O nas

SERV-MED.PL to portal medyczny, który powstał z myślą o osobach szukających informacji, wskazówek oraz porad z branży zdrowia, chorób, psychologii, odżywiania i urody.

Polityka prywatności | Kontakt

Natrium – działanie

Natrium – działanie

Natrium chloratum 0,9% Fresenius to środek, który podany dożylnie jest zarzewiem wody i elektrolitów. Natrium Chloratum wykorzystuje się w pozajelitowym uzupełnianiu płynów oraz elektrolitów i w rozpuszczaniu wyciągów elektrolitów oraz preparatów. Wielokrotnie podaje się go także jako płyn w postępowaniu operacyjnym. Natrium Chloratum można wykorzystywać również jako roztwór do nawadniania oraz czyszczenia oczu, nosa i uszu, natomiast również mycia ran. Natrium Chloratum umożliwia podtrzymać odpowiedni stopień osocza osmotycznego oraz roztworu pozakomórkowego.

Porcjowanie

Środek można stosować: w bezpośredniej iniekcji dożylnej nierozcieńczony (ze wskazań życiowych, np. podczas zatrzymania akcji serca); nieczęsto podskórnie po rozrzedzeniu oraz doprowadzeniu płynu do izotoniczności (np. 1,5% płyn), stopień przyswajania niemożliwy do założenia; w dożylnym wlewie kroplowym tylko poprzez cewnik włożony do żyły, w formie rozcieńczonej 5% roztworem glukozy w stosunku 1:1, z szybkością 60 kropli/min. Ilość środka zależy od stopnia stabilności kwasowo-zasadowej oraz wagi ciała chorego.

Wskazania do użytkowania

Pozajelitowe uzupełnianie płynów oraz elektrolitów (sód oraz chlorki). Rozcieńczanie oraz rozpuszczanie koncentratów elektrolitów oraz preparatów. Może być wykorzystywany jako płyn do przepłukiwania w postępowaniu operacyjnym czy jako płyn sprawdzający maszynę do dializy.

Środki ostrożności

Środek Natrium należy wykorzystywać uważnie u chorych: z zastoinową niewydolnością serca; z ciężką niewydolnością nerek; u chorych z zakłóceniami prac nerek środek może wywołać zahamowanie sodu w systemie; z obrzękami z retencją sodu; leczonych kortykosteroidami czy kortykotropiną. Zbytnie podanie płynów niezawierających potasu może spowodować dużą hipokaliemię. Dożylne podanie tychże płynów może wywołać obciążenie roztworami oraz obniżenie natężenia pewnych elektrolitów w osoczu, przewodnienie, sygnały zastoinowe w krążeniu czy obrzęk płuc. Zagrożenie obciążenia roztworami wywołujące sygnały zastoinowe w krążeniu jest bezpośrednio odpowiednie do natężenia elektrolitów w tychże płynach.