Czy siemię lniane jest dobre na żołądek?
Siemię lniane to malutkie nasiona lnu, które znane są ze swoich dobroczynnie wpływających na zdrowie właściwości. Są one zaliczane do superfoods, czyli żywności o wysokiej zawartości cennych składników odżywczych, którą można stosować zarówno w celu profilaktyki, jak i leczenia różnych schorzeń. Na uwagę zasługuje tutaj przede wszystkim ich działanie na układ pokarmowy, dzięki czemu ich spożywanie będzie doskonałym wyborem dla osób, które zmagają się z jego problemami. Dlaczego więc warto stosować siemię lniane na żołądek, jak je przygotować i jakie konkretniej daje efekty? Tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!
Spis treści:
1. Dlaczego warto stosować siemię lniane na żołądek?
2. Jakie właściwości ma siemię lniane?
3. Kto powinien pić siemię lniane na żołądek?
4. Jak stosować siemię lniane na żołądek?
5. Jak zrobić kisiel z siemienia lnianego na żołądek?
6. Jak pić olej z siemienia lnianego na żołądek?
7. Czy są jakieś przeciwwskazania do picia siemienia lnianego na żołądek?
Dlaczego warto stosować siemię lniane na żołądek?
Siemię lniane to niewielkie ziarenka lnu pospolitego, które kryją w sobie wiele cennych właściwości. Ich spożywanie wpływa pozytywnie na cały organizm, dlatego włączenie ich do codziennego jadłospisu jest świetnym pomysłem w celu zapobiegania i leczenia różnych schorzeń, zwłaszcza tych ze strony układu pokarmowego. Siemię lniane zawiera bowiem dużą ilość błonnika, który jest niezbędny do utrzymania prawidłowego metabolizmu oraz uniknięcia problemów z zaparciami. To właśnie ta substancja reguluje pracę jelita oraz odpowiada za wiązanie w nim treści pokarmowych, co pomaga w łagodzeniu biegunek. Ponadto, siemię lniane jest bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, witaminy z grupy A, B, C, D, E i K oraz minerały, takie jak selen, magnez, potas, żelazo, cynk, fosfor, mangan i sód. To wszystko powoduje, że jego spożywanie w postaci napęczniałych nasion lub w postaci zmielonej będzie doskonałym wyborem dla osób, które chcą zadbać o swój układ pokarmy i zapobiec schorzeniom z nim związanym.
Jakie właściwości ma siemię lniane?
Siemię lniane wyróżnia się wieloma prozdrowotnymi właściwościami, które zawdzięcza bogatej zawartości składników aktywnych biologicznie. Można znaleźć w nim przede wszystkim:
- Błonnik – substancja, która reguluję pracę jelit, działa korzystnie na ich florę bakteryjną oraz obniża cholesterol.
- Kwasy tłuszczowe omega-3 – działają przeciwzapalnie, sprzyjają obniżaniu poziomu trójglicerydów, przywracają prawidłowy profil lipidowy krwi oraz poprawiają ukrwienie i przewodność impulsów nerwowych w narządach.
- Lignany – substancje, które działają przeciwnowotworowo i osłonowo na wątrobę.
- Ligninę SDG – składnik, który działa korzystnie na gospodarkę hormonalną oraz odpowiada za zwiększenie się masy kostnej.
- Sterole roślinne – związki, które chronią organizm przed wolnymi rodnikami.
- Substancje śluzowe – wpływają pozytywnie na układ pokarmowy i perystaltykę jelit.
- Aminokwasy, takie jak lizyna, leucyna, tryptofan, fenyloalanina.
- Minerały, takie jak selen, magnez, potas, żelazo, cynk, fosfor, mangan i sód.
- Witaminy z grupy A, B, C, D, E i K.
Jak więc widać, siemię lniane zawiera mnóstwo wartościowych składników odżywczych, dlatego jest to pełnowartościowe uzupełnienie jadłospisu.
Kto powinien pić siemię lniane na żołądek?
Tak jak wspomnieliśmy, siemię lniane kryje w sobie wiele cennych właściwości, a jego spożywanie wpływa korzystnie na cały organizm, dlatego powinny stosować go przede wszystkim osoby, które chcą poprawić swoje zdrowie oraz zapobiec powstawaniu różnego rodzaju schorzeń. Ponadto, nasiona lnu są polecane pacjentom zmagającym się z dolegliwościami żołądkowymi i jelitowymi, ponieważ spożywając je regularnie poprawia się metabolizm, ochrania się przed biegunkami i zaparciami oraz pozbywa się złogów. W niektórych przypadkach stosowanie siemienia lnianego może również złagodzić ból związany z chorobami układu pokarmowego oraz objawami zespołu jelita drażliwego.
Jak stosować siemię lniane na żołądek?
Siemię lniane można spożywać na różne sposoby. Składniki odżywcze w nim zawarte są bowiem obecne w różnych formach tego produktu, czyli w całych ziarnach, w sproszkowanych oraz w oleju lnianym. Najprościej więc wykorzystać całe ziarna, które można użyć w formie posypki do kanapek, dodatku do sałatek, zup, potraw i sosów. Wystarczy jedynie wcześniej lekko podgrzać je na suchej patelni, tak jak pestki słonecznika, a następnie dodać do danego dania. Bardzo wygodne jest też stosowanie sproszkowanego siemienia lnianego, które można dodawać dodawać do jogurtów, kefirów lub owsianek, a także wykorzystać w formie alternatywy dla jajek. Do tego wystarczy zmielić siemię lniane, a następnie wymieszać jedną łyżkę uzyskanego proszku z trzema łyżkami wody. W ten sposób przygotowaną papkę można użyć do zrobienia ciasta, kotletów lub pulpetów.
Jak zrobić kisiel z siemienia lnianego na żołądek?
Na dolegliwości żołądkowe najlepiej wybrać całe ziarna, które należy wcześniej poddać obróbce termicznej. W tym celu wystarczy wsypać do kubka łyżkę siemienia lnianego, a następnie zalać je wrzącą wodą i poczekać do ostygnięcia. Gdy tak przygotowana mieszanka będzie gotowa do spożycia, całość dokładnie mieszamy i wypijamy. Miksturę tą stosować spożywać w ciąg dnia, a najlepiej rano na czczo, ponieważ wtedy wywar zadziała osłonowo na układ pokarmowy, przez co wspomoże walkę z nadkwasotą lub problemami z żołądkiem.
Jak pić olej z siemienia lnianego na żołądek?
Jak stosować olej lniany na zaparcia i problemy z żołądkiem? Jeżeli nie mamy ochoty na obróbkę termiczną siemienia lnianego lub nie przepadamy za jego smakiem, zawsze można zastąpić go olejem lnianym. Jest to doskonała alternatywa dla zwykłych nasion, która działa rozkurczowo na układ trawienny, dzięki czemu łagodzi dolegliwości bólowe, a dodatkowo osłania błonę śluzową jelit, co w efekcie ułatwia przemieszczanie się kału. Aby więc skorzystać z jej właściwości, wystarczy pić 1 lub 2 łyżki oleju lnianego dziennie. Taką kurację można stosować zarówno regularnie, jak i wykorzystać doraźnie.
Czy są jakieś przeciwwskazania do picia siemienia lnianego na żołądek?
Na szczęście stosowanie siemienia lnianego na problemy z układem pokarmowym jest bezpiecznie, a lista ewentualnych przeciwwskazań bardzo krótka. Produktu tego powinny bowiem unikać przede wszystkim osoby, u których stwierdzono alergię na nasiona lnu oraz pacjenci przyjmujący leki przeciwzakrzepowe. Warto też dodać, że w przypadku osób zmagających się z chorobami zapalnymi, przed rozpoczęciem spożywania nasion lnu najlepiej skonsultować się z lekarzem prowadzącym. To samo dotyczy kobiet w ciąży oraz tych karmiących piersią.
Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii odżywianie, w której między innymi wyjaśniamy jakie mleko roślinne jest najzdrowsze oraz podpowiadamy jakie właściwości ma olej z wiesiołka.