Autyzm wysokofunkcjonujący – jak wygląda?
Chcąc doszukać się więcej informacji odnośnie zaburzenia jakim jest autyzm wysokofunkcjonujący wiele osób może się rozczarować, gdyż nazwa ta nie widnieje w medycznych klasyfikacjach. Niemniej w wielu różnych źródłach, pojęcie to przewija się niezwykle często. Okazuje się, że osoby u których zdiagnozowano autyzm wysokofunkcjonujący cechują się niezwykle wysokim ilorazem inteligencji. Tak więc czym jest to schorzenie i jak ono się objawia?
Spis treści:
1. Autyzm wysokofunkcjonujący – co to za zaburzenie?
2. Autyzm wysokofunkcjonujący – objawy
3. Autyzm wysokofunkcjonujący- cechy
4. Autyzm wysokofunkcjonujący- zalety
5. Autyzm wysokofunkcjonujący- ograniczenia
Autyzm wysokofunkcjonujący – co to za zaburzenie?
Już około 15 lat temu sam Anthony Hopkins został zdiagnozowany z zespołem Aspergera. Oznaczało to, że dotknęło go zaburzenie, z przedziału zaburzeń autystycznych, a był to właśnie autyzm wysokofunkcjonujący. Co ciekawe, zaburzenie to dla jednych może być ogromną zaletą, zaś dla innych prawdziwym przekleństwem. Zaburzenie to mieści się więc w ramach szeroko pojętego autyzmu, niemniej jednak jest od niego różny przede wszystkim ze względu na objawy i cechy charakterystyczne. Warto podkreślić, że autyzm wysokofunkcjonujący dotknął wiele znanych osobistości i przyjęło się mówić, że zaburzenie to jest domeną geniuszy.
Autyzm wysokofunkcjonujący – objawy
Okazuje się, że w przypadku autyzmu wysokofunkcjonującego nie można wyróżnić żadnych, charakterystycznych kompilacji objawów, które jednoznacznie powiązane są z tym zaburzeniem. Warto podkreślić, że objawy charakterystyczne dla typowego autyzmu, również nie występują w przebiegu tego schorzenia. Co więcej symptomy pojawiają się dość nieregularnie i można powiedzieć, że są one różne w zależności od organizmu pacjenta. Otóż u jednych chorych, najczęstszym objawem jest zaburzenie mowy, zaś u innych, największą przeszkodą będą trudności w interakcjach społecznych. Warto wskazać również na to, że często u pacjentów z autyzmem wysokofunkcjonującym, wskazuje się na niezwykle wysoki poziom inteligencji.
Autyzm wysokofunkcjonujący- cechy
Wspomniane już zostało, że w niektórych przypadkach cierpienie na autyzm wysokofunkcjonujący, może okazać się jedną, z największych zalet. Zatem jakie cechy są charakterystyczne dla tego schorzenia? Otóż osoby z autyzmem wysokofunkcjonującym mogą cieszyć się przede wszystkim doskonałą pamięcią, a także ponadprzeciętnie rozwiniętymi zdolnościami analitycznymi. Sprawia to, że wiele osób z tym schorzeniem, które trudnią się naukami ścisłymi lub szeroko pojętym artyzmem, znacznie wyróżniają się na tle innych. Niemniej jednak autyzm wysokofunkcjonujący ma również swoją ciemną stronę. Pacjenci zwykle doświadczają wielu problemów w interakcjach z innymi, a także zaburzeń na tle emocjonalnym. Nie mogą oni dokładnie rozumieć przyjętych norm społecznych, ani nawiązać relacji. Często takie ograniczenia znacznie przekładają się na ich codzienne życie i utrudniają funkcjonowanie.
Autyzm wysokofunkcjonujący- zalety
Autyzm wysokofunkcjonujący jest uważany za schorzenie ludzi genialnych, oprócz wspomnianej już ponadprzeciętnej inteligencji, posiadają oni również niesamowitą łatwość w uczeniu się języków obcych. Zalety tego schorzenia, często skutecznie maskują jego wady, którymi mogą być np. problemy emocjonalne. Warto również wspomnieć o ty, że osoby dotknięte autyzmem wysokofunkcjonującym mają również z zdumiewające zdolności w zakresie rozumowania werbalnego, a także przestrzennego. Mogą oni również świetnie wyrażać samych siebie i sprawnie się komunikować. Zaletą autyzmu wysokofunkcjonującego jest również mnogość zainteresowań oraz ciekawość świata.
Autyzm wysokofunkcjonujący- ograniczenia
Pomimo licznych zalet, jakie niesie za sobą to schorzenie, to niestety, nakłada ono również na chorych pewne ograniczenia. Zwykle związane są one z umiejętnościami społecznymi, które nie są w pełni rozwinięte, a także brakiem umiejętności odpowiedniego odczytania sytuacji społecznych oraz zasad. Osoby z autyzmem wysokofunkcjonującym mają problem z nawiązywaniem kontaktów z innymi ludźmi i budowania relacji. Co więcej, często unikają one kontaktu wzrokowego i cieszą się samotnością. W spotkaniach i rozmowach, zwykle pełnią oni rolę obserwatora i biernego słuchacza.
Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii choroby, w którym między innymi wyjaśniamy na czym polega zespół Aspergera oraz jak wygląda leczenie zespołu policystycznych jajników.