O nas

SERV-MED.PL to portal medyczny, który powstał z myślą o osobach szukających informacji, wskazówek oraz porad z branży zdrowia, chorób, psychologii, odżywiania i urody.

Polityka prywatności | Kontakt

Zapalenie korzonków – skąd bierze się ból korzonków i jak sobie z nim poradzić?

Zapalenie korzonków - skąd bierze się ból korzonków i jak sobie z nim poradzić?

Jak poradzić sobie z bólem korzonków?

Zapalenie korzonków, które objawia się ostrym bólem w odcinku lędźwiowym, to problem, z którym zmagają się miliony ludzi w różnym wieku. Schorzenie to może w znacznym stopniu utrudnić, a w niektórych przypadkach nawet uniemożliwić normalne funkcjonowanie, dlatego warto wiedzieć skąd się bierze oraz jak sobie z nim poradzić. Jakie są zatem przyczyny zapalenia korzonków i jak zwalczyć ból z nim związany? Tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


Spis treści:
1. Co to są korzonki?
2. Jakie są przyczyny zapalenia korzonków?
3. Jak rozpoznać zapalenie korzonków?
4. Jak objawia się zapalenie korzonków?
5. Zapalenie korzonków a rwa kulszowa, udowa i barkowa
6. Ile trzymają korzonki?
7. Jak leczyć korzonki?
8. Domowe sposoby na ból korzonków


Co to są korzonki?

Korzonki to potoczne określenie korzeni nerwowych, czyli parzystych włókien nerwowych odchodzących od rdzenia kręgowego poprzez otwory międzykręgowe kręgosłupa, które stanowią część układu nerwowego i odpowiadają za czucie i ruch. Największym nerwem utworzonym przez połączenie korzeni jest nerw kulszowy, który biegnie od wspomnianych korzeni nerwowych, wzdłuż mięśni kończyny dolnej przez mięsień pośladkowy, udowy, kolano, łydkę, aż do stopy. Gdy na tym odcinku dojdzie do ucisku któregokolwiek miejsca w obrębie nerwu kulszowego, efektem może być nagły, ostry ból. Najczęściej jednak przyczyną bólu korzonków jest uciśnięcie korzeni nerwowych, które znajdują się wewnątrz kręgosłupa. Mówimy wtedy o zapaleniu korzonków, czyli zespołu korzeniowym. Taki stan może wystąpić u osób w każdym wieku i dotyczyć różnych partii kręgosłupa. Wówczas towarzyszący mu ból może ograniczać lub nawet uniemożliwiać swobodne poruszanie się i codzienne funkcjonowanie.

Jakie są przyczyny zapalenia korzonków?

Zapalenie korzonków to schorzenie, które może przytrafić się osobie w każdym wieku i na jego powstawanie ma wpływ szereg czynników. Najczęściej dochodzi do niego w wyniku choroby zwyrodnieniowej, przeciążenia kręgosłupa oraz wychłodzenia pleców. Powodem bólu korzonków mogą być również infekcje bakteryjne i wirusowe, a także gwałtowny ruch, dyskopatia i przeciążenie wywołane nadmiernym wysiłkiem fizycznym. Niekiedy zespół korzeniowy występuje też u pacjentów chorych na cukrzycę, nowotwory kręgosłupa oraz półpasiec. Rzadziej przyczyną są niedobory żywieniowe, które na skutek niedostatecznej podaży wartości odżywczych wpływają na zaburzenia przewodnictwa nerwowego.

Jak rozpoznać zapalenie korzonków?

Zapalenie korzonków objawia się bardzo silnym bólem w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, dlatego schorzenie to stosunkowo łatwo zdiagnozować. Niekiedy można pomylić je z dyskopatią, jednak w przypadku tej choroby dochodzi jeszcze drętwienie i mrowienie kończyn, niedowłady określonych grup mięśni oraz zawroty głowy pochodzące od kręgosłupa. W przypadku bólu korzonków stan zapalny nerwów powoduje silne bóle krzyża i bóle w dole pleców, czego przyczyną jest ich ucisk najczęściej spowodowany wspomnianymi wcześniej zmianami zwyrodnieniowymi, zbyt ciężką pracą fizyczną lub dźwiganiem ciężkich przedmiotów. Dolegliwości wtedy są tak silne, że mogą utrudniać, a w niektórych przypadkach nawet całkowicie uniemożliwiać normalne funkcjonowanie.

Jak objawia się zapalenie korzonków?

Podstawowym objawem zapalenia korzonków jest nagły i ostry ból w dolnej części pleców, który niekiedy może promieniować do pośladków, rąk i nóg, czego skutkiem jest ograniczenie ruchomości. Jego nasilenie może się zwiększać przy wykonywaniu jakichkolwiek czynności, a zwłaszcza podczas kichania i kaszlu. To dlatego, że korzonki mają bardzo wrażliwą strukturę, w związku z czym stan zapalny je obejmujący powoduje dyskomfort połączony z bólem. Niektórzy pacjenci odczuwają wtedy drętwienie i mrowienie, a nawet mogą mieć objawy neurologiczne. Wobec tego, podczas zapalenia korzonków może występować:

  • silny i ostry ból dolnej części pleców,
  • przykurcze mięśni,
  • mrowienie i drętwienie kończyn,
  • osłabienie odruchów,
  • uczucie pieczenia skóry,
  • kłopoty z oddawaniem moczu oraz stolca,
  • objawy charakterystyczne dla infekcji
  • bóle głowy.

Zapalenie korzonków a rwa kulszowa, udowa i barkowa

Ból korzeniowy, powszechnie znany jako zapalenie korzonków, to rwa, którą możemy podzielić na trzy rodzaje:

  • rwę kulszową, czyli ból dolnego odcinka pleców, który jest wynikiem ucisku na nerw kulszowy i najczęściej promieniuje do tylnej części uda i dochodzi do stopy.
  • rwę udową, czyli ból dolnego odcinka pleców, który jest wynikiem ucisku korzeni nerwowych w odcinku lędźwiowo-krzyżowym i najczęściej promieniuje do przedniej części uda, czasami dochodzący do stopy.
  • rwę barkową, czyli ból górnego odcinka pleców, który jest wynikiem ucisku powodującego zapalenie korzonków szyjnych i najczęściej promieniuje do ręki.

Ile trzymają korzonki?

Niestety, nie da się jednoznacznie określić, jak długo potrwa zapalanie korzonków oraz związany z nim ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, ponieważ jest to zależne od tego, jak mocno podrażnione są włókna nerwowe. Najczęściej silne dolegliwości bólowe są odczuwane od kilku do kilkunastu dni, a po upływie tego czasu zaczynają powoli ustępować. Oczywiście okres trwania choroby można skrócić poprzez jej rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Warto też zaznaczyć, że zaniedbanie leczenia może wydłużyć okres rekonwalescencji, w efekcie czego niektóre objawy mogą ustąpić dopiero po upływie 4-6 tygodni.

Jak leczyć korzonki?

Leczenie zapalenia korzonków polega przede wszystkim na złagodzeniu ostrego bólu i przywrócenia możliwości normalnego funkcjonowania. Środki farmakologiczne stosowane w takim wypadku to najczęściej niesteroidowe leki przeciw zapalne, które podawane są u osób z bólem określanym jako umiarkowany, natomiast przy dolegliwościach, które uniemożliwiają poruszanie się, konieczne jest wdrożenie silniejszych medykamentów, które są indywidualnie dobierane do pacjenta. Do tej pierwszej grupy zaliczamy przede wszystkim leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, czyli między innymi ibuprofen oraz ketoprofen. W aptekach są dostępne preparaty na ich bazie bez recepty, ale tutaj warto pamiętać, że ketoprofen stosuje się wyłącznie w przypadku ostrego bólu o umiarkowanym nasileniu i nie powinno się przyjmować go dłużej niż 5 dni. Oczywiście poza przyjmowaniem medykamentów, podstawą jest odciążenie obolałego odcinka, a podczas występowania nasilonego bólu najlepiej, aby osoba zmagająca się ze schorzeniem leżała w pozycji, która go nie wzmaga. Jeżeli mimo tych działań objawy nie ustępują już dłuższy czas, często zaleca się fizjoterapię oraz rehabilitację, które mają na celu wzmocnienie oraz zapobieżenie nawrotowi choroby w przyszłości.

Domowe sposoby na ból korzonków

Domowe sposoby na uśmierzenie bólu korzonków powinny być dopasowane do przyczyn jego wystąpienia. Jeżeli więc nagły i ostry ból w dolnej części pleców jest wynikiem zapalenia korzonków, podstawą będzie złagodzenie stanu zapalnego poprzez przyjmowanie doustnych środków o działaniu przeciwzapalnym. Bardzo dobrym pomysłem jest też wykonywanie okładów chłodzących lub rozgrzewających na odcinku lędźwiowym oraz stosowanie maści o działaniu przeciwbólowo-przeciwzapalnym, które zniwelują ból oraz zmniejszą stan zapalny. Podsumowując, w przypadku nagłego bólu korzonków, warto:

  • stosować środki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, takie jak ibuprofen lub ketoprofen,
  • stosować środki o działaniu rozluźniających mięśnie,
  • odciążyć kręgosłup leżąc na plecach z nogami ułożonymi wyżej, tak aby kolana i biodra były zgięte pod kątem 90 stopni,
  • schodzić miejsce ze stanem zapalnym okładami, plastrami lub maściami,
  • ogrzać miejsce z nasilonym bólem termoforem, okładami, plastrami lub maściami.

Tutaj należy jednak zaznaczyć, że wspomniane domowe sposoby na ból korzonków należy stosować doraźnie. Podstawą w łagodzeniu i zapobieganiu dolegliwości jest bowiem zdiagnozowanie przyczyny bólu oraz dobrana przez odpowiedniego specjalistę rehabilitacja.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii zdrowie, w której między innymi wyjaśniamy dlaczego rano może boleć gardło oraz podpowiadamy na jakie dolegliwości pomoże woda utleniona do ucha.