Na czym polega narkolepsja?
Narkolepsja to rzadki rodzaj zaburzenia snu, który w przeciwieństwie do bezsenności polega na niekontrolowanej senności w ciągu dnia. Jest to przewlekła choroba neurologiczna, która dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn w różnym wieku. Schorzenie to jest trudne do wykrycia i bardzo często pozostaje nierozpoznane, mimo że ma istotny wpływ na codzienne życie. Jak więc wygląda jego diagnozowanie? Jakie są przyczyny i objawy narkolepsji? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!
Spis treści:
1. Narkolepsja – co to jest?
2. Narkolepsja – przyczyny
3. Narkolepsja – diagnoza
4. Bezsenność – domowe sposoby
5. Jakie leki na bezsenność?
Narkolepsja – co to jest?
Narkolepsja to rzadka choroba neurologiczna, która charakteryzuje się nadmierną sennością. Niestety, jej przyczyny nie są do końca znane. Pierwsze symptomy jej występowania są zauważalne już u nastolatków i młodych dorosłych. Do najczęstszych objawów narkolepsji należy przede wszystkim bardzo duża senność w ciągu dnia oraz katapleksja, czyli epizody nagłej utraty napięcia mięśniowego. Oprócz tego, pacjenci zmagający się z narkolepsją borykają się z takimi objawami, jak halucynacje oraz porażenie przysenne.
Narkolepsja – przyczyny
Przypuszcza się, że jedną z przyczyn powstawania narkolepsji jest niedobór hipokretyny, czyli białka odgrywającego bardzo ważną rolę w procesie regulowania snu i czuwania w organizmie człowieka. Do zmniejszenia jego produkcji dochodzi na wskutek uszkodzenia bocznego podwzgórza, czyli części mózgu, która jest odpowiedzialna za sen. Prawdopodobnie dzieje się tak w wyniku nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego, którą wyzwala infekcja, lecz do tej pory nie zostało to naukowo potwierdzone.
Narkolepsja – diagnoza
Narkolepsja jest nieuleczalna, ale przy zastosowaniu odpowiednich środków można ograniczyć jej objawy, a tym samym zniwelować jej wpływ na codzienne życie. Warto jednak wiedzieć, że bardzo dużo będzie zależało od stopnia nasilenia choroby. Wyróżnia się bowiem trzy stopnie narkolepsji:
- słaby, czyli przejawiający się niewielką sennością w ciągu dnia, gdzie katapleksja pojawia się rzadziej niż raz w tygodniu,
- średni, czyli przejawiający się sennością przez większość czasu w ciągu dnia, gdzie katalepsja pojawia się rzadziej niż raz dziennie,
- silny, czyli przejawiający się bardzo silną potrzebą snu, gdzie katalepsja pojawia się częściej niż raz dziennie.
Narkolepsja – objawy
Objawy narkolepsji są bardzo charakterystyczne i występują dziesięciokrotnie częściej u osób, u których w rodzinie wcześniej występowała ta choroba. Do jej głównych objawów zalicza się:
- Senność w ciągu dnia – jest to jeden z pierwszych objawów choroby. Pacjenci w niecałe 5 minut zasypiają w sytuacjach, w których powinni pozostać aktywni. Zazwyczaj objaw ten ustępuje po krótkiej drzemce, ale po pewnym czasie znów się nasila.
- Katapleksja – jest to objaw występujący wyłącznie w przypadku narkolepsji, który polega na spadkach napięcia mięśniowego w sytuacjach emocjonalnych. Podczas jego występowania, pacjenci nie są w stanie ustać na własnych nogach i automatycznie tracą napięcie w mięśniach, osuwając się na ziemię.
- Paraliż senny – jest to objaw, który pojawia się podczas zasypiania lub chwilę po obudzeniu. Polega on na tym, że ciało jest sparaliżowane, jak podczas marzeń sennych, w wyniku czego nie można się poruszyć przez kilka lub kilkanaście sekund, mimo że świadomość nie jest uśpiona.
- Halucynacje senne – w przypadku tego objawu, pacjenci zasypiając, od razu wchodzą w świat bardzo realistycznych marzeń sennych, zazwyczaj nieprzyjemnych, które budzą lęk i przypominają halucynacje.
Narkolepsja – leczenie
Narkolepsja jest chorobą nieuleczalną, ale można leczyć jej objawy. Wykorzystuje się do tego przede wszystkim leki psychostymulujące, których zadaniem jest walka z nadmierną sennością. W tym celu stosuje się przede wszystkim metylofenidat, metamfetaminę oraz penolinę. Takie preparaty stymulują ośrodkowy układ nerwowy, co powoduje, że osoba zmagająca się z chorobą staje się mniej senna. Oprócz tego, do zniwelowania objawów katapleksji oraz paraliżu sennego używa się przede wszystkim imipraminy, klomipraminy, fluoksetyny oraz wenlafaksyny.
Bardzo ważne jest, aby osoby cierpiące na narkolepsje dbały o odpowiednią jakość snu. W tym wypadku istotne jest utrzymanie regularnego rytmu snu i czuwania, dlatego pacjentom zaleca się krótkie drzemki w ciągu dnia. Dodatkowo, osoby zmagające się z narkolepsją powinny unikać używek, które mogą zaburzać rytm snu i czuwania, a oprócz tego wskazany jest regularny wysiłek fizyczny.
Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii choroby, w którym między innymi wyjaśniamy jak objawia się autyzm wysokofunkcyjny oraz jakie są objawy zespołu Aspergera.