Skąd się bierze ból podbicia w stopie?
Bolące i spuchnięte podbicie stopy może znacząco utrudniać poruszanie się, co rzutuje na jakość codziennego funkcjonowania. To z kolei przyczynia się do powstawania nieprawidłowych wzorców chodu, ponieważ chcąc odciążyć bolącą kończynę, osoba borykająca się z tym schorzeniem stawia drugą stopę w niefizjologiczny sposób. Powodów takiego stanu rzeczy może być jednak wiele, poczynając od nadmiernego obciążenia, przez urazy mechaniczne, zapalenia stawów, napięte mięśnie, aż na przewlekłych chorobach kończąc. Skąd więc dokładniej bierze się ból podbicia w stopie? Jak dokładniej mu zapobiec i jak go leczyć? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!
Spis treści:
1. Dlaczego podbicie stopy może boleć?
2. Jakie mogą być przyczyny bólu podbicia w stopie?
3. O jakiej chorobie może świadczyć ból podbicia stopy?
4. Do jakiego lekarza udać się z bólem podbicia stopy?
5. Jak wygląda leczenie bólu podbicia stopy?
6. Domowe sposoby na bolące podbicie stopy
Dlaczego podbicie stopy może boleć?
Podbicie to część grzbietowa stopy, czyli obszar, który znajduje się tuż nad palcami. Jest to fragment zbudowany z mięśni i ścięgien, który łączy ze sobą śródstopie i piętę. Jego podstawową funkcją jest utrzymanie stabilności ciała i nadanie stopie prawidłowej motoryki, co z kolei przyczynia się do zachowania równowagi i prawidłowego chodu. Oznacza to więc, że podbicie stopy jest obszarem najbardziej narażonym na przeciążenia, urazy i kontuzje, a ryzyko to dodatkowo wzrasta u osób uprawiających różnego rodzaju sporty. Jakie zatem mogą być przyczyny bólu podbicia w stopie? Już wyjaśniamy!
Jakie mogą być przyczyny bólu podbicia w stopie?
Stopę można podzielić na palce, śródstopie, część podeszwową i część grzbietową. Ból tej ostatniej, czyli podbicia, może być spowodowany wieloma różnymi czynnikami. Zaliczamy do nich między innymi:
- źle dopasowane obuwie,
- częste chodzenie na wysokich obcasach,
- otyłość,
- wady postawy,
- przeciążenie,
- stłuczenie,
- złamanie,
- skręcenie,
- zwichnięcie,
- haluksy,
- ostrogę piętową,
- wrastające paznokcie,
- grzybica stóp,
- nagniotki,
- zakażenie przestrzeni międzypalcowych,
- zapalenie rozcięgna podeszwowego,
- urazy ścięgna Achillesa,
- chorobę zwyrodnienia stawów.
O jakiej chorobie może świadczyć ból podbicia stopy?
Niekiedy przyczyną bólu podbicia stopy może być jedna z chorób ogólnoustrojowych, takich jak:
- dna moczanowa – choroba, w której dochodzi do odkładania się kryształów moczanu sodu w stawach, a podwyższony kwas moczowy przekłada się na występujący ból,
- neuropatia obwodowa – choroba, która polega na uszkodzeniu struktur komórek
- nerwowych oraz pojawieniu się związanych z tym dolegliwości bólowych,
- niewydolność naczyń krwionośnych – choroba, która polega na zaburzenia przepływu krwi przez narządy, w wyniku czego dochodzi do opuchlizny, wrażenia ciężkich nóg oraz bólu.
Do jakiego lekarza udać się z bólem podbicia stopy?
Diagnostyką schorzeń stóp zajmują się przede wszystkim ortopedzi, fizjoterapeuci oraz rehabilitanci. W przypadku wystąpienia bólu podbicia najlepiej więc udać się do jednego z tych specjalistów, który zdiagnozuje przyczyny i zaplanuje odpowiednie leczenie. Najczęściej po konsultacji wykonuje się badanie antropometryczne, które polega na pomiarach długości i obwodów stopy przy pomocy taśmy antropometrycznej, RTG stopy, które polega na poddaniu tkanek stopy działaniu promieniowania rentgenowskiego oraz badanie z wykorzystaniem planografu, dzięki któremu uzyskuje się informacje na temat kształtu wysklepienia stopy, jej długości, szerokości, stref nadmiernego obciążenia oraz stref niedociążonych. Jeżeli jednak badania nie wykażą żadnych nieprawidłowości, może okazać się, że uraz stopy jest konsekwencją innych chorób i wtedy niezbędna może być również konsultacja z reumatologiem.
Jak wygląda leczenie bólu podbicia stopy?
Bólu podbicia stopy nie powinno się lekceważyć, ponieważ jego pogłębianie może skutkować zaburzeniami biomechaniki, zachowania równowagi oraz prawidłowego chodu. Konsekwencją tego może być ból promieniujący do innych części stopy, a nawet do łydki. Niezbędna jest więc konsultacja z ortopedą, fizjoterapeutą lub rehabilitantem, którzy zdiagnozują przyczynę i zaplanują odpowiednie leczenie, które powinno być dopasowane do przyczyn jego występowania. Najczęściej taki proces polega na wykorzystaniu wkładek ortopedycznych, które mają za zadanie odciążenie przedniej części stopy poprzez prawidłowe ustawienie pięty i uniesienie osłabionych łuków podbicia. Dodatkowo, zaleca się ograniczenie aktywności fizycznej, a w przypadku poważnego przeciążenia zaleca się kilkutygodniową rehabilitację, której zadaniem jest wzmocnienie ścięgien stopy. Jeżeli jednak ból jest wynikiem toczących się stanów zapalnych, wtedy włącza się farmakoterapię, która polega na przyjmowaniu doustnych leków przeciwzapalnych lub stosowaniu maści o działaniu przeciwzapalnym. Inaczej wygląda sytuacja w
przypadku grzybicy stóp, kiedy to niezbędna jest ich odpowiednia higiena, przewiewne obuwie oraz stosowanie płynów, maści, zasypek i kremów przeciwgrzybiczych oraz w wypadku deformacji stóp, kiedy podstawą jest odpowiedni dobór obuwia, tak aby stopa nie doznawała dodatkowego ucisku i problem się nie pogłębiał.
Domowe sposoby na bolące podbicie stopy
Jeżeli ból podbicia stopy jest spowodowany urazem, do momentu wizyty u ortopedy, fizjoterapeuty lub rehabilitanta można go domowymi sposobami złagodzić. Zaliczamy do nich:
- Masaż stóp – delikatny masaż bolącego miejsca może przynieść ukojenie, zwłaszcza gdy ból jest spowodowany napięciem mięśni. Należy go wykonywać od dołu do góry, czyli w kierunku serca, dzięki czemu zmniejszy się opuchliznę i zredukuje ból.
- Kąpiel stóp – kąpiel stóp w wodzie z dodatkiem soli gorzkiej poprawia krążenie krwi, przez co zmniejszy opuchliznę, a dodatkowo pomoże pozbyć się siniaków oraz stanów zapalnych skóry.
- Trzymanie stóp w górze – w ten sposób grawitacja pomoże odpłynąć krwi i limfie ze stóp i łydek, w wyniku czego zmniejszy się opuchlizna i ból.
- Rozciąganie stóp – rozciąganie stóp pomoże zredukować ból, poprawić krążenie i zmniejszyć opuchliznę. W tym celu najlepiej wykonywać je przy użyciu niewielkiej piłeczki, które polega na przesuwaniu ją stopą w górę i w dół, a następnie okrężnymi ruchami, delikatnie przenosząc ciężar ciała na masowaną stopę.
- Zmiana obuwia – jeżeli spuchnięte i bolące podbicie jest wynikiem uciskającego obuwia, najlepiej zmienić je na wygodniejsze, co poprawi komfort życia i sprawi, że dolegliwości ustąpią.
- Aktywność fizyczna – jeżeli opuchlizna i ból podbicia są spowodowane spędzaniem wielu godzin w pozycji siedzącej, dobrym pomysłem będzie pamiętanie o regularnych przerwach na rozruszanie. Wystarczy klika minut spaceru lub lekkie rozciąganie.