Jak wygląda opalanie natryskowe?
Airbrush Tanning, czyli opalanie natryskowe to metoda, która w ostatnich latach podbija serca kobiet z całego świata. Jest to stosunkowo nowa technika, uchodząca za jedną z najbezpieczniejszych metod opalania ciała. Polega ona na nakładaniu na ciało mgiełki opalającej, zawierającej dihydroksyaceton, czyli bardzo łagodny barwnik o delikatnym działaniu. Taki preparat zaaplikowany na ciało nie tylko zmienia odcień skóry, ale i działa na nią nawilżająco, a dodatkowo nie powoduje reakcji alergicznych. Jak więc wygląda cały zabieg opalania natryskowego i jak długo utrzymują się jego efekty? Jakie są jego wady i zalety? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!
Spis treści:
1. Czy opalanie skóry jest bezpieczne?
2. Airbrush Tanning, czyli opalanie natryskowe – bezpieczny sposób na opaleniznę
3. Zalety opalania natryskowego
4. Wady opalania natryskowego
5. Jak należy się przygotować do opalania natryskowego?
6. Jak przebiega opalanie natryskowe?
7. Opalanie natryskowe – efekty
8. Jak zachować się po opalaniu natryskowym?
9. Opalanie natryskowe – jak długo się utrzymuje?
10. Wskazania i przeciwwskazania do opalania natryskowego
Czy opalanie skóry jest bezpieczne?
Niestety, zarówno opalanie w solarium, jak i na słońcu nie jest korzystne dla organizmu, a szczególnie dla skóry. Jej ciemny odcień wynika z reakcji obronnej przed negatywnym działaniem promieni UV, które wywołują szereg niekorzystnych zmian. Do tych najpoważniejszych zaliczamy przede wszystkim nowotwory skóry, w tym czerniaka, czyli złośliwy nowotwór melanocytów. Oprócz tego, nadmierna ekspozycja skóry na słońce przyspiesza jej starzenie i jest jedną z przyczyn powstawania zmarszczek i przebarwień skórnych. To właśnie dlatego na popularności zyskują zdrowsze alternatywy opalania, a jedną z nich jest Airbrush Tanning, czyli opalanie natryskowe!
Airbrush Tanning, czyli opalanie natryskowe – bezpieczny sposób na opaleniznę
Airbrush Tanning to doskonała alternatywa opalania się na słońcu lub w solarium. Jest to w pełni bezpieczny zabieg, który umożliwia uzyskanie równie efektownej opalenizny, nie narażając przy tym organizmu na negatywne skutki oddziaływania promieni UV. Co warte odnotowania, preparat stosowany podczas jego wykonywania charakteryzuje się łagodnym składem, dzięki czemu nie powoduje podrażnień i nie wywołuje reakcji alergicznych. Jego głównym komponentem jest dihydroksyaceton, czyli bezbarwny cukier (DHA), będący substancją bardzo dobrze przebadaną i w pełni bezpieczną. Jak więc dokładniej zabarwia on skórę? Po spryskaniu ciała, dihydroksyaceton wchodzi w reakcję chemiczną z aminokwasami zawartymi w warstwie rogowej naskórka, w wyniku czego zmienia jej odcień. W ten sposób efekt opalenia uzyskuje się zaledwie w chwilę.
Zalety opalania natryskowego
Korzystanie z zabiegu opalania natryskowego wiąże się z licznymi zaletami. Przede wszystkim jest to technika znacznie bezpieczniejsza od opalania w solarium oraz na słońcu, ponieważ skóra nie jest poddawana szkodliwemu działaniu promieniowania ultrafioletowego. Dodatkowo, efekt opalonego ciała uzyskuje się w bardzo szybki i łatwy sposób, a oprócz tego nie ma ryzyka powstawania przebarwień i plam.
Wady opalania natryskowego
Niestety, opalanie natryskowe oprócz licznych zalet, ma też wady. Przede wszystkim podczas aplikacji mgiełki opalającej istnieje ryzyko wdychania jej oparów. W skrajnych przypadkach taka sytuacja może prowadzić nawet do omdlenia. Dodatkowo, bardzo dużo zależy od składu preparatu używanego do opalania ciała. Gdy zawiera on szkodliwe substancje, jego używanie może nawet zwiększać ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych lub schorzeń układu oddechowego.
Jak należy się przygotować do opalania natryskowego?
Opalanie natryskowe nie jest zabiegiem inwazyjnym, ale wcześniej warto do niego odpowiednio przygotować do niego skórę, aby uzyskać jeszcze lepsze efekty. W tym celu należy dokładnie wydepilować ciało oraz zrobić peeling. Musimy jednak pamiętać, by nie robić tego na dzień przez zabiegiem, ponieważ skóra musi mieć czas na regenerację. Wobec tego, najlepiej zrobić to na 2 lub 3 dni przed opalaniem, dzięki czemu ewentualne zadrapania i podrażnienia znikną. Dodatkowo, po zrobieniu depilacji nie powinno się nawilżać ciała ani balsamem, ani kremem, a oprócz tego przed wizytą w salonie kosmetycznym nie należy używać perfum, ponieważ ich stosowanie może osłabić działanie zabiegu. Efekty jego wykonania będą widoczne jedynie w momencie, gdy skóra podczas aplikacji mgiełki opalającej będzie sucha.
Jak przebiega opalanie natryskowe?
Jak przebiega Airbrush Tanning? Wbrew pozorom, zabieg nie jest skomplikowany. Opalanie natryskowe wykonuje się w specjalnej kabinie, do której wchodzi się w kostiumie kąpielowym i klapkach. Dodatkowo, na włosy nakłada się czepek, aby chronić włosy przed mgiełką opalającą. Następnie kosmetyczka rozprowadza preparat po ciele, tak aby każdy fragment skóry został dokładnie pokryty. Dzięki temu, nie będzie widać smug, a osoba korzystająca z zabiegu uzyska równomierną opaleniznę. Cały zabieg opalania natryskowego trwa od 10 do 20 minut, a po jego skończeniu odczekuje się kolejne 15 minut, podczas których skóra jest suszona. Co ważne, preparat wchłania się jeszcze po zabiegu, dlatego nie powinno się brać kąpieli bezpośrednio po opalaniu. Nie jest wskazane również dotykanie skóry, jej drapanie lub tarcie.
Opalanie natryskowe – efekty
Efekty Airbrush Tanningu, czyli opalania natryskowego są widoczne od razu po jego wykonaniu. Wobec tego, wystarczy zaledwie kilkadziesiąt minut, aby uzyskać piękną opaleniznę o wybranej intensywności. Co ważne, efekty po takim zabiegu są bardzo zadowalające, a skóra wygląda, jak opalona na plaży lub w solarium. Dodatkowo, jej ciemniejszym odcieniem można cieszyć się przez kolejne kilkanaście dni, co powoduje, że opalanie natryskowe jest bezpiecznym i błyskawicznym sposobem na piękną karnację!
Jak zachować się po opalaniu natryskowym?
Tak jak wspomnieliśmy w poprzednim akapicie, po skończonym zabiegu opalania natryskowego nie należy się kąpać minimum przez kilka godzin. Po upływie tego czasu, można wziąć prysznic, podczas którego delikatnie umyje się ciało mydłem lub płynem. Pamiętajmy jednak, aby nie używać zbyt mocnego strumienia wody, a oprócz tego nie używajmy gąbki, aby nie usunąć mgiełki opalającej. Dodatkowo, po opalaniu natryskowym należy unikać chlorowanej wody, nie powinno się korzystać z sauny i nie powinno się robić peelingów. A Jeżeli chcemy, aby efekt utrzymał się dłużej, skórę można raz na jakiś czas delikatnie zwilżać.
Opalanie natryskowe – jak długo się utrzymuje?
Wiemy już, że opalanie natryskowe jest bardzo efektywnym zabiegiem. Ale jak długo utrzymują się jego efekty? Rezultaty poprawnie wykonanego Airbrush Tanningu powinny utrzymać się na skórze od 5 nawet do 15 dni. Po upływie tego czasu opalenizna natryskowa zacznie schodzić. Najszybciej zacznie znikać pod pośladkami, pod biustem, pod pachami i pod kolanami, ponieważ są to miejsca, w których wydzielamy najwięcej potu. Należy również zaznaczyć, że barwnik szybciej zniknie ze skóry suchej i nieodżywionej, dlatego w tym wypadku bardzo ważna jest jej kondycja. Wobec tego, aby przedłużyć trwałość opalania natryskowego, dobrym pomysłem jest regularne nawilżanie skóry. Warto również unikać gorących kąpieli oraz mycia ciała gąbką lub szczotką, które mogą zmywać barwnik.
Wskazania i przeciwwskazania do opalania natryskowego
Opalanie natryskowe jest zabiegiem bezpiecznym, w związku z czym mogą z niego korzystać zarówno osoby o jasnej, jak i ciemnej karnacji. Co istotne, wykorzystywany w nim preparat do opalania ciała ma bardzo łagodny skład, dzięki czemu mogą korzystać z niego również kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Należy jednak zaznaczyć, że Airbrush Tanning ma także pewne przeciwwskazania. Z tego zabiegu nie powinny korzystać osoby borykające się z chorobami skóry, w tym przede wszystkim z łuszczycą i trądzikiem zapalnym. Dodatkowo, przeciwwskazaniem do opalania natryskowego jest astma i nadmierna potliwość.
Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii uroda, w której między innymi wyjaśniamy na czym polega zakwaszanie włosów oraz podpowiadamy jakie są przyczyny krostek na ramionach.