O nas

SERV-MED.PL to portal medyczny, który powstał z myślą o osobach szukających informacji, wskazówek oraz porad z branży zdrowia, chorób, psychologii, odżywiania i urody.

Polityka prywatności | Kontakt

Hiperpigmentacja skóry – przyczyny, objawy, leczenie

Hiperpigmentacja skóry - przyczyny, objawy, leczenie

Hiperpigmentacja – jak z nią walczyć?

Hiperpigmentacja to choroba, która objawia się nieestetycznymi plamami i przebarwieniami występującymi na skórze. Jest ona efektem wydzielania nadmiernej ilości melaniny, czyli związku, który nadaje odpowiednią barwę skórze, włosom i oczom. Nie każdy jednak wie, że schorzenie to nie jest wyłącznie problemem natury estetycznej, ale może świadczyć o poważnych problemach z organizmem. Czym więc dokładniej jest hiperpigmentacja? Jakie są jej przyczyny, objawy i jak wygląda leczenie? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


Spis treści:
1. Hiperpigmentacja – co to jest?
2. Przyczyny hiperpigmentacji skóry
3. Hiperpigmentacja pozapalna
4. Hiperpigmentacja hormonalna
5. Jak zapobiegać hiperpigmentacji skóry?
6. Hiperpigmentacja – jak leczyć?
7. Jak pozbyć się hiperpigmentacji?


Hiperpigmentacja – co to jest?

Hiperpigmentacja to przebarwienia skóry, które cechują się nieregularnymi kształtami i w zależności od ilości barwnika mogą przyjmować kolor od jasnobrązowego do czarnego. Powstają one na skutek wydzielania nadmiernej ilości melaniny, czyli naturalnego barwnika występującego w skórze, włosach i oczach. Związek ten pełni w organizmie wiele ważnych funkcji, a jedną z nich jest ochrona skóry przed promieniowaniem UV. Oprócz tego, melanina neutralizuje działanie wolnych rodników oraz odpowiada za kolor skóry, włosów i oczu, dlatego jej zbyt duża produkcja może nieść ze sobą wiele negatywnych konsekwencji.

Przyczyny hiperpigmentacji skóry

Na hiperpigmentację skóry może wpływać wiele różnych czynników, jednak niezależnie od ich rodzaju, gdy zaobserwujemy na ciele niepokojące zmiany, powinniśmy niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą i wdrożyć odpowiednie leczenie. Jakie są zatem najczęstsze przyczyny hiperpigmentacji? Zaliczamy do nich przede wszystkim:

  • zaburzenia hormonalne,
  • stany zapalne skóry,
  • choroby skórne,
  • nadmierną ekspozycję ciała na słońce,
  • wiek,
  • predyspozycje genetyczne.

Najczęstszą przyczyną powstawania hiperpigmentacji jest promieniowanie słoneczne. Prowadzi do tego nadmierne przebywanie na słońcu bez odpowiedniego zabezpieczenia skóry, wynikiem czego jest wytworzenie zbyt dużej ilości melaniny, a to z kolei sprzyja powstawaniu hiperpigmentacji skóry.

Hiperpigmentacja pozapalna

Jeżeli przebarwienia występujące na ciele są wynikiem uszkodzenia lub stanu zapalnego skóry, wówczas mówimy o hiperpigmentacji pozapalnej. Wszystko dlatego, że zwiększona produkcja melaniny bardzo często towarzyszy stanowi zapalnemu, a co za tym idzie, jej nadmierna ilość powoduje przebarwienia. Taki stan jest jednym ze skutków ubocznych trądziku oraz łuszczycy.

Hiperpigmentacja hormonalna

Jeżeli przebarwienia występujące na ciele są wynikiem zmian hormonalnych, wówczas mówimy o hiperpigmentacji hormonalnej. Takie zmiany mogą być między innymi efektem ciąży, zespołu policystycznych jajników, zaburzeń miesiączkowania oraz stosowania tabletek antykoncepcyjnych i leków hormonalnych. Bardzo często zmiany skórne związane z hormonami są ostudą (melasmą).

Jak zapobiegać hiperpigmentacji skóry?

Jeżeli hiperpigmentacja nie jest wynikiem obciążeń genetycznych, jak najbardziej można jej zapobiegać. W tym celu bardzo pomocne będzie stosowanie kremów z wysokimi filtrami za każdym razem, gdy skóra może być narażona na działanie promieni słonecznych. Tutaj im wyższy filtr, tym lepiej, dlatego warto zaopatrzyć się w kosmetyki o SPV w granicach 50. Takie preparaty powinniśmy nakładać nie tylko na twarz, ale również na pozostałe części ciała, które nie będą chronione przed słońcem przez ubranie.

Hiperpigmentacja – jak leczyć?

Usunięcie plam skórnych może być trudne, zwłaszcza jeżeli występujące przebarwienia są bardzo ciemne. W wielu przypadkach wystarczy jednak cierpliwość oraz stosowanie domowych metod na rozjaśnienie skóry. Do tych najskuteczniejszych zaliczamy:

  • Smarowanie plam skórnych wacikiem nasączonym cytryną, sodą oczyszczoną lub wodą utlenioną, które znane są z właściwości rozjaśniających.
  • Pielęgnacja skóry kosmetykami z zawartością kwasów kosmetycznych, które mają właściwości złuszczające, a tym samym poprawiające koloryt skóry.
  • Regularny peeling, który podobnie do kosmetyków z kwasami kosmetycznymi wspomoże złuszczanie naskórka, a tym samym pomoże wyrównać kolor cery.
  • Stosowanie specjalistycznych maści o właściwościach rozjaśniających, które przeznaczone są do leczenia przebarwień i blizn.

Jak pozbyć się hiperpigmentacji?

Jeżeli domowe sposoby walki z hiperpigmentacją okażą się nieskuteczne, plamy skórne można wyleczyć przy pomocy zabiegów medycyny estetycznej. W tym celu doskonałym rozwiązaniem usunięcie przebarwień używając do tego laserów frakcyjnych, które powodują dogłębną regenerację warstw skóry. Bardzo dobre i szybkie efekty przynosi też mezoterapia igłowa, docierająca w głąb tkanek, czyli w miejsca, gdzie zebrała się nadmierna ilość melanocytów. Taki zabieg powoduje rozluźnienie tkanek, uwolnienie zgromadzonej w jednym miejscu melaniny oraz przyspieszenie procesu regeneracji głębokich warstw skóry.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii choroby, w którym między innymi wyjaśniamy jakie są przyczyny narkolepsji oraz podpowiadamy jak wygląda leczenie bezdechu sennego.