O nas

SERV-MED.PL to portal medyczny, który powstał z myślą o osobach szukających informacji, wskazówek oraz porad z branży zdrowia, chorób, psychologii, odżywiania i urody.

Polityka prywatności | Kontakt

Bezsenność – objawy, przyczyny i leczenie

Bezsenność - objawy, przyczyny i leczenie

Bezsenność – na czym polega?

Bezsenność to problem, z którym spotyka się coraz więcej ludzi. Pęd życia codziennego sprawia, że przyczyny bezsenności się namnażają. W efekcie życie zaczyna męczyć i przytłaczać. Jednak istnieją sposoby, które zupełnie niwelują problem. Czy sięganie po leki jest konieczne? Czy da się zwalczyć bezsenność domowymi sposobami? Jakie są przyczyny i objawy tej choroby?


Spis treści:
1. Bezsenność – czym jest?
2. Objawy bezsenności
3. Przyczyny bezsenności
4. Bezsenność – domowe sposoby
5. Jakie leki na bezsenność?


Bezsenność – czym jest?

Chociaż bezsenność wydaje się logiczną chorobą, to nie oznacza zupełnego braku snu. Najczęściej trudność dotyczy nie tylko problemów z zaśnięciem, ale także złej jakości wypoczynku. Ludzie, którzy cierpią na bezsenność, często nie doświadczają uczucia senności, pomimo długiego czasu czuwania i wyraźnego zmęczenia. W sytuacji, kiedy uda się zasnąć, najczęściej występują problemy z ciągłym wybudzaniem się. Dodatkowo sen najczęściej jest krótki, a cierpiący na bezsenność jest wiecznie niewyspany. Takie funkcjonowanie jest niesamowicie trudne, dlatego, kiedy zauważymy u siebie pierwsze objawy bezsenności, powinniśmy natychmiast zacząć leczyć tę przypadłość.

Objawy bezsenności

Każdy, kto podejrzewa, że cierpi na bezsenność, powinien udać się do lekarza. Specjalista podczas wywiadu lekarskiego sprawdzi, czy objawy pasują do choroby. Jak można samodzielnie rozpoznać bezsenność? Oto objawy świadczące o tym, że problem może występować:

  • trudności z zasypianiem — to najczęstszy objaw bezsenności. Niezależnie od poziomu zmęczenia, chory nie może zasnąć.
  • wybudzanie się — płytki sen powoduje, że śpiący często się wybudza i ma problem z ponownym zaśnięciem.
  • bóle głowy — brak snu lub jego zła jakość mogą powodować ogólne zmęczenie organizmu. W efekcie mogą pojawić się różnego rodzaju bóle i zawroty głowy.
  • przedwczesne budzenie się — osoba cierpiąca na bezsenność zazwyczaj budzi się zbyt wcześnie, w momencie, kiedy jeszcze nie jest wypoczęta.

Przyczyny bezsenności

Przyczyn bezsenności może być wiele. Najczęściej problem dotyka ludzi, którzy mają zbyt dużo stresu w życiu. Nawarstwiające się problemy nieustannie chodzą po głowie i powodują rozdrażnienie. Najczęściej dokuczliwe myśli pojawiają się wieczorem i utrudniają zaśnięcie, a dodatkowo krążą po głowie nawet w trakcie snu. Jednak przyczyn bezsenności jest wiele i można je uogólnić. Najpowszechniej występującymi są:

  • zaburzenia psychiczne – osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne bardzo często dotykają problemy ze snem.
  • zaburzenia trawienne – różnego rodzaju zaparcia czy mdłości powodują zaburzenia jakość snu. Dodatkowo uporczywa zgaga, pojawiająca się szczególnie w pozycji leżącej często zupełnie nie pozwala zasnąć. Takie problemy w wielu przypadkach mają charakter długotrwały.
  • arytmia – chorzy na arytmie w trakcie ataku odczuwają silny lęk i strach. Uczucie silnego niepokoju często powoduje bezsenność, a kolejne napady skutkują częstym wybudzaniem się.
  • zaburzenia hormonalne — zaburzenia hormonalne to jeden z powodów bezsenności. Kobiety w trakcie menopauzy mają duże problemy z zasypianiem. Podobnie w ciąży czy podczas miesiączki, kiedy występują nagłe wahania poziomu hormonów.

Bezsenność – domowe sposoby

Każdy, kto podejrzewa u siebie bezsenność, powinien wprowadzić w życiu zmiany, które pozwolą zakończyć problem. Na początek warto spróbować domowych sposobów, które w delikatny sposób wyciszą i pozwolą na szybsze zasypianie i lepszy sen. Dobrym sposobem na relaks i wyciszenie przed snem jest włączenie ulubionej, relaksującej muzyki. Można również kłaść się do łóżka przy dźwięku morza czy szumu wiatru. To pozwala osiągnąć spokojny i twardy sen.

Kilka godzin przed snem powinno się ograniczyć korzystanie ze sprzętów takich jak tablet, laptop, telefon czy telewizor. Są to sprzęty generujące światło niebieskie, które rozdrażnia i utrudnia zasypianie.

Bezsenność – leki i suplementy diety bez recepty

Dobrym pomysłem będą różnego rodzaju napary z ziół. Wiele osób poleca zaparzyć przed snem melisę czy rumianek. Jeśli chodzi o zioła, lekarze zalecają olejki eteryczne z lawendy, które wyciszają i ułatwiają zasypianie. Które z ziół pomagają w problemie bezsenności i można je nabyć w aptece bez recepty? Oto kilka najpopularniejszych:

  • melisa — najpowszechniejsza, jeśli chodzi o zioła na wyciszenie. Można zażywać ją zarówno w formie tabletek, jak i syropu, jednak najwięcej osób wybiera napar z melisy.
  • rumianek — rumianek, podobnie jak melisę można przyrządzać w formie herbaty, ale również przyjmować jako syrop. Krople z rumianku można dodać do relaksującej kąpieli.
  • lawenda — wykorzystywana szczególnie w aromaterapii, w formie olejku eterycznego. Skutecznie wycisza i niweluje bezsenność.

Jakie leki na bezsenność?

Jeśli chodzi o leki na bezsenność, często stosowane są te na bazie ziół czy innych naturalnych składników. Jednak, jeśli domowa terapia nie daje satysfakcjonujących korzyści, należy wprowadzić lekarstwa od specjalisty. Jakie leki na bezsenność będą najlepsze? Z pewnością te, które przepisze lekarz. W celu uzyskania odpowiednich preparatów warto udać się do lekarza rodzinnego lub psychiatry. Bezsenność to bowiem choroba, która może dać groźne skutki uboczne. Jednak przy odpowiednim leczeniu łatwo ją wyeliminować.