O nas

SERV-MED.PL to portal medyczny, który powstał z myślą o osobach szukających informacji, wskazówek oraz porad z branży zdrowia, chorób, psychologii, odżywiania i urody.

Polityka prywatności | Kontakt

Profilaktyka dla kobiet

Profilaktyka dla kobiet

Bardzo dużo w ostatnim czasie mówi się o znaczeniu profilaktyki zdrowotnej. Kobiety w ramach takiej właśnie profilaktyki powinny przede wszystkim regularnie odwiedzać zaufanego lekarza ginekologa.

Jak kobiety mogą dbać o swoje zdrowie?

Każda kobieta doskonale wie, że zdrowy układ rozrodczy jest niezmiernie ważny. Aby odpowiednio dbać o ten obszar warto współpracować z dobrym lekarzem ginekologiem. Nie jest łatwo znaleźć takiego fachowca, bo dobry ginekolog o ktoś, kto posiada potrzebną wiedzę, doświadczenie, a ponadto ma dobre podejście do pacjentek. Jeśli twój lekarz zawsze ma dla ciebie czas, zleca potrzebne badania, wszystko dokładnie tłumaczy, a oprócz tego wizyta odbywa się w nieskrępowanej atmosferze to znak, że trafiłaś na prawdziwego specjalistę. Dobry ginekolog niezależnie od wieku kobiety powinien zlecać badania profilaktyczne takie jak cytologia czy USG piersi. Jeśli tylko występują niepokojące objawy to powinien także sprawdzić ryzyko występowania takich chorób, jak endometrioza czy zespół policystycznych jajników. Dobry ginekolog to także taki lekarz, który bezboleśnie przeprowadzi pacjentkę przez proces starania się o dziecko, leczenia niepłodności oraz porodu.

Oprócz regularnych wizyt u lekarza ginekologa kobiety powinny wykonywać samobadanie piersi, dbać o aktywność fizyczną, stosować odpowiednie kosmetyki do higieny intymnej i przestrzegać zasad zdrowej diety. W ramach szeroko pojętej profilaktyki zdrowotnej należy także regularnie wykonywać badania zlecane przez lekarza rodzinnego.