O nas

SERV-MED.PL to portal medyczny, który powstał z myślą o osobach szukających informacji, wskazówek oraz porad z branży zdrowia, chorób, psychologii, odżywiania i urody.

Polityka prywatności | Kontakt

Zespół Aspergera – objawy, przyczyny, leczenie zespołu Aspergera

Zespół Aspergera – objawy, przyczyny, leczenie zespołu Aspergera

Zespół aspergera – na czym polega?

Nie da się ukryć, że w mediach coraz częściej można usłyszeć o zespole Aspergera. Co ciekawe, to schorzenie jest niezwykle często diagnozowanie nie tylko w naszym kraju, ale także i na całym świecie. Dawniej, było ono traktowane niezwykle krytycznie, niemniej jednak wraz ze wzrostem świadomości społecznej, zmieniło się również podejście do osób, które na niego cierpią. Czym więc jest zespół Aspergera i jak się on objawia? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


Spis treści:
1. Co to jest zespół Aspergera?
2. Objawy zespołu Aspergera
3. Przyczyny występowania zespołu Aspergera
4. Zespół Aspergera u dzieci
5. Zespół Aspergera u dorosłych
6. Znani ludzie i geniusze z zespołem Aspergera


Co to jest zespół Aspergera?

Zespół Aspergera po raz pierwszy został opisany już w 1944 roku, przez austriackiego psychiatrę- Hansa Aspergera. Stąd też często schorzenie to nazywane jest po prostu syndromem Aspergera. Niemniej jednak, odnosi się ono do układu nerwowego, który dotknięty jest przez całościowe zaburzenie rozwoju. Zespół Aspergera jest również określany jako jedna z delikatniejszych form dziecięcego autyzmu. Warto podkreślić, że choroba ta często objawia się za pośrednictwem zespołu Swanta. W praktyce oznacza to, że pacjenci mimo iż mają niski poziom inteligencji, posiadają ponadprzeciętne zdolności w konkretnej dziedzinie jak np. szybkie obliczanie skomplikowanych zagadnień matematycznych lub świetne zdolności artystyczne.

Objawy zespołu Aspergera

Osoby z zespołem Aspergera na pierwszy rzut oka nie wzbudzają żadnych podejrzeń, a objawy zwykle nie są konkretnie ukierunkowane. Niemniej jednak do najczęstszych symptomów tego schorzenia zalicza się niezwykle silne, wręcz obsesyjne zainteresowanie jedną dziedziną życia. Co więcej wskazuje się również na to, że jednostka wycofuje się ze społeczności, a także nie maj zdolności i umiejętności pracy zespołowej. Głównym objawem jest również ogromna trudność w nawiązywaniu relacji i problemy z ekspresją emocji, wyrażaniem siebie czy także okazywaniem empatii. Komunikacja niewerbalna również nie jest w pełni rozwinięta, a osoby z zespołem Aspergera nie utrzymują kontaktu wzrokowego i zachowują dystans fizyczny. Komunikacja werbalna z kolei bazuje na prostych słowach i często sprawia wrażenie niezwykle pedantycznej. Wśród kolejnych objawów można wyróżnić to, że osoby cierpiące na syndrom Aspergera źle reagują na bodźce zewnętrzne jak np. światło, czy wysoka temperatura, a także mają nawyk rytualizacji codziennych obowiązków, które wykonują według ściśle określonego schematu.

Przyczyny występowania zespołu Aspergera

Ku wielkiemu zdziwieniu i w obliczu tak zaawansowanego postępu medycyny i technologii, do tej pory konkretne przyczyny występowania zespołu Aspergera nie zostały jednoznacznie określone. Współczesna nauka ma więc problem z wyznaczeniem źródła choroby, jednak można wskazać na kilka hipotez. Pierwsza z nich odnosi się do tego iż zespół Aspergera powstaje w wyniku infekcji mózgu i okołoporodowych udarów, druga zaś stwierdza, że jego przyczyną są genetyczne mutacje chromosomów.

Zespół Aspergera u dzieci

Zespół Aspergera u dzieci najczęściej wykrywany jest pomiędzy 3 a 8 rokiem życia. Co więcej, z reguły jego objawy również nie wzbudzają podejrzeń, więc często drobne odchylenia od norm są bagatelizowane. Niemniej jednak symptomy zespołu Aspergera zwykle nasilają się po dłuższym czasie, co składania rodziców do poszukania pomocy specjalistycznej. Co ciekawe, statystycznie to właśnie syndrom Aspergera jest diagnozowany znacznie częściej niż autyzm dziecięcy.

Zespół Aspergera u dorosłych

Podobnie jak w przypadku dzieci, zespół Aspergera u dorosłych definiowany jest jako łagodna forma autyzmu. Z tego też powodu wiele osób dorosłych normalnie funkcjonuje w codziennym świecie i odnosi sukcesy w pracy. Diagnostyka poprzedzona jest przede wszystkim wykonaniem specjalnych testów psychologicznych, gdyż początkowe objawy nie są na tyle wyraźne i niepokojące.

Znani ludzie i geniusze z zespołem Aspergera

Zespół Aspergera wcale nie oznacza tego, że pacjent nie będzie mógł odnosić sukcesów na wielu polach. Okazuje się, że wiele znanych osobistości i geniuszy, również usłyszało taką diagnozę. Zaliczają się do nich między innymi:

  • Anthony Hopkins,
  • Courtney Love,
  • Robin Williams,
  • Andy Warhol,
  • Wolfgang Amadeusz Mozart.

Jaki widać, rozwijanie zdolności i odnoszenie sukcesów w przypadku osób z zespołem Aspergera jest jak najbardziej możliwe.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii choroby, w którym między innymi wyjaśniamy jak objawia się autyzm wysokofunkcjonujący oraz przedstawiamy objawy zespołu policystycznych jajników.