Dlaczego przed okresem pojawiają się wzdęcia?
Dla wielu kobiet zbliżająca się miesiączka oznacza pojawienie się sporego dyskomfortu. Mowa tutaj między innymi o wzdętym, nabrzmiałym i bolącym brzuchu, czyli symptomach, które są jednymi z objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Ta uciążliwa dolegliwość wpływa negatywnie zarówno na samopoczucie fizyczne, jak i emocjonalne kobiety przed menstruacją. Jak się jednak okazuje, ból, mdłości, skurcze i wzdęcia w okolicy przewodu pokarmowego wcale nie muszą być związane tylko i wyłącznie z samą miesiączką. Co więc jeszcze je powoduje i jak sobie z nimi poradzić? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!
Spis treści:
1. Dlaczego przed miesiączką pojawiają się wzdęcia?
2. Dlaczego podczas miesiączki pojawiają się wzdęcia?
3. Jak poradzić sobie ze wzdęciami przed okresem?
4. Sposoby na wzdęty brzuch przed okresem
• Ograniczenie soli w codziennej diecie
• Ograniczenie węglowodanów prostych w codziennej diecie
• Spożywanie naturalnych diuretyków
• Spożywanie produktów bogatych w potas
• Odpowiednie nawodnienie organizmu
• Ciepłe okłady
• Więcej aktywności fizycznej
• Wizyta u specjalisty
5. Jakie produkty stosować w przypadku wzdęć przed miesiączką?
6. Jak poradzić sobie ze wzdętym brzuchem przed menstruacją?
Dlaczego przed miesiączką pojawiają się wzdęcia?
Bolący, nabrzmiały i wzdęty brzuch to jeden z symptomów zespołu napięcia przedmiesiączkowego, który u wielu kobiet pojawia się przed wystąpieniem okresu. Główną przyczyną takich dolegliwości są wahania hormonów, w tym przede wszystkim obniżenie poziomu progesteronu, które spowalniają pracę przewodu pokarmowego, co może prowadzić do problemów żołądkowo-jelitowych, nadprodukcji gazów, zatrzymywania wody w organizmie, a także spowolnienia przesuwania treści pokarmowej w jelitach. Dodatkowo, przed menstruacją organizm kobiety jest bardziej wrażliwy na niektóre składniki pokarmowe, w wyniku czego nadmierne spożywanie słodyczy oraz wysokoprzetworzonej żywności również może przyczyniać się do występowania symptomów zespołu napięcia przedmiesiączkowego, w tym bolącego, nabrzmiałego i wzdętego brzucha. Do tego, przyczynami tych objawów może być też stres, przemęczenie, a także przewlekłe zaparcia, nietolerancje pokarmowe, zespół jelita drażliwego, grzybica przewodu pokarmowego oraz celiakia.
Dlaczego podczas miesiączki pojawiają się wzdęcia?
Ból, mdłości, skurcze i wzdęcia w okolicy przewodu pokarmowego bardzo często występują również podczas trwania miesiączki. Główną przyczyną takich dolegliwości jest pozbywanie się przez macicę endometrium, czyli błony śluzowej, co wywołuje skurcze, które z kolei prowadzą do wzdęć, nagromadzenia się gazów, a nawet biegunki. Dzieje się tak, dlatego że zwiększona ilość prostaglandyn, czyli substancji prozapalnych, wpływa na kurczenie się mięśni gładkich macicy, a gdy jest ich zbyt dużo, istnieje spore ryzyko ich przedostania się do krwiobiegu oraz sąsiednich mięśni wyściełających jelita. Do tego dochodzi brak równowagi hormonalnej, który spowalnia pracę przewodu pokarmowego, w wyniku czego trawienie pokarmu trwa dłużej. Są to niefortunne, ale powszechnie występujące skutki cyklu menstruacyjnego, z którymi boryka się wiele kobiet i mogą one wystąpić zarówno przed okresem, jak i w jego trakcie. Wówczas dana osoba może odczuwać, że brzuch jest ciężki, wzdęty i nabrzmiały.
Jak poradzić sobie ze wzdęciami przed okresem?
Niestety, bardzo trudno zapobiec wzdęciom zarówno przed, jak i w trakcie okresu, ale mimo to są pewne rozwiązania, które można zastosować, aby je zminimalizować. Absolutną podstawą jest więc dieta niskosodowa pełna owoców, warzyw oraz produktów zawierających dużo białka i mało tłuszczu. Oznacza to, że najlepiej w tym okresie unikać słodyczy, przetworzonej żywności, kofeiny i alkoholu. Dodatkowo, bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie, które pomoże zatrzymać proces zatrzymywania wody w organizmie. Oczywiście nie można zapomnieć też o różnego rodzaju ziołach, które można stosować kilka razy dziennie. Mowa tutaj między innymi o spożywaniu kminku, kopru, majeranku i bazylii. Takie zioła można przyjmować zarówno w formie naparów, jak i dodawać do różnego rodzaju potraw, najlepiej w nieco większej ilości, aby jeszcze wzmóc ich działanie. Kolejnym sposobem na bolący, nabrzmiały i wzdęty brzuch przed i w trakcie okresu jest spożywanie imbiru i czosnku, które są świetnymi środkami wiatropędnymi. Do tego pomocne mogą okazać się też ciepłe okłady, zalecane szczególnie przed snem, które rozszerzą naczynia krwionośne i limfatyczne, a tym samym pobudzą przepływ krwi i zmniejszą napięcie mięśniowe, a także zwiększona aktywność fizyczna, która wspomoże trawienie i ułatwi przemieszczanie się uwięzionych w jelicie gazów.
Sposoby na wzdęty brzuch przed okresem
Bolący, nabrzmiały i wzdęty brzuch może być sporym utrudnieniem codziennego życia, zwłaszcza gdy objawy te nie ustępują przez kilka dni. Kolejnymi sposobami na zminimalizowanie symptomów zespołu napięcia przedmiesiączkowego jest więc:
1. Ograniczenie soli w codziennej diecie
Nadmierna ilość soli w codziennym jadłospisie przyczynia się do zatrzymywania wody w organizmie, w wyniku czego brzuch może stać się bardziej ciężki, napięty i wzdęty. Aby temu zapobiec, należy ograniczyć spożywanie tego pierwiastka, co przyczyni się do zmniejszenia ilości wody zatrzymywanej w tkankach, a tym samym pozwoli pozbyć się uczucia ciężkości i opuchnięcia. Oczywiście dotyczy to nie tylko samej soli, ale również produktów ją zawierających, czyli głównie wysokoprzetworzonej żywności, w tym przede wszystkim dań gotowych oraz fast foodów.
2. Ograniczenie węglowodanów prostych w codziennej diecie
Aby zmniejszyć dolegliwości związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego warto też ograniczyć spożywanie produktów bogatych w węglowodany proste. To dlatego, że ich nadmierna podaż powoduje wzrost poziomu glukozy we krwi, co pobudza trzustkę do wydzielania insuliny, w wyniku czego organizm zatrzymuje więcej sodu, efektem czego jest również zatrzymywanie wody. W celu uniknięcia nabrzmiałego, bolącego i wzdętego brzucha warto więc ograniczyć słodycze, słone przekąski oraz białe pieczywo.
3. Spożywanie naturalnych diuretyków
Kolejnym sposobem, który skutecznie zmniejszy dolegliwości związane ze zbliżającą się menstruacją, jest spożywanie naturalnych diuretyków, które przyspieszają wydalanie wody z organizmu. Zaliczamy do nich między innymi pokrzywę, liście brzozy, zieloną herbatę, skrzyp polny, nać pietruszki, mniszek lekarski, wyciąg z kłącza perzu, lubczyk oraz mącznicę. Dodatkowo, do codziennego jadłospisu warto włączyć też ananasy, brzoskwinie i ogórki, a także wspomniany wcześniej czosnek oraz imbir, dzięki którym proces ten będzie przebiegał jeszcze szybciej, w wyniku czego zminimalizuje się wzdęcia, a brzuch będzie mniej opuchnięty i będzie mniej bolał.
4. Spożywanie produktów bogatych w potas
Następną metodą, która pozwala zminimalizować dolegliwości, takie jak bolący, nabrzmiały i wzdęty brzuch przed okresem, jest włączenie do codziennej diety produktów bogatych w potas, w tym między innymi szpinaku, batatów, bananów, awokado oraz pomidorów. Pierwiastek ten skutecznie obniża bowiem poziom sodu w organizmie oraz zwiększa ilość wytwarzanego moczu, dzięki czemu zmniejsza ilość zatrzymywanej wody, co z kolei przekłada się na ograniczenie wzdęć oraz zmniejszenie uczucia ciężkości i opuchnięcia.
5. Odpowiednie nawodnienie organizmu
Kolejnym sposobem, który przyniesie ulgę kobietom borykającym się z wzdętym, napuchniętym i bolącym brzuchem przed okresem, jest zadbanie o wysoki poziom nawodniania. To dlatego, że spożywanie odpowiedniej ilości płynów przyczynia się do skuteczniejszej pracy nerek, co przyspiesza wydalanie z organizmu wody wraz z moczem. Dodatkowo, nawodniony organizm to lepsze samopoczucie oraz mniej dolegliwości bólowych, dlatego warto spożywać minimum 2 litry wody dziennie.
6. Ciepłe okłady
Następną metodą, która pomoże złagodzić ból brzucha oraz zniweluje wzdęcia, które występują przed okresem, jest wykorzystanie ciepła. Jak dowodzą bowiem badania, nałożenie ciepła na dolną część brzucha może być równie skuteczne w łagodzeniu bólu miesiączkowego jak niesteroidowe leki przeciwzapalne. W tym celu wystarczy więc wypełnić termofor ciepłą wodą, następnie nałożyć na dolną część brzucha, aby rozluźnić jego mięśnie, co z kolei zmniejszy ból i złagodzi wzdęcia.
7. Więcej aktywności fizycznej
Tak jak wspomnieliśmy, jedną z przyczyn wzdętego, napiętego i bolącego brzucha przed okresem jest spowolniona praca przewodu pokarmowego. To właśnie dlatego następnym sposobem, który pomoże pozbyć się tych dolegliwości jest większa aktywność fizyczna. Uprawianie sportu poprawia bowiem ukrwienie tkanek oraz pobudza jelita do pracy, co pomaga pozbyć się nadmiaru gazów, a dodatkowo ćwiczenia fizyczne przyczyniają się do większej potliwości, w wyniku czego wydala się więcej wody, co z kolei zmniejsza opuchliznę brzucha.
8. Wizyta u specjalisty
W poradzeniu sobie ze wzdętym, nabrzmiałym i bolącym brzuchem przed okresem może pomóc też fizjoterapeuta uroginekologiczny. Jest to specjalista, który nie tylko przygotowuje organizm kobiety w ciąży na moment rozwiązania, ale również pomaga w zwalczaniu dolegliwości wynikających z zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Najczęściej w takim wypadku stosowane są metody dopasowane do danego organizmu, które pomagają usprawnić przepływ żylno-limfatyczny w obrębie miednicy i kończyn dolnych, co z kolei przekłada się na zmniejszenie opuchlizny brzucha, a tym samym zmniejsza jego ból oraz napięcie.
Jakie produkty stosować w przypadku wzdęć przed miesiączką?
Jeżeli żaden z powyższych sposobów na zmniejszenie dolegliwości związanych z zespołem napięcia przedmiesiączkowego nie przynosi oczekiwanych rezultatów, w poradzeniu sobie ze wzdętym brzuchem mogą pomóc też różnego rodzaju preparaty. Mowa tutaj między innymi o produktach zawierających simetikon, a także probiotykach oraz lekach wpływające na skurcze jelit, które wspomagają pracę układu pokarmowego, a tym samym ułatwiają pozbycie się gazów. Dodatkowo, można skorzystać też z leków diuretycznych, które stymulują nerki do wydalania większej ilości wody, co zmniejsza opuchliznę brzucha, niweluje jego ból oraz pomaga pozbyć się wzdęć. Oczywiście w każdym z tych wypadków należy się wcześniej skonsultować z lekarzem, aby dobrał odpowiednią dawkę i lek do występujących objawów.
Jak poradzić sobie ze wzdętym brzuchem przed menstruacją?
W niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy nasilający się ból i wzdęcia utrudniają codzienne funkcjonowanie, niezbędna może być wizyta u ginekologa. W takim wypadku wybrany specjalista przeprowadzi badania i na ich podstawie dobierze odpowiednie leczenie, które poprawi komfort codziennego życia. Najczęściej polega ono na włączeniu leków, w tym zarówno środków moczopędnych, które ułatwią pozbycie się wody z organizmu, jak i środków rozkurczających i uśmierzających ból. Niekiedy lekarz może też wdrożyć leczenie zastrzykami antykoncepcyjnymi z octanem medroksyprogesteronu, które zmniejszą objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, jednak preparat ten nie jest pozbawiony możliwych skutków ubocznych, dlatego powinien być stosowany jedynie w skrajnych przypadkach.