O nas

SERV-MED.PL to portal medyczny, który powstał z myślą o osobach szukających informacji, wskazówek oraz porad z branży zdrowia, chorób, psychologii, odżywiania i urody.

Polityka prywatności | Kontakt

Trypofobia – objawy, przyczyny i leczenie

Trypofobia - objawy, przyczyny i leczenie

Jak wygląda Trypofobia?

Lekarze na gruncie prowadzonych przez siebie badań ustalili, że istnieje przeszło 700 zespołów chorobowych, charakteryzujących się lękiem. Trypofobia jest jedną z nich. Choć jeszcze nie w pełni zrozumiana, lekarze podjęli się napisania publikacji, które miałyby pomóc lepiej zrozumieć to zjawisko, kamieniem węgielnym był artykuł naukowy '”The little girl who was afraid of holes”, gdzie autor M. Rufo po raz pierwszy zmierzył się z problemem trypofobii.


Spis treści:
1. Co to jest trypofobia?
2. Czy trypofobia jest chorobą?
3. Skąd się bierze trypofobia?
4. Jakie są objawy trypofobii?
5. Jak leczyć trypofobię?


Co to jest trypofobia?

Trypofobia jest lękiem przed konkretnym obrazem, w którego skład wchodzi mnóstwo drobnych maleńkich dziur bądź też otworów o nieregularnych formach i kształtach. Termin wywodzi się z greki, gdzie trypo oznacza wiercić, drążyć, natomiast fobos to lęk. Trypofobia budzi kontrowersje, nie została też zaklasyfikowana do odmian fobii przez APA, czyli American Psychiatric Association. Lekarze nie zbadali jak dotychczas dogłębnie tej fobii, po raz pierwszy artykuł o tym zaburzeniu ukazał się w 1998r. Okazało się z czasem, że pacjenci czują obrzydzenie, więc bardziej chodzi tutaj o to, że widok dziur sprawia dyskomfort, a nie lęk.

Czy trypofobia jest chorobą?

Naukowcy wykazali, że trypofobia faktycznie istnieje, dotyka ludzi. Z drugiej jednak strony nigdy nie została ona w sposób oficjalny zaliczona do grona zaburzeń psychicznych, nie figuruje w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych. Należy jednak podkreślić, że zaistniały poważne objawy tego zespołu, pacjenci u których pojawił się znaczny lęk. Lekarze bronią tezy, że w tym przypadku większą rolę odegrała sugestia, fenomen internetowy niż faktycznie w rzeczywistości można powiedzieć o poważnej dolegliwości. Zwracać należy uwagę na jeszcze jedno, mianowicie obrazy które można dostrzec w Internecie specjalnie zostały zmodyfikowane w ten sposób by sprawiać u odbiorcy przerażenie, niepokój. Niemniej jednak istnieje grupa ludzi, którzy czują strach i dyskomfort na widok dziur.

Skąd się bierze trypofobia?

Psycholodzy szukając genezy powstania trypofobii, opracowali szereg alternatywnych rozwiązań. Pierwszym możliwym rozwiązaniem będzie zaistniała trauma, pacjent został zamknięty bądź to w szafie bądź to w komórce. Trauma która nieprzepracowana nadal się rozwija urasta do wielkich rozmiarów i w ten sposób powstaje trypofobia. Mogło dojść do sytuacji, że pacjent został postraszony pająkiem. Psycholodzy stwierdzają też, że czasami ich pacjentom kropki z dziur układają się w przerażające ich zwierzęta, najczęściej jadowite, groźne, które powodują wstręt oraz lęk. W świetle jeszcze innej, alternatywnej teorii, trypofobia stanowi reakcję na zjawiska z którymi dana osoba nie chce być w żaden sposób związana, tak więc w sposób automatyczny je odrzuca.

Jakie są objawy trypofobii?

Objawów trypofobii jest cały szereg, są to przyspieszone bicie serca w wyniku dostrzeżenia wielkiej ilości dziur na niewielkiej przestrzeni, automatyczny unik czyli najczęściej odwrócenie głowy w tył, przerażenie i ból głowy, dreszcze na całym ciele, uczucie duszności, trzęsienie dłoni, nagła i irracjonalna panika, uczucie wstrętu oraz dyskomfortu. Niepokój może przerodzić się w panikę.

Jak leczyć trypofobię?

Lekarze twierdzą, że sposobem na leczenie trypofobii jest jej wygaszanie. Chodzi w tym przypadku o to, żeby osoba która z danymi obrazami ma negatywne, złowrogie skojarzenia, zaczęła pewne obrazy odczytywać w sposób odmienny, by wokół pewnych pojęć zaczęła tworzyć pozytywne emocje. Oczywiście, powinien być to proces, który przebiegałby w całkowitej wolności ,nie byłoby żadnego przymusu, tak by pacjent mógł zwalczyć tę fobię w swoim własnym indywidualnym tempie. Warto podjąć się leczenia, by mieć szanse na normalne życie, gdyż w świecie trypofobia często nie spotyka się ze zrozumieniem, pacjenci nią dotknięci mogą mieć poczucie, że są ignorowani, niezrozumiani oraz, że są obiektem drwin. Szybki powrót do zdrowia sprawi, że osoba poczuje się lepiej sama ze sobą, jej życie diametralnie się odmieni i zacznie w pełni cieszyć się otaczającą ją rzeczywistością bez zniekształceń.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii psychologia, w której między innymi wyjaśniamy na czym polega bezsenność oraz na czym polega rozdwojenie jaźni.