Jak stosować olejek oregano na skórę?
Oregano jest znane przede wszystkim ze wspaniałych walorów smakowych i zapachowych. Nie każdy jednak wie, że olejek eteryczny z tej rośliny wyróżnia się licznymi właściwościami pielęgnacyjnymi, dlatego jego stosowanie wiąże się z wieloma korzyściami dla ciała. Jest on nazywany naturalnym antybiotykiem, między innymi ze względu na działanie bakteriobójcze. Jakie więc jeszcze ma właściwości? Jak stosować olejek oregano na skórę? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!
Spis treści:
1. Olej z oregano na skórę – podstawowe informacje
2. Olejek oregano – działanie na skórę
3. Olejek oregano – właściwości kosmetyczne
4. Olejek oregano – zastosowanie na skórę
5. Olejek oregano na skórę – jak stosować?
6. Jak zrobić olej z oregano?
Olej z oregano na skórę – podstawowe informacje
Olej z oregano to bardzo silny ekstrakt, który pozyskuje się z tej niezwykle aromatycznej, smacznej i zdrowej rośliny. Jej inna nazwa to lebiodka pospolita i można ją spotkać między innymi w Europie, Azji oraz Afryce Północnej. Pierwsze wzmianki o wyjątkowym działaniu oregano pochodzą już ze starożytnej Grecji, gdzie wykorzystywano je do leczenia chorób skórnych, bólów reumatycznych oraz biegunek. Obecnie wykorzystuje się go głównie w kuchni, ale warto wiedzieć, że pozyskiwany z niego olej wyróżnia się licznymi właściwościami prozdrowotnymi i pielęgnacyjnymi. Zawdzięcza to między innymi zawartości związków lotnych, w tym przede wszystkim dwóch składników należących do grupy fenoli – karwakrolowi i tymolowi, które mają silne działanie przeciwbakteryjne.
Olejek oregano – działanie na skórę
Olejek z oregano wyróżnia się wieloma właściwościami zdrowotnymi i pielęgnacyjnymi. Jego stosowanie na skórę może przynieść zaskakujące efekty. Do tych najważniejszych zaliczamy przede wszystkim działanie:
- przeciwzapalnie,
- dezynfekująco,
- przeciwbakteryjnie,
- przeciwgrzybiczo,
- antyoksydacyjnie,
- pobudzająco,
- energetyzująco.
Olejek oregano – właściwości kosmetyczne
Olejek z oregano dzięki swoim właściwościom pielęgnacyjnym jest z powodzeniem wykorzystywany w branży kosmetycznej. Stosowany zewnętrznie działa antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo, przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Właściwości te zawdzięcza składnikom fenolowym, w tym przede wszystkim karwakrolowi i tymolowi, czyli dwóm substancjom aktywnym znajdującym się w jego składzie. Należy jednak wiedzieć, że jest to “olej gorący”, dlatego jeżeli wcześniej nie zostanie rozcieńczony, to zaaplikowany bezpośrednio na skórę może ją silnie podrażnić. Aby więc wykorzystać jego działanie, najlepiej łączyć go w odpowiednich proporcjach z wodą lub oliwą i dopiero wtedy stosować bezpośrednio na skórę.
Olejek oregano – zastosowanie na skórę
Olej z oregano to doskonały wybór przede wszystkim dla osób, które mają cerę tłustą i trądzikową. Wszystko dlatego, że ma on działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze, dzięki którym skutecznie niweluje wypryski i zapobiega powstawaniu nowych. Aby więc skorzystać z jego właściwości, można dodać go do toniku lub płynu micelarnego. Kolejnym jego zastosowaniem jest połączenie go z kosmetykami używanymi do pielęgnacji stóp, ponieważ olejek z oregano działa przeciwgrzybiczo, na skutek czego wspomaga leczenie grzybicy stóp oraz zapobiega jej powstawaniu. Z tego samego powodu można dodać go też do kosmetyków do włosów, zwłaszcza gdy borykamy się z łupieżem. Oprócz tego, preparat ten sprawdzi się do walki z krostkami na ramionach, ponieważ za sprawą właściwości dezynfekujących i przeciwzapalnych przyspieszy ich usuwanie i zapobiegnie powstawaniu kolejnych.
Olejek oregano na skórę – jak stosować?
Olejki eteryczne charakteryzują się wysoką koncentracją składników aktywnych, dlatego ich aplikacja bezpośrednio na skórę może skończyć się podrażnieniami. To samo dotyczy olejku z oregano. Aby więc temu zapobiec, najlepiej rozcieńczyć go z innymi kosmetykami lub produktami spożywczymi. Przykładowo, osoby z cerą tłustą lub trądzikową, mogą dodać go do toniku, płynu micelarnego, swojego ulubionego kremu lub żelu do mycia twarzy. Świetnym pomysłem jest też dodatek tego dobroczynnego olejku do szamponu lub odżywki oraz do płynu do kąpieli. Pamiętajmy jednak, że jest to preparat bardzo silnie skoncentrowany, w związku z czym wystarczy dodatek zaledwie 1-2 kropli na 200 ml produktu.
Jak zrobić olej z oregano?
Czy olej z oregano można przyrządzić w warunkach domowych? Niestety, przygotowanie ekstraktu z tej zdrowej, smacznej i aromatycznej rośliny w domu jest niemożliwe, ale można z niej zrobić aromatyczny olej, którego właściwości prozdrowotne i pielęgnacyjne będą nieco delikatniejsze. Aby go przyrządzić, wystarczy włożyć liście świeżego oregano do słoika, zalać je oliwą z oliwek lub olejem słonecznikowym, następnie włożyć do gorącej wody i trzymać przez około 10-15 minut. Gdy upłynie wymagana ilość czasu, słoik pozostawiamy do wystygnięcia i odstawiamy minimum na 2 tygodnie w nasłonecznionym miejscu. Po upłynięciu 2 tygodni, liście odcedzamy, a olej przelewamy do ciemnej butelki, tak aby zawartość nie miała dostępu do światła. Przygotowany w ten sposób olej można stosować między innymi w kuchni oraz jako maść lub syrop, najlepiej dodatkowo rozcieńczony z wodą.
Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii uroda, w której między innymi przedstawiamy właściwości maści cynkowej oraz wyjaśniamy jak stosować aloes na trądzik.