O nas

SERV-MED.PL to portal medyczny, który powstał z myślą o osobach szukających informacji, wskazówek oraz porad z branży zdrowia, chorób, psychologii, odżywiania i urody.

Polityka prywatności | Kontakt

Krostki na ramionach – jakie mogą być przyczyny i jak ich się pozbyć?

Krostki na ramionach - jakie mogą być przyczyny i jak ich się pozbyć?

Skąd się biorą krostki na ramionach?

Krostki na ramionach to nieestetycznie wyglądające zmiany, które pojawiają się na skórze pokrywającej ramiona. Najczęściej występują u osób mających skórę z tendencją do przesuszania. I choć nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, to ze względów estetycznych warto wyeliminować ich obecność. Jak więc to zrobić? Jakie są przyczyny ich powstawania i jak sobie z nimi poradzić? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


Spis treści:
1. Krostki na ramionach – co warto o nich wiedzieć?
2. Krostki na ramionach – skąd się biorą?
3. Krostki na ramionach – przyczyny ich powstawania
4. Krostki na ramionach – leczenie
5. Krostki na ramionach – domowe sposoby


Krostki na ramionach – co warto o nich wiedzieć?

Nieestetycznie wyglądające krostki, które pojawiają się zarówno na ramionach, jak i innych częściach ciała, świadczą zazwyczaj o nieprawidłowej pracy skóry. Jest to problem, który dotyczy bardzo dużej ilości osób, a jego pojawienie się najczęściej można zaobserwować u osób w okresie dojrzewania. W większości przypadków, przyczyną ich występowania jest nadmierna praca gruczołów łojowych, zlokalizowanych w obrębie tkanek skóry. Bardzo duża ich część znajduje się właśnie na ramionach, przez co w tym miejscu najłatwiej zauważyć wspomniane zmiany skórne. Same krostki powstają w wyniku nadmiernej ilości produkowanego sebum, które zatyka pory w skórze i ujścia mieszków włosowych. Ich leczenie najczęściej wymaga regularnego złuszczania skóry, jej pielęgnacji i stosowania nawilżających dermokosmetyków.

Krostki na ramionach – skąd się biorą?

Pojawienie się zmian skórnych zazwyczaj świadczy o nieprawidłowościach występujących w organizmie. W przypadku krostek, najczęściej jest to niewłaściwe funkcjonowanie tkanki skórnej, a konkretniej mówiąc gruczołów łojowych, które produkują nadmierną ilość sebum, w wyniku czego dochodzi do zatkania porów w skórze oraz ujść mieszków włosowych. Powodem może być uwarunkowanie genetyczne, typ cery, problemy hormonalne lub nieodpowiednia pielęgnacja skóry lub jej całkowity brak. Niekiedy przyczyną pojawiania się krostek na ramionach może być również rogowacenie przymieszkowe, czyli przypadłość potocznie nazywana gęsią skórką, polegającą na gromadzeniu się keratyny w ujściach mieszków włosowych, co doprowadza do ich zatykania i powstawania czerwonych grudek. Jest to problem, który dotyka najczęściej osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry oraz tych, które mają bardzo suchą cerę. Taką przypadłość najlepiej skonsultować z dermatologiem, który zdiagnozuje chorobę i wdroży odpowiednie leczenie. W niektórych przypadkach czerwone wypryski na skórze mogą powstawać również na skutek uczulenia lub uszkodzeń mechanicznych, a także po spożyciu produktów zawierających gluten u osób, które mają jego nietolerancję.

Krostki na ramionach – przyczyny ich powstawania

Podsumowując, do najczęstszych przyczyn pojawiania się krostek na ramionach zaliczamy przede wszystkim:

  • nieprawidłowa pracę gruczołów łojowych,
  • zmiany hormonalne,
  • nieodpowiednią pielęgnację skóry,
  • brak pielęgnacji skóry,
  • alergie,
  • problemy jelitowe,
  • uwarunkowania genetyczne,
  • nieprawidłowe rogowacenie ujść mieszków włosowych.

Krostki na ramionach – leczenie

Istnieje wiele sposobów, które umożliwiają uporanie się z krostkami pojawiającymi się na ramionach. Zaliczamy do nich zarówno specjalistyczne preparaty, czyli produkty medyczne i farmakologiczne, jak i naturalne metody. W przypadku pierwszego sposobu, wśród dostępnych leków najczęściej stosuje się środki dermatologiczne przeznaczone do stosowania zewnętrznego, bezpośrednio na skórę dotkniętą nieestetycznymi zmianami. Leki na krostki zazwyczaj zawierają jeden następujących antybiotyków: retinoidy, nadletek benzoilu lub klindamycynę. Dodatkowo, oprócz nich dobrym pomysłem jest stosowanie dermokosmetyków, które zawierają mocznik. Jest to bowiem składnik pozytywnie wpływający na nawilżenie skóry, którego zawartość łagodzi stany zapalne oraz zmiany zachodzące na jej powierzchni. Warto również zaznaczyć, że absolutną podstawą w walce z krostkami jest regularne złuszczanie i odpowiednie nawilżenie skóry. Możemy do tego użyć peelingów, dostępnych w drogeriach lub jednego z domowych sposobów, które opisujemy poniżej.

Krostki na ramionach – domowe sposoby

Każdą niepokojącą zmianę na skórze powinno się skonsultować z dermatologiem. Jeżeli jednak chcemy wspomóc leczenie krostek występujących na ramionach, dobrym pomysłem jest wypróbowanie domowych sposobów. Do tych najskuteczniejszych zaliczamy:

1. Aloes na krostki na ramionach

Dobroczynne właściwości aloesu znane są od lat. Do tych najważniejszych możemy zaliczyć przede wszystkim działanie kojące, antybakteryjne, nawilżające i przeciwzapalne. Jest to więc roślina, która będzie świetnym wyborem do walki z krostkami na ramionach. Możemy do tego wykorzystać zarówno kosmetyk w gotowej formie, jak i galaretkę, którą pozyskamy z liścia doniczkowego, choć warto zaznaczyć, że roślina powinna mieć więcej niż dwa lata. Jak zatem użyć aloesu na trądzik? Na początek:

  • nożykiem odcinamy liść, najlepiej u samej nasady rośliny,
  • wkładamy go do szklanki odciętym kawałkiem w dół, tak aby spłynęła z niego wydzielina,
  • gdy wydzielina spłynie, kroimy go na pół i łyżeczką wyjmujemy miąższ ze środka,
  • miąższ mieszamy w miseczce do uzyskania gładkiej konsystencji,
  • gdy galaretka jest gotowa, nakładamy ją punktowo na krostki, minimum dwa razy dziennie,
  • pozostałą część galaretki zamykamy w pojemniku.

2. Maseczka z kwaśnej śmietany na krostki na ramionach

Maseczka z kwaśnej śmietany to kolejny świetny sposób na krostki na ramionach. Wszystko za sprawą zawartości kwasu mlekowego, który ma właściwości złuszczające, antybakteryjne i nawilżające. Jej regularne stosowanie wspomoże walkę ze zmianami skórnymi, wygładzi skórę i ją nawilży. Aby ją przygotować, wystarczy grubą warstwę kwaśnej śmietany nałożyć na miejsca, w których występują krostki, pozostawić na 15 minut, a na koniec spłukać ciepłą wodą.

3. Peeling owsiany na krostki na ramionach

Peeling z płatków owsianych doskonale wpływa na skórę, a to wszystko za sprawą wysokiej zawartości witamin z grupy B oraz witaminy E, które przeciwdziałają starzeniu się skóry. Dodatkowo płatki owsiane mają działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, co świetnie wspomaga walkę z krostkami na ramionach. Aby go przygotować, wystarczy 2 czubate łyżki płatków owsianych górskich zalać niewielką ilością gotowanej wody, następnie wymieszać peeling do uzyskania papki, nałożyć na skórę ramion i masować okrężnymi ruchami przez kilka minut. Na koniec całość spłukujemy ciepłą wodą.

4. Glinka na krostki na ramionach

Glinka to kolejny zbawienny składnik, który świetnie działa na skórę. Przy walce z krostkami najlepiej wybrać zieloną lub różową glinkę, która skutecznie oczyści pory, zmiękczy i wygładzi naskórek. Aby ją wykorzystać, wystarczy 4 łyżki wybranej glinki przełożyć do plastikowego naczynia, zwilżyć wodą i wymieszać do uzyskania gładkiej pasty. Tak przygotowaną maseczkę nakładamy na ramiona i po upływie 20 minut spłukujemy ciepłą wodą. Należy również zaznaczyć, że glinkę powinno się aplikować nie częściej niż dwa razy w tygodniu, a gdy jest na skórze, nie należy dopuszczać do jej całkowitego wyschnięcia. Można więc podczas zabiegu zwilżać maseczkę za pomocą hydrolatu lub wody termalnej w atomizerze.

5. Tonik z octu jabłkowego na krostki na ramionach

Tonik z octu jabłkowego w formie środka pielęgnacyjnego bije w ostatnich latach rekordy popularności. Jest to kosmetyk bardzo prosty w przygotowaniu, a jego właściwości złuszczające, antybakteryjne oraz przyspieszające gojenie ranek doskonale sprawdzą się w wcale z krostkami na ramionach. Aby go przygotować, wystarczy ocet jabłkowy zmieszać z wodą w stosunku 1:1, następnie zaaplikować na wacik i przetrzeć nim skórę ramion. Regularne wykonywanie tego zabiegu zmniejszy widoczność krostek i wygładzi skórę.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii uroda, w której między innymi wyjaśniamy na czym polega zakwaszanie włosów.