O nas

SERV-MED.PL to portal medyczny, który powstał z myślą o osobach szukających informacji, wskazówek oraz porad z branży zdrowia, chorób, psychologii, odżywiania i urody.

Polityka prywatności | Kontakt

Zwapnienie kości – przyczyny, objawy, leczenie

Zwapnienie kości - przyczyny, objawy, leczenie

Na czym polega zwapnienie kości?

Wapń to jeden z najważniejszych pierwiastków w organizmie człowieka, który jest niezbędny do jego prawidłowego funkcjonowania. To powoduje, że zarówno jego nadmiar, jak i niedobór może nieść ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Zaliczamy do nich między innymi zwapnienie kości, którego efektem jest odkładanie się soli wapnia w tkance kostnej. Na czym więc dokładniej polega ta choroba? Jakie są objawy zwapnienia kości, jak leczyć to schorzenie i czym różni się ono od osteoporozy? Tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


Spis treści:
1. Co to jest zwapnienie kości?
2. Przyczyny zwapnienia kości
3. Objawy zwapnienia kości
4. Jak wykryć zwapnienie kości?
5. Jak leczyć zwapnienie kości?
6. Zwapnienie kości a osteoporoza – czym się różnią?
7. Czy zwapnienie kości to rak?
8. Czy zwapnienie kości można wyleczyć?


Co to jest zwapnienie kości?

Zwapnienie kości to schorzenie, które polega na na odkładaniu się soli wapnia w tkance kostnej. Choroba ta przybiera formę łagodną, ostrą lub złośliwą, a występujące podczas niej zmiany mogą pojawić się zarówno w zdrowych, uszkodzonych, jak i obumierających tkankach. Ich efektem jest modyfikacja właściwości fizycznych kości, a co za tym idzie, znacznie mniejsza wytrzymałość i podatność na uszkodzenia. Takie defekty mogą wystąpić w każdej kości, ale najczęściej obserwuje się je w kościach długich, w tym przede wszystkim kości biodrowej, promieniowej, łokciowej i piszczelowej oraz w okolicach kręgosłupa, w kościach barku, kolan i stóp.

Przyczyny zwapnienia kości

Przyczyn zwapnienia kości można szukać zarówno w procesach fizjologicznych, jak i patologicznych. W pierwszym przypadku są one efektem starzenia się organizmu, czyli wiążą się z prawidłowymi, biologicznymi procesami zachodzącymi w organizmie człowieka. W drugim zaś, zwapnienie kości może być powiązane z innymi dolegliwościami, takimi jak schorzenia układu moczowego, nadczynność tarczycy, niedobór witaminy K oraz przedawkowanie witaminy D3. Tutaj warto jednak zaznaczyć, że zmiany najczęściej pojawiają się w uszkodzonych tkankach, w związku z czym na schorzenie to są narażone również osoby młode, które doświadczyły różnego rodzaju urazów kości, w tym między innymi złamań. Dodatkowo, niezdrowa dieta, czyli jadłospis ubogi w witaminę K oraz nieodpowiednia podaż wapnia również mogą przyczyniać się do jego wystąpienia. Oprócz tego, choroba ta może być objawem poważniejszych schorzeń, tym przede wszystkim nowotworu złośliwego, który wywodzi się z tkanko kostnej lub daje przerzuty do kości. Czynniki ryzyka, które sprzyjają jego wystąpieniu to:

  • palenie papierosów,
  • nadmierne spożycie alkoholu,
  • brak ekspozycji na światło słoneczne;
  • brak regularnej aktywności fizycznej,
  • zaburzenia hormonalne,
  • predyspozycje genetyczne.

Objawy zwapnienia kości

Objawy zwapnienia kości mogą różnić się w zależności od miejsca wystąpienia choroby. Oznacza to, że inaczej będą wyglądały w przypadku zwapnienia kręgosłupa, a jeszcze inaczej w przypadku zmian w tkance kostnej kolana. Jednak w każdej z tych sytuacji, nadmiar soli wapnia w kościach będzie powodował zmianę ich właściwości i odporności mechanicznej, a co za tym idzie jego efektem będzie większa podatność na uszkodzenia. To powoduje, że bardzo częstym objawem tego schorzenia są nietypowe złamania, przez co zwapnienie kości może być mylone z osteoporozą. Kolejnym symptomem występowania tej choroby jest ból, który doskwiera przede wszystkim po wysiłku fizycznym, w tym nawet niewielkiej aktywności. W przypadku dzieci i młodzieży zaś, objawem zwapnienia mogą być zaburzenia w procesie wzrostu poszczególnych kości, które niekiedy mogą prowadzić do różnego rodzaju deformacji szkieletu. W każdym z tych przypadków niezbędna jest konsultacja z lekarzem, który pomoże poznać przyczynę bólu i zaleci odpowiednią terapię przeciwbólową.

Jak wykryć zwapnienie kości?

Wykrycie zwapnienia kości nie należy do najtrudniejszych. W przypadku wystąpienia objawów należy skonsultować się z lekarzem rodzinnym, który skieruje do ortopedy lub bezpośrednio na rentgen miejsca, w którym odczuwa się dyskomfort lub ból. Niekiedy, aby potwierdzić diagnozę zleca się również:

  • badanie stężenia witaminy D i K,
  • badanie stężenia wapnia,
  • badanie densytometryczne,
  • scyntygrafię kości,
  • badanie ultrasonograficzne kości,
  • tomografię komputerową.

Jak leczyć zwapnienie kości?

W przypadku zwapnienia kości bardzo ważne jest szybkie działanie, ponieważ leczenie podjęte od razu po wykryciu choroby pozwala zahamować dalszą degenerację tkanki kostnej. Taki proces będzie różnił się w zależności od przyczyn pojawienia się zmian w kościach. Oznacza to, że lekarz może zalecić wprowadzenie zmian w codziennym jadłospisie oraz przyjmowanie suplementów i leków, które uzupełnią poziom witaminy K, D3 oraz magnezu. Niekiedy leczenie zwapnienia kości opiera się również na przyjmowaniu leków z grupy bifosforanianów, które przyspieszają mineralizację kości. To jednak nie wszystko. Aby skutecznie zminimalizować efekty odkładania się soli wapnia w tkance kostnej, bardzo ważna jest fizjoterapia pod okiem profesjonalisty. Ćwiczenia pomagają bowiem wzmocnić mięśnie i wpływają pozytywnie na pracę szkieletu, dzięki czemu odciąża się newralgiczne miejsca. W takim wypadku zalecane są zazwyczaj łagodne treningi i podejmowanie umiarkowanej aktywności fizycznej. Do takich zaliczamy między innymi nordic walking, długie spacery, rekreacyjną jazdę na rowerze oraz pływanie. Tutaj należy jednak zaznaczyć, że zupełnie inaczej wygląda proces leczenia zwapnienia kości o charakterze złośliwym, przy którym niezbędna jest terapia onkologiczna.

Zwapnienie kości a osteoporoza – czym się różnią?

Objawy zwapnienia kości mogą przypominać osteoporozę. I choć ich symptomy wyglądają podobnie, to są to jednak dwie różne choroby, które powstają w wyniku przeciwstawnych procesów. W przypadku zwapnienia kości sole wapnia odkładają się w tkance kostnej, natomiast w przypadku osteoporozy są one wypłukiwane z kości. Każda z tych chorób jest więc leczona w zupełnie innych sposób.

Czy zwapnienie kości to rak?

Zwapnienie kości ma zazwyczaj charakter łagodny, co oznacza, że wystarczy wdrożyć odpowiednie leczenie, aby zatrzymać lub spowolnić proces jego postępowania. Niestety, zdarza się jednak, że zachodzące w tkance kostnej zmiany mają charakter złośliwy. Najczęściej taki nowotwór pojawia się w nieuszkodzonej i nieobumierającej kości, dlatego osoby młode, które nie doznały żadnych urazów, a czują nasilający się ból w kościach, od razu powinny skonsultować się z lekarzem. Tutaj warto jednak zaznaczyć, że zarówno zwapnienie kości, jak i raka można wyleczyć, o ile diagnostyka nastąpi szybko i niezwłocznie zostanie podjęte odpowiednie leczenie.

Czy zwapnienie kości można wyleczyć?

Zwapnienie kości, które ma charakter łagodny, można spowolnić lub zahamować jego postępowanie. W tym wypadku im szybciej pacjent zostanie zdiagnozowany, tym większe szanse na skuteczność przeprowadzonego leczenia. Należy jednak pamiętać, że zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku zmian złośliwych, przy których niezbędna jest terapia onkologiczna i to od jej efektów będzie zależało dalsze postępowanie.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii choroby, w którym między opisujemy przyczyny hiperpigmentacji skóry oraz wyjaśniamy jak wygląda leczenie zespołu policystycznych jajników.