Onycholiza – jak leczyć i jakie są przyczyny tego schorzenia paznokci?
Onycholiza paznokci to schorzenie polegające na odklejeniu się płytki od łożyska i nagromadzeniu pod nią powietrza. Jest to problem, który zazwyczaj powstaje w wyniku urazu, lecz w niektórych sytuacjach może być sygnałem o nieprawidłowościach związanych z funkcjonowaniem organizmu. Jak więc sobie z nim poradzić? Jak leczyć onycholizę paznokci? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!
Spis treści:
1. Onycholiza – na czym polega ta choroba paznokci?
2. Onycholiza – objawy
3. Onycholiza – przyczyny
4. Rodzaje onycholizy paznokci
5. Leczenie onycholizy – do jakiego lekarza się udać?
6. Jak leczyć onycholizę?
7. Domowe sposoby na onycholize
Onycholiza – na czym polega ta choroba paznokci?
Onycholiza to schorzenie paznokci, podczas którego płytka odwarstwia się od łożyska, w wyniku czego dochodzi do stopniowego schodzenia paznokcia. W takim wypadku pod paznokciem zbiera się powietrze, co powoduje, że dostają się pod niego zanieczyszczenia, a niekiedy na skutek utraty kontaktu z łożyskiem, płytka zaczyna zabarwiać się na biało. I choć jest to problem natury estetycznej, to w żadnym wypadku nie powinno się go lekceważyć. Onycholiza może bowiem być objawem cukrzycy, problemów z tarczycą i wielu innych chorób.
Onycholiza – objawy
Onycholiza paznokci to schorzenie, które bardzo łatwo zauważyć. Jego pierwszym objawem jest pojawienie się białego zabarwienia wzdłuż boku lub górnej krawędzi płytki, które postępuje w głąb. Niekiedy paznokieć przyjmuje barwę żółtą, szarą, brązową lub czarną, jeżeli doszło do zakażenia. Kolejnym zauważalnym elementem, jest odklejenie się paznokcia od podłoża. I choć onycholiza najczęściej przebiega bezboleśnie, to w niektórych sytuacjach może towarzyszyć jej ból, szczególnie gdy pojawi się dodatkowa infekcja lub odwarstwienie prowadzi w stronę macierzy. Taka sytuacja występuje najczęściej w przypadku wszelkich urazów mechanicznych.
Onycholiza – przyczyny
Najczęstszymi przyczynami onycholizy paznokci są urazy mechaniczne. Mogą być to urazy ostre, czyli np. jednorazowe uderzenie lub ucisk na paznokieć albo przewlekłe, czyli np. noszenie zbyt ciasnego obuwia lub nader częste podważanie paznokcia. Do innych przyczyn tego schorzenia zaliczamy:
- mikrourazy spowodowane przez nieprawidłowe wykonanie zabiegu manicure lub pedicure,
- niepoprawnie wykonany zabieg usunięcia paznokci hybrydowych, żelowych lub akrylowych,
- nieprawidłową pielęgnację płytki paznokcia,
- infekcje płytki paznokcia,
- stosowanie silnych środków chemicznych i detergentów,
- choroby skóry (np. atopowe zapalenie skóry, liszaj płaski, łuszczyca, łysienie plackowate),
- choroby ogólnoustrojowe (np. niedobory żelaza, nadczynność tarczycy, cukrzyca, choroby naczyń obwodowych),
- przyjmowanie niektórych leków (np. tetracykliny, indometacyna, tiazydy, tabletek antykoncepcyjnych).
Niestety, bardzo często nie udaje się ustalić głównej przyczyny wystąpienia onycholizy paznokci. Wtedy, takie schorzenie jest nazywane onycholizą idiopatyczną.
Rodzaje onycholizy paznokci
Istnieją trzy rodzaje onycholizy – pierwotna, wtórna i polekowa.
- Onycholiza pierwotna pojawia się u osób, które nader często używają silnych preparatów do pielęgnacji paznokci. Najczęściej więc dotyczy kobiet wykonujących manicure lub pedicure hybrydowy, żelowy i akrylowy lub tych, które stosują odżywki zawierające formaldehyd. Dodatkowo, długie kobiece paznokcie są częściej narażone na wszelkie urazy mechaniczne.
- Onycholiza wtórna jest najczęściej objawem towarzyszącym chorobom skóry, a przede wszystkim łuszczycy, atopowym zapaleniu skóry oraz liszajowi płaskiemu. W przypadku ich występowania bardzo ważne jest, aby regularnie kontrolować kondycję paznokci, bo to właśnie na nich możemy dostrzec pierwsze objawy wielu chorób.
- Onycholiza polewkowa występuje na skutek przyjmowania niektórych leków, np. tych stosowanych w przypadku łuszczycy i trądziku oraz w wyniku stosowania antybiotyków z grupy tetracyklin, które przyjmuje się w celu leczenia chorób skórnych.
Leczenie onycholizy – do jakiego lekarza się udać?
Podstawą do skutecznego leczenia onycholizy paznokci jest postawienie prawidłowej diagnozy. W tym celu należy skonsultować się z dermatologiem lub podologiem, którzy w zależności od rodzaju schorzenia zaplanują cały proces. Warto również wiedzieć, że w niektórych przypadkach niezbędna jest konsultacja chirurgiczna, a następnie usunięcie zmienionego chorobowo paznokcia. O tym jednak powinien zadecydować jeden ze specjalistów.
Jak leczyć onycholizę?
Przebieg leczenia onycholizy zależy w dużej mierze od jej rodzaju oraz przyczyny jej powstania. Najważniejsze jest, aby całkowicie wyeliminować elementy, które przyczyniły się do wystąpienia schorzenia oraz zadbanie o właściwe oczyszczenie i odżywienie paznokci, a także pobudzenie łożyska do regeneracji. Bardzo ważne jest również skrócenie paznokci do niezbędnego minimum, a najlepiej do miejsca, w którym płytka przylega do łożyska. Niestety, taki proces może być bolesny, dlatego ważne, aby zajął się nim profesjonalista dysponujący odpowiednim sprzętem i umiejętnościami. Dodatkowo, należy zrezygnować z malowania paznokci, robienia manicure hybrydowego oraz agresywnego oczyszczania płytki. Stosując się do tych zasad, paznokcie u rąk powinny odrosnąć w przeciągu 4-6 miesięcy, zaś paznokcie u nóg w przeciągu 6-9 miesięcy. W tym czasie warto stosować suplementy diety, które poprawiają ich kondycję, czyli te zawierające cynk, kolagen i biotynę.
Domowe sposoby na onycholizę
Wśród domowych sposobów na leczenie onycholizy najważniejsza jest odpowiednia profilaktyka. Podstawą jest unikanie wilgoci oraz ograniczenie kontaktu z detergentami. Paznokcie u rąk i stóp powinno się obcinać krótko, w celu zmniejszenia ryzyka ich uszkodzenia. Należy również unikać robienia manicure hybrydowego, żelowego i akrylowego, aby paznokcie mogły się odpowiednio zregenerować. Można natomiast stosować olejek herbaciany, który ma właściwości bakteriobójcze oraz olejek rycynowy, który ma świetne właściwości regeneracyjne. Warto jednak pamiętać, że na leczenie onycholizy domowymi sposobami powinniśmy zdecydować się jedynie w momencie, gdy zmiana jest niewielka. W przypadku zaawansowanej onycholizy niezbędna będzie konsultacja ze specjalistom.
Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii zdrowie, w której między innymi podpowiadamy jak leczyć uszkodzoną macierz paznokcia oraz wyjaśniamy jak pozbyć się kurzajki pod paznokciem.