały kolor. Jak się jednak okazuje, to tylko i wyłącznie pozory! To dlatego, że soda oczyszczona nie ma właściwości wybielających, a swoje działanie zawdzięcza silnym właściwościom abrazyjnym, czyli ściernym! Oznacza to, że produkt ten mechanicznie ściera osad pokrywający powierzchnię zębów, w wyniku czego po jego użyciu zęby wydają się bielsze. W ten sposób osoba korzystająca z tej metody usuwa przebarwienia w postaci nalotów oraz osadów znajdujące się na zębach, w efekcie uzyskując śnieżnobiały uśmiech. Trzeba więc pamiętać, że choć stosowanie tej metody pozwala osiągnąć zamierzony efekt, to w rzeczywistości wpływa on bardzo negatywnie na szkliwo, przez co po jego stosowaniu zęby stają się słabsze, a tym samym bardziej podatne na kolejne przebarwienia.

Czy mycie zębów sodą oczyszczoną niszczy zęby?

Niestety, tak jak wspomnieliśmy, przez właściwości abrazyjne sody oczyszczonej, jej stosowanie do mycia zębów jest dla nich bardzo szkodliwe, zwłaszcza jeżeli korzysta się z tej metody regularnie. Mechaniczne ścieranie przebarwień w postaci nalotów oraz osadów osłabia szkliwo, co powoduje, że zęby stają się bardziej podatne na działanie bakterii próchnicotwórczych. To z kolei przyczynia się do powstawania bólu, podrażnień oraz kolejnych przebarwień, w wyniku czego powstaje błędne koło. Jak więc to możliwe, że soda oczyszczona jest częstym składnikiem past do zębów? Dzieje się tak z jednego prostego powodu – w pastach do zębów soda oczyszczona jest stosowana w bardzo małym stężeniu. W ten sposób wykorzystuje się jej właściwości do usuwania przebarwień, jednocześnie nie wpływając negatywnie na szkliwo.

Jak myć zęby sodą?

Są osoby, które mimo negatywnych konsekwencji związanych ze stosowaniem sody oczyszczonej do mycia zębów wciąż używają tej metody do ich wybielenia. Warto więc przybliżyć ten sposób, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia szkliwa. Wobec tego, w celu skorzystania z jej właściwości abrazyjnych, czyli ściernych, wystarczy zmieszać niewielką ilość sody z wodą w takich proporcjach, aby otrzymać gęstą pastę, następnie tak przygotowaną mieszankę nałożyć na szczoteczkę i umyć nią zęby. W ten sposób usunie się kamień nazębny oraz sporą część przebarwień, które powstały w wyniku spożywania produktów barwiących. Trzeba jednak pamiętać, że soda nie posiada właściwości wybielających, a jedynie ściera przebarwienia w postaci nalotów oraz osadów, dlatego nie powinno się korzystać z tej metody częściej niż raz w tygodniu.

Jak myć zęby sodą oczyszczoną i wodą utlenioną?

Kolejnym domowym sposobem na wybielenie zębów jest stosowanie mieszanki sody oczyszczonej z wodą utlenioną. Ta metoda jest jednak nie mniej szkodliwa dla zębów, dlatego w tym wypadku również nie powinno się korzystać z niej częściej niż raz w tygodniu. Mimo to, jej stosowanie może przynieść jeszcze lepsze rezultaty, ponieważ soda oczyszczona połączona z wodą utlenioną uwalnia wolne rodniki, które rozkładają cząsteczki powodujące przebarwienia na powierzchni szkliwa. W celu skorzystania z niej wystarczy połączyć wodę utlenioną z sodą oczyszczoną w takich proporcjach, aby otrzymać gęstą pastę, następnie tak przygotowaną mieszankę nałożyć na szczoteczkę, umyć nią zęby i dokładnie wypłukać usta, żeby usunąć pozostałości nadtlenku wodoru i sody oczyszczonej. W ten sposób usunie się kamień nazębny oraz sporą część przebarwień, które powstały w wyniku spożywania produktów barwiących, a właściwości wody utlenionej pozwolą delikatnie wybielić zęby.

Jakie efekty daje wybielanie zębów sodą oczyszczoną?

Mycie zębów sodą oczyszczoną pozwala osiągnąć zamierzony efekt w bardzo krótkim czasie. Już po pierwszym myciu można zauważyć, że zęby stają się wyraźnie bielsze, a co za tym idzie uśmiech staje się atrakcyjniejszy. To powoduje, że osoby korzystające z tej metody wybielania zębów chcą używać jej regularnie, aby uzyskać jeszcze lepsze rezultaty. Tymczasem takie postępowanie może przynieść zupełnie odwrotny efekt. Tak jak bowiem wspomnieliśmy, zbyt częste mycie zębów sodą oczyszczoną może prowadzić do uszkodzenia szkliwa, w wyniku czego stanie się ono bardziej podatne na działanie bakterii próchnicotwórczych, a tym samym łatwiej będzie ulegało kolejnym przebarwieniom. Warto więc postawić na mniej inwazyjne metody wybielania zębów, a jeżeli mimo tych konsekwencji chce się skorzystać ze sposobu z sodą oczyszczoną, najlepiej stosować ją nie częściej niż raz w tygodniu.