O nas

SERV-MED.PL to portal medyczny, który powstał z myślą o osobach szukających informacji, wskazówek oraz porad z branży zdrowia, chorób, psychologii, odżywiania i urody.

Polityka prywatności | Kontakt

Beta hCG w ciąży – normy i prawidłowy przyrost

Beta hCG w ciąży - normy i prawidłowy przyrost

Beta hCG – wyniki, normy, tempo wzrostu

W dzisiejszych czasach istnieją dwa podstawowe sposoby na potwierdzenie lub wykluczenie ciąży. Jednym z nich jest zrobienie testu ciążowego, drugim, bardziej dokładnym, jest zbadanie poziomu beta hCG we krwi.


Spis treści:
1. Co to jest beta hCG?
2. Jakie jest tempo wzrostu poziomu beta hCG w ciąży?
3. Badanie beta hCG a test ciążowy
4. Badanie beta hCG z krwi
5. Normy – beta hCG w ciąży
6. Poziomy – beta hCG w ciąży


Co to jest beta hCG?

Beta hCG jest hormonem wytwarzanym przez organizm kobiety od momentu zapłodnienia komórki jajowej. Najczęściej pojawia się we krwi kobiety około 10 dni po zapłodnieniu, dzięki czemu pozwala na wykrycie ciąży na stosunkowo wczesnym etapie. Określenie poziomu beta hCG pozwala nie tylko na potwierdzenie ciąży, ale również na monitorowanie jej przebiegu w pierwszych tygodniach. Wartość hormonu pozwala na określenie wieku ciąży, a zaburzenia w produkcji tego hormonu mogą wskazywać na nieprawidłowości w przebiegu ciąży.

Jakie jest tempo wzrostu poziomu beta hCG w ciąży?

Po zapłodnieniu poziom hormonu we krwi kobiety wzrasta, a tempo tego przyrostu jest bardzo szybkie, zwłaszcza w pierwszych kilku tygodniach. Można zauważyć, że poziom podwaja się średnio co 48 godzin. Największy poziom hormonu wykrywany jest ok. 9-11 tygodnia ciąży. Po tym czasie poziom beta hCG stopniowo spada, aż do 16 tygodnia, kiedy to stabilizuje się. Następnie pozostaje na w miarę stałym poziomie aż do końca ciąży.

Na podstawie tempa przyrostu można zweryfikować, czy ciąża rozwija się prawidłowo. W pierwszych tygodniach, kiedy przyrosty są największe, powinny one wynosić co najmniej 66% po 48 godzinach lub 114% po 72 godzinach. Jeżeli tempo przyrostu jest niższe, to może to świadczyć o tym, że ciąża nie rozwija się prawidłowo. Jeżeli poziom hormonu przyrasta przez jakiś czas, ale w dużo wolniejszym tempie, to może to świadczyć o ciąży pozamacicznej. Jeśli natomiast poziom beta hCG zacznie spadać, to najprawdopodobniej świadczy to o poronieniu.

Badanie beta hCG a test ciążowy

Badanie beta hCG, podobnie jak test ciążowy, wykonuje się po to, żeby potwierdzić lub wykluczyć ciążę. Jeżeli zależy nam na szybkim potwierdzeniu ciąży, to badanie poziomu beta hCG prawdopodobnie będzie lepszym wyborem. Testy ciążowe potwierdzą ciążę dopiero, gdy stężenie hormonu beta hCG we krwi będzie już stosunkowo wysokie. Z reguły nie ma sensu robienie testu przed dniem spodziewanej miesiączki, gdyż nawet jeśli w danym cyklu doszło do zapłodnienia, to stężenie hormonu będzie jeszcze na tyle niskie, że test ciążowy go nie wykryje. Badanie beta hCG pozwoli na wykrycie ciąży znacznie szybciej, nawet w 7. dniu od zapłodnienia.

Badanie beta hCG z krwi

Badanie beta hCG z krwi jest badaniem pozwalającym ze stuprocentową pewnością na potwierdzenie lub wykluczenie ciąży. Można je wykonywać już kilka dni po potencjalnym zapłodnieniu, gdyż wykrywa nawet najmniejsze podwyższenie stężenia hormonu we krwi. Do badania nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać, wystarczy udać się do laboratorium na pobranie krwi.

Badanie beta hCG można wykonać prywatnie bez skierowania od lekarza. Jego cena jest stosunkowo niska, a wyniki są zazwyczaj dostępne jeszcze tego samego dnia.

Normy – beta hCG w ciąży

Dzięki badaniu beta hCG kobieta może nie tylko potwierdzić ciążę, ale również zweryfikować czy tempo przyrostu jest prawidłowe. Jeżeli poziom hormonu wynosi poniżej 5 mlU/ml to można wykluczyć ciążę. Przyjmuje się, że wynik powyżej 25 mlU/ml oznacza ciążę, natomiast jeśli wynik mieści się w zakresie 5-25 mlU/ml, to zaleca się powtórzenie badania po 48 godzinach.

Normy beta hCG w ciąży (w zależności od wieku ciąży liczonego od pierwszego dnia ostatniej miesiączki) są następujące:

  • 3 tydzień – od 5 do 50 mlU/ml;
  • 4 tydzień – od 5 do 426 mlU/ml;
  • 5 tydzień – od 18 do 7.340 mlU/ml;
  • 6 tydzień – od 1.080 do 56.500 mlU/ml;
  • 7 – 8 tydzień – od 7.650 do 229.000 mlU/ml;
  • 9 – 12 tydzień – od 25.700 do 288.000 mlU/ml;
  • 13 – 16 tydzień – od 13.300 do 254.000 mlU/ml;
  • 17 – 24 tydzień – od 4.060 do 165.000 mlU/ml;
  • 25 – 40 tydzień – od 3.640 do 117.000 mlU/ml.

Normy mogą się nieco różnić w zależności od laboratorium, dlatego zawsze należy zwracać uwagę na wartości referencyjne podane na wyniku badania. Z tego też względu jeżeli chcemy sprawdzić przyrost bety, to badanie należy powtórzyć w tym samym laboratorium co wcześniej.

Poziomy – beta hCG w ciąży

Patrząc na normy badania możemy zauważyć, że są one dosyć szerokie. Wynika to z tego, że u różnych kobiet hormon rośnie w różnym stopniu. Dodatkowo można zauważyć, że na podstawie samego pomiaru beta hCG może być ciężko określić precyzyjnie wiek ciąży, gdyż jedna liczba może się mieścić w kilku przedziałach. Badanie pozwala jednak na zweryfikowanie czy poziom bety jest odpowiedni dla przedziału przypisanego dla danego wieku ciąży określonego na podstawie daty ostatniej miesiączki. Jeśli nasz wynik mieści się w odpowiednim przedziale, a dodatkowo tempo przyrostu jest odpowiednie, to najprawdopodobniej ciąża rozwija się prawidłowo.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii zdrowie, w której między innymi wyjaśniamy na czym polega paraliż senny oraz wyjaśniamy co to jest beta hCG.