Czy dieta Dr. Dąbrowskiej jest zdrowa?
Dieta dr. Dąbrowskiej wzbudza dużo kontrowersji. Jednej strony ma rzeszę zwolenników, jednak z drugiej strony pojawiają się przeciwnicy tej diety. Pierwsza grupa poleca ją jako dobry sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. Natomiast przeciwnicy uważają, że powoduje niedobory w organizmie. Czym więc jest dieta dr. Dąbrowskiej? Jakie są jej zalety? Odpowiedź na te pytania znajdziecie się w poniższym artykule.
Spis treści:
1. Na czym polega dieta dr. Dąbrowskiej?
2. Zalety diety dr. Dąbrowskiej
3. Wady diety dr. Dąbrowskiej
4. Przeciwwskazania do stosowania diety dr. Dąbrowskiej
5. Czy dieta dr. Dąbrowskiej to dobry pomysł?
Na czym polega dieta dr. Dąbrowskiej?
Dieta dr. Dąbrowskiej, nazywana inaczej przez autorkę „leczniczym postem”, skierowana jest dla osób, które cierpią z powodu chorób przewlekłych. Bierze ona pod uwagę takie schorzenia jak: niedoczynność tarczycy, alergie, astmę, czy Hashimoto. Zwolennicy tej diety polecają ją również dla osób, którym doskwiera miażdżyca, choroby układu krwionośnego lub zakrzepica.
Dieta dr. Dąbrowskiej opiera się na jadłospisie warzywno-owocowym. Jest to dwuetapowy schemat, podczas którego zrzucane są zbędne kilogramy, jednak głównym celem jest oczyszczenie organizmu z toksyn. Najważniejszą zasadą diety jest ułożenie jadłospisu z wyłącznie samych warzyw oraz owoców. Po zakończeniu diety można włączyć do spożywanych pokarmów orzechy, nasiona i rośliny strąkowe np. soczewicę, a sporadycznie można jeść mięso i produkty nabiałowe. Sama dieta nie może trwać krócej niż 6 tygodni, a każdego dnia powinno się spożywać 3 posiłki główne oraz dwie przekąski, jednak łączna kaloryczność nie może przekraczać 600 kcal. Ponadto wszystkie posiłki powinny być jak najmniej przetworzone oraz pieczone lub gotowane na parze. Zakazane jest używanie soli. Jeżeli chodzi o napoje, dr. Dąbrowska zaleca picie czystej, niegazowanej wody, a także herbaty ziołowe lub wywary z warzyw.
Zalety diety dr. Dąbrowskiej
Zwolennicy diery przekonują, że doskonale oczyszcza ona z toksyn oraz pozwala się zregenerować organizmowi. Proces ten jest możliwy dzięki dużej dawce przeciwutleniaczy, mających naturalną zdolność do odmładzania komórek. W pierwszym etapie diety dochodzi do zbicia wagi w ciągu kilkunastu dni. Cera staje się promienista i czysta, brzuch staje się płaski, a sama sylwetka jest optycznie szczuplejsza. Zwolennicy podkreślają, że dieta dr. Dąbrowskiej pozwala przywrócić naturalny cykl metaboliczny, ponadto znacznie poprawia odporność i samopoczucie.
Wady diety dr. Dąbrowskiej
Z racji tego, że dieta skupia się na bardzo ograniczonych produktach, przeciwnicy diety uważają, że powoduje ona znaczne niedobory w organizmie. Efektem ubocznym diety jest osłabienie, złe samopoczucie, irytacja, awitaminoza, problemy ze snem, omdlenia oraz rozregulowanie cyklu miesiączkowego. Przykre problemy wynikają ze zbyt małej kaloryczności i ograniczeniu ilości posiłków. Przeciwnicy również wspominają o tym, że stosując tę dietę, ciężko jest podejmować jakąkolwiek aktywność fizyczną, ponieważ organizm nie ma siły na dodatkowe działania. Niestety często po zakończonej diecie pojawia się efekt jo-jo, wynikający z długiego głodzenia organizmu, który stara się nadrobić straty i zaczyna magazynować tkankę tłuszczową.
Dlatego dietę dr. Dąbrowskiej nie powinno się stosować bez nadzoru lekarza oraz regularnie przeprowadzanych badań, gdyż może powodować całkowite wyniszczenie organizmu.
Przeciwwskazania do stosowania diety dr. Dąbrowskiej
Dr. Dąbrowska nie zaleca stosowania diety u osób, które mają do niej obawy, ponieważ stres, jaki może się z tym wiązać, nie sprzyja zdrowiu. Ponadto istnieje szereg schorzeń, które cierpiące na nią osoby, automatycznie wyłącza z jej stosowania. Dlatego też ludzie cierpiący na niedoczynność tarczycy, chorobę nowotworom w zaawansowanym stadium, depresję, nadczynność tarczycy oraz niedoczynność nadnerczy nie powinny stosować tej diety. Dodatkowo osoby które przeszły transplantacje, dzieci, dziewczynki w okresie dojrzewania, oraz kobiety w ciąży, okresie karmienia oraz podczas menstruacji nie mogą korzystać z diety dr. Dąbrowskiej. Ponadto całkowicie wyklucza się osoby, które przyjmują sterydy i cytostatyków.
Czy dieta dr. Dąbrowskiej to dobry pomysł?
Dieta dr. Dąbrowskiej staje się bardzo popularna w Polsce, jednak jest zarazem dosyć kontrowersyjna. Prawdą jest, że oczyszcza ona organizm z nagromadzonych toksyn oraz przyczynia się do szybkiego spadku wagi. Jeżeli ktoś decyduje się ta tego typu dietę, powinien liczyć się z tym, że codzienna praca, czy podejmowane aktywności sportowe będą sprawiały duże trudności lub całkowicie wykluczały z tych zajęć. Zaleca się, aby stosować ją przez krótszy okres czasu, maksymalnie przez dwa tygodnie, wybierając dni, które są wolne od wszelkiej pracy np. urlop.
Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii odżywianie, w której między innymi wyjaśniamy czy dieta Dukana szkodzi zdrowiu oraz podpowiadamy jaki olej wybrać na zaparcia.