O nas

SERV-MED.PL to portal medyczny, który powstał z myślą o osobach szukających informacji, wskazówek oraz porad z branży zdrowia, chorób, psychologii, odżywiania i urody.

Polityka prywatności | Kontakt

Woda utleniona do ucha – zastosowanie i właściwości

Woda utleniona do ucha - zastosowanie i właściwości

Czy można wlać wodę utlenioną do ucha?

Wlewanie wody utlenionej do ucha jest powszechnie znanym i stosowanym sposobem na radzenie sobie z infekcjami w obrębie aparatu słuchowego. Metoda ta ma tylu samo zwolenników, co przeciwników, dlatego warto się jej dokładniej przyjrzeć. Jak zatem stosować wodę utlenioną do ucha, jakie da efekty i czy jest to bezpieczne? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


Spis treści:
1. Na jakie dolegliwości pomoże woda utleniona do ucha?
2. Na co pomoże woda utleniona wlewana do ucha?
3. Czy stosowanie wody utlenionej do ucha jest bezpieczne?
4. Jak stosować wodę utlenioną do ucha?
5. Woda utleniona na zatkane ucho


Na jakie dolegliwości pomoże woda utleniona do ucha?

Woda utleniona to nadtlenek wodoru. W momencie jej kontaktu ze skórą, a ściślej mówiąc błonami śluzowymi, następuje rozkład do wodoru i tlenu atomowego. To właśnie dlatego preparat ten wykazuje właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze, czyli dezynfekujące. Warto jednak wiedzieć, że skoro podczas stosowania wody utlenionej wytwarza się tlen, zabija on wówczas wyłącznie patogeny, które żyją w warunkach beztlenowych. Oznacza to, że stosowanie jej do ucha jest w stanie poradzić sobie z wieloma infekcjami, ale niestety nie ze wszystkimi. W jakich zatem sytuacjach będzie skuteczna?

Na co pomoże woda utleniona wlewana do ucha?

Woda utleniona ma działanie dezynfekujące, dlatego jej stosowanie to doskonały sposób na zwalczenie niektórych chorób. Możemy wykorzystać ją między innymi do walki z bolącym gardłem, pierwszymi oznakami przeziębienia oraz zatkanego ucha. Jest to bowiem narząd, w którym początek może mieć wiele różnych infekcji. Należy jednak wiedzieć, że jeżeli chcemy w pełni wykorzystać właściwości wody utlenionej, powinniśmy rozpocząć jej stosowanie w momencie, gdy od wystąpienia pierwszych symptomów nie minęło 12 godzin. Jest to bardzo istotne, ponieważ preparat ten nie zadziała na rozwinięty już stan zapalny.

Czy stosowanie wody utlenionej do ucha jest bezpieczne?

Woda utleniona to nadtlenek wodoru, który dla ludzkiego organizmu jest w pełni bezpieczny, dlatego można stosować ją nawet u dzieci. Gdy zaaplikujemy ją do ucha, w kontakcie z błonami śluzowymi rozłoży się na wodę i tlen atomowy, które nie są dla nas szkodliwe, ale skutecznie niszczą patogeny żyjące w warunkach beztlenowych. To właśnie dlatego stosowanie wody utlenionej do ucha jest bezpieczne i pomaga zwalczać wiele różnych infekcji, rozwijających się właśnie w tych narządach.

Jak stosować wodę utlenioną do ucha?

Jeżeli chcemy wykorzystać właściwości wody utlenionej wlewając ją do ucha, najlepiej aby miała stężenie od 1 do 3%. Taki preparat można aplikować zarówno siedząc, jak i leżąc na boku, ale w przypadku leżenia należy robić to ostrożniej, zakraplając mniejsze ilości. Gdy już wlejemy go do ucha, roztwór pozostawiamy na około 3-5 minut, aby pozwolić na zajście reakcji chemicznej, podczas której wytworzony tlen zacznie działać i niszczyć drobnoustroje. Po upływie tego czasu, nadmiar preparatu można zebrać płatkiem kosmetycznym i przejść do aplikacji do drugiego ucha. Taki zabieg możemy wykonywać mniej więcej co 3-4 godziny, jednak nie dłużej niż przez 2-3 dni. Co ważne, podczas niego można usłyszeć charakterystyczny odgłos, który jest normalną reakcją i świadczy o tym, że woda utleniona dezynfekuje wnętrze ucha.

Woda utleniona na zatkane ucho

Czy wodę utlenioną można stosować do odetkania ucha? Jak najbardziej, ale jedynie w momencie, gdy nie borykamy się z ostrym stanem zapalnym! W takim wypadku jej stosowanie pozwala zmiękczyć i rozpuścić woskowinę, a tym samym przeczyścić i odetkać ucho i co ciekawe, metoda ta jest znacznie bezpieczniejsza w porównaniu do patyczków kosmetycznych, które mogą przesuwać woskowinę w głąb kanału słuchowego. Należy jednak wiedzieć, że w celu odetkania nie powinniśmy używać czystej wody utlenionej, tylko przygotować z niej roztwór z ciepłą wodą. W tym celu łyżkę preparatu o stężeniu 3% łączymy z połową szklanki wody, a następnie aplikujemy ją przy użyciu gruszki.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii zdrowie, w której między innymi wyjaśniamy skąd bierze się jednodniowa gorączka oraz podpowiadamy jak oczyścić organizm z kwasu moczowego.