Plastry antykoncepcyjne – co trzeba o nich wiedzieć?
Wybór odpowiedniej metody antykoncepcji to bardzo istotna kwestia dla par, które rozpoczęły współżycie. Jednym z nich są plastry antykoncepcyjne, których stosowanie należy do najskuteczniejszych sposobów zapobiegania ciąży. Jest to bardzo wygodna i bezpieczna metoda antykoncepcyjna, która stale zyskuje na popularności. Wystarczy nakleić je w odpowiednim miejscu, a dawka hormonów, która powoduje owulację zostanie stopniowo uwolniona i wchłonie się do krwioobiegu przez skórę. Jakie więc mają wady i zalety? Jak dokładniej działają plastry antykoncepcyjne i czy można kupić je bez recepty? Wyjaśnimy to w dzisiejszym artykule! Zapraszamy do lektury!
Spis treści:
1. Plastry antykoncepcyjne – co to takiego?
2. Jak działają plastry antykoncepcyjne?
3. Plastry antykoncepcyjne – skuteczność
4. Zalety stosowania plastrów antykoncepcyjnych
5. Plastry antykoncepcyjne – skutki uboczne
6. Gdzie przykleić plaster antykoncepcyjny?
7. Plaster antykoncepcyjny – jak stosować?
8. Plastry antykoncepcyjne – ceny i dostępność
Plastry antykoncepcyjne – co to takiego?
Plastry antykoncepcyjne to transdermalna metoda antykoncepcyjna, która uchodzi za jeden z najbezpieczniejszych i najwygodniejszych sposobów zapobiegania ciąży. Ich stosowanie polega na przyklejeniu do skóry plastra zawierającego żeńskie hormony syntetyczne, które stanowią odpowiednik żeńskich hormonów płciowych. Plastry antykoncepcyjne łączą w sobie norelgestromin, który jest pochodną progesteronu oraz etynyloestradiol, który jest odpowiednikiem estrogenu. Po naklejeniu plastra, są one stopniowo uwalniane i wchłaniane przez skórę, skąd dostają się do krwiobiegu. Jak więc widać, znajdują się w nich identyczne hormony, co w tabletkach antykoncepcyjnych, a jedynymi różnicami jest droga przenikania do organizmu oraz sposób stosowania.
Jak działają plastry antykoncepcyjne?
Mechanizm działania plastrów antykoncepcyjnych jest podobny do działania tabletek antykoncepcyjnych. Przyklejony plaster uwalnia do skóry hormony odpowiadające owulacji, w wyniku czego dochodzi do zagęszczenia śluzu oraz utworzenia czopa zamykającego szyjkę macicy. To utrudnia plemnikom poruszanie się, a tym samym uniemożliwia ich dotarcie i zagnieżdżenie w macicy. Taki proces jest możliwy dzięki blokowaniu skoku lutropiny wydzielanej przez przysadkę mózgową. Dodatkowo, podane w taki sposób gestageny nie wpływają negatywnie na wątrobę, w związku z czym jest to świetna alternatywa dla tabelek antykoncepcyjnych. Jeden plaster jest aktywny przez 7 dni, po czym należy przykleić nowy. Po 3 tygodniach stosowania konieczna jest przerwa na krwawienie miesięczne.
Plastry antykoncepcyjne – skuteczność
Czy plastry antykoncepcyjne są skuteczne? Stosowanie plastrów jest uznawane za jedną z najbezpieczniejszych i najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Ich działanie jest określane na podstawie wskaźnika Pearla, który wykazuje, ile spośród 100 kobiet zaszło w ciążę stosując konkretną metodę antykoncepcji na przestrzeni 12 miesięcy. W przypadku plastrów jest to przedział 0.7 – 0.8, co oznacza, że maksymalnie 1 kobieta spośród 100 zaszła w ciążę. Można zatem stwierdzić, że plastry są bardzo skuteczną metodą antykoncepcyjną i nie ma konieczności używania równolegle innych metod antykoncepcji. Warto jednak wiedzieć, że w aptekach dostępne są różne rodzaje plastrów, a podstawową różnicą jest zawarta w nich dawka hormonów, która jest dobierania indywidualnie.
Zalety stosowania plastrów antykoncepcyjnych
Plastry antykoncepcyjne podobnie do tabletek antykoncepcyjnych mają szereg zalet. Do tych największych możemy zaliczyć między innymi:
- brak potrzeby stosowania ich codziennie,
- wymioty i biegunka nie zmniejszają skuteczności ich działania,
- łagodzą objawy napięcia przedmiesiączkowego,
- menstruacja podczas ich przyjmowania jest mniej obfita,
- są bardzo skuteczne.
Plastry antykoncepcyjne – skutki uboczne
Stosowanie plastrów antykoncepcyjnych może wiązać się z podobnymi skutkami ubocznymi, jak podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Niekiedy u jednej osoby może wystąpić kilka jednocześnie lub żaden z nich. Warto jednak zaznaczyć, że skutki uboczne występują rzadko, a większość z nich powinna ustąpić po upływie 3 cykli. Do tych najczęstszych zaliczamy:
- krwawienia i plamienia między miesiączkami,
- suchość pochwy,
- ból i tkliwość piersi,
- wzrost apetytu,
- przyrost masy ciała,
- nudności,
- wymioty,
- bóle głowy,
- zaburzenia nastroju,
- spadek libido.
Gdzie przykleić plaster antykoncepcyjny?
Plaster antykoncepcyjny możemy przykleić w kilku różnych miejscach. Należy przykleić go na czystą, nieowłosioną i suchą skórę w taki sposób, aby brzegi przylegały do ciała, a nie odstawały. Możemy przykleić go do:
- ramienia,
- brzucha,
- pośladków,
- górnej części pleców (w okolicy łopatki).
Plaster antykoncepcyjny – jak stosować?
Jedno opakowanie plastrów antykoncepcyjnych zawiera 3 sztuki i każda z nich powinna zostać zmieniona po upływie 7 dni. W tym wypadku bardzo ważna jest regularność – musi być to zawsze ten sam dzień i godzina liczona od momentu przyklejenia, ponieważ tylko wtedy ich skuteczność nie ulegnie zmianie.
Stosowanie plastrów antykoncepcyjnych powinno się rozpocząć już w 1 dniu cyklu, czyli w 1 dniu krwawienia miesięcznego, o ile nie była stosowana wcześniej inna metoda antykoncepcji hormonalnej. Kolejny plaster należy przykleić 8 dnia, o podobnej godzinie, pamiętając o tym, aby wcześniej usunąć stary plaster. W ten sposób postępujemy 3 tygodnie, po upływie których należy zrobić przerwę 7-dniową (podczas której wystąpi krwawienie miesięczne), a następnie rozpocząć kolejne opakowanie według wcześniejszego schematu.
Warto również wspomnieć, że ochrona antykoncepcyjna jest utrzymywana do 48 godzin, w związku z czym, gdy zapomnimy zmienić plaster, nie powinniśmy przekroczyć tego czasu z naklejeniem kolejnego.
Plastry antykoncepcyjne – ceny i dostępność
W Polsce plastry antykoncepcyjne są sprzedawanie wyłącznie na receptę. Tak więc, aby rozpocząć ich stosowanie należy wcześniej skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiednią metodę antykoncepcji. Jedno opakowanie plastrów kosztuje od 40 zł do 100 zł, w zależności od producenta oraz apteki.
Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii zdrowie, w której między innymi wyjaśniamy czym jest betaina oraz podpowiadamy co to jest beta hCG.