O nas

SERV-MED.PL to portal medyczny, który powstał z myślą o osobach szukających informacji, wskazówek oraz porad z branży zdrowia, chorób, psychologii, odżywiania i urody.

Polityka prywatności | Kontakt

Tabletki antykoncepcyjne – nazwy, rodzaje, ceny

Tabletki antykoncepcyjne – nazwy, rodzaje, ceny

Rodzaje, ceny i nazwy tabletek antykoncepcyjnych

Tabletki antykoncepcyjne z pewnością są świetnie znane każdej kobiecie, bez względu na to, czy je przyjmuje, czy też nie. Okazuje się, że jest to bowiem jednak z najskuteczniejszych metod zapobiegania niechcianej ciąży. Oczywiście, tabletki antykoncepcyjne posiadają cały szereg zalet, ale mają także nieliczne wady. Ze względu jednak na wysoką skuteczność i wygodę stosowania, są one jedne z najchętniej wybieranych środków antykoncepcyjnych. Tak więc co warto o tabletkach antykoncepcyjnych wiedzieć?


Spis treści:
1. Jak działają tabletki antykoncepcyjne?
2. Tabletki antykoncepcyjne – rodzaje
3. Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe – działanie, ceny i nazwy
4. Jak działają tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe?
5. Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe – działanie, ceny i nazwy
6. Jak działają tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe?
7. Jakie są rodzaje tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych?


Jak działają tabletki antykoncepcyjne?

Wspomniane już zostało, że tabletki antykoncepcyjne są tą metodą antykoncepcji, po którą panie sięgają niezwykle często. Nie bez znaczenia pozostaje więc ich skuteczność, a także wygoda. Niemniej jednak warto dowiedzieć się, jak działa tego typu antykoncepcja hormonalna. Pomimo tego, że na rynku obecnie dostępne są różnorodne rodzaje tabletek antykoncepcyjnych, ich mechanizm działania znacznie się od siebie nie różni. Zawierają one- w zależności od rodzaju- dwa lub jeden hormon, w odpowiednim stężeniu. To właśnie on jest odpowiedzialny za zahamowanie owulacji w kobiecym cyklu, a dzięki temu z jajników, nie są uwalniane komórki jajowe. Analogicznie brak komórki jajowej, uniemożliwia zapłodnienia. Co więcej, można powiedzieć, że oprócz zahamowania owulacji tabletki antykoncepcyjne zabezpieczają kobietę dodatkowo, przez ingerowanie w śluz szyjki macicy. Powodują one zmianę jego konsystencji, a przez to śluz ten staje się o wiele gęstszy i bardziej lepki, co z kolei uniemożliwia plemnikom przedostanie się. Te dwa mechanizmy skutecznie chronią kobietę przed niechcianą ciążą.

Tabletki antykoncepcyjne – rodzaje

Obecnie na rynku dostępne są dwa rodzaje tabletek antykoncepcyjnych. Panie powinny pamiętać, że to zadaniem ginekologa jest przeprowadzenie odpowiednich badań, a następnie dopasowanie ich odpowiedniego rodzaju do potrzeb i predyspozycji organizmu kobiety. Tak więc jakie są rodzaje tabletek antykoncepcyjnych? Otóż główny podział rozróżnia:

 • tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe- są to tak zwane minipigułki. Tabletki te są głównie zalecane kobietom po ciąży, które karmią piersią. Składają się one jedynie z jednego hormonu i substancji pomocniczej w niewielkiej ilości. Zwykle zapobiegają one niechcianej ciąży, poprzez wprowadzenie zmian w śluzie szyjki macicy. W opakowaniu można znaleźć 28 tabletek jednoskładnikowych, które przyjmuje się codziennie bez przerwy.
 • tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe- są to pigułki, które zalecane są przez ginekologów najczęściej. Składają się one z dwóch hormonów i ich zadaniem jest zarówno zahamowanie owulacji jak i zmiana konsystencji śluzu szyjki macicy. Blister zwykle zawiera 21 pigułek, najczęściej w kolorze różowym, a także 7 tabletek w kolorze białym, które nie zawierają żadnych hormonów. Są to tak zwane pigułki placebo, które przyjmuje się dla wyrobienia nawyku ich codziennego brania. Podczas tabletek placebo najczęściej występuje krwawienie z odstawienia.

Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe – działanie, ceny i nazwy

Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe, co zostało już powiedziane, mają za zadanie zmienić strukturę śluzu szyjki macicy, by plemniki nie mogły się przez niego przedostać. Na rynku obecnie możemy znaleźć następujące minipigułki:

 • Artilla – których ceny wahają się od 14,99 do 37 złotych za opakowanie
 • Harmonet – to minipigułki, których cena wynosi około 19,99 złotych za opakowanie
 • Kontracept – ich cena zawiera się w przedziale około 19,99 do nawet 64 złotych za opakowanie
 • Femoden – za opakowanie panie muszą zapłacić około 27 złotych
 • Yasminelle – opakowanie tych minipigułek kosztuje około 34 złotych

Oczywiście są to najpopularniejsze nazwy tabletek jednoskładnikowych, a na rynku można spotkać także mniej znane pigułki w różnych cenach.

Jak działają tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe?

Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe zawierają w sobie jedynie progestagen, czyli hormon będący pochodną progesteronu. Wobec tego mogą być one stosowane przez kobiety, które obecnie karmią piersią, a także przez panie, które z różnych powodów nie chcą przyjmować pigułek z estrogenami. Mechanizm ich działania polega na zahamowaniu owulacji, niemniej jednak większe działanie wykazują one w śluzie szyjki macicy, którego zwiększają lepkość. Skutecznie chroni to przed zapłodnieniem.

Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe – działanie, ceny i nazwy

Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe są obecnie najczęściej przepisywane przez ginekologów. Na rynku panie mogą zaopatrzyć się w ich następujące rodzaje:

 • Yasmin- to koszt około 32 złotych za opakowanie
 • Vibin i Vibin Mini- to koszt około 18 złotych za opakowanie
 • Qlaira- to tabletki, za których opakowanie trzeba zapłacić nawet 50 złotych
 • Vines- to koszt około 30 złotych za opakowanie.

Jak działają tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe?

Tabletki dwuskładnikowe zawierają w sobie dwa rodzaje hormonów. Pod wpływem ich działania, dochodzi do różnych zmian w obrębie endometrium, przez co zmienia się również błona śluzowa szyjki macicy, która nie będzie przygotowywała się na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej. Tak samo jak tabletki jednoskładnikowe, ich dwuskładnikowe odpowiedniki mają skutecznie zahamować owulację. Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe również zmieniają konsystencję śluzu, czyniąc go nieprzyjaznym dla plemników.

Jakie są rodzaje tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych?

Wśród pigułek dwuskładnikowych, można wyróżnić:

 • tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe jednofazowe- składają się one z 21 tabletek z hormonami i 7 tabletek placebo, podczas których występuje krwawienie z odstawienia.
 • tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe dwufazowe- przyjmowanie tych tabletek podzielone jest na dwa etapy. W pierwszym okresie cyklu panie przyjmują tabletki jednego koloru z wyłącznie estrogenami, natomiast w drugiej części cyklu, przyjmują tabletki o innym kolorze z progestagenami.
 • tabletki antykoncepcyjne trójfazowe- w opakowaniu można znaleźć tabletki w 3 kolorach. Najwyższe stężenie estrogenów występuje w tabletkach przyjmowanych na początku cyklu, zaś najwyższe stężenie progestagenu występuje w tabletkach przyjmowanych w 3 części cyklu.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii zdrowie, w której między innymi wyjaśniamy na czym polega paraliż senny oraz przedstawiamy rodzaje tabletek antykoncepcyjnych i ich ceny.