Jednodniowa gorączka bez innych objawów – co oznacza u dziecka i u dorosłego?
Gorączka to reakcja obronna organizmu, polegająca na podwyższeniu temperatury ciała powyżej 38°C u osoby dorosłej oraz 38,5°C u dziecka. Organizm ludzki podnosi temperaturę po to, aby skutecznie walczyć z bakteriami, wirusami, pasożytami, odczynem zapalnym oraz reakcją alergiczną. Jest to całkowicie naturalny i prawidłowy proces, który jest odpowiedzią organizmu na inwazję czynników zewnętrznych. Warto jednak zaznaczyć, że w niektórych przypadkach taki stan może zwiastować poważniejszą chorobę, dlatego nie powinno się jej lekceważyć. Co zatem oznacza jednodniowa gorączka, skąd się bierze i jaka może być jej przyczyna? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!
Spis treści:
1. Jednodniowa gorączka u dziecka – przyczyny
2. Jednodniowa gorączka u dorosłego – przyczyny
3. Jednodniowa gorączka – jakie objawy dodatkowe obserwować?
4. Jednodniowa gorączka – jak sobie z nią poradzić?
Jednodniowa gorączka u dziecka – przyczyny
Gdy jednodniowa gorączka występuje u dziecka bez innych objawów, prawdopodobnie zwiastuje ona nową infekcję o podłożu bakteryjnym lub wirusowym. Niekiedy jej przyczyną może być także przegrzanie, intensywny płacz, wysiłek fizyczny lub ząbkowanie. Najczęściej jednak, gdy gorączka występuje u dziecka tylko jednego dnia i nie towarzyszą jej inne objawy, nie świadczy to o chorobie. Co więc zrobić w takiej sytuacji? Warto zatroszczyć się o dziecko, podając mu płyny, zapewnić spokój i odpoczynek oraz kontrolować temperaturę ciała. Dodatkowo, można zastosować zimne okłady lub wykąpać je w letniej wodzie, aby obniżyć gorączkę.
Jednodniowa gorączka u dorosłego – przyczyny
Gorączka u osób dorosłych jest mniej groźna, niż ta pojawiająca u dzieci, jednak nie należy jej lekceważyć. W przypadku występowania podwyższonej temperatury ciała tylko jednego dnia, może być to odpowiedź autoimmunologiczna organizmu na przyjmowane leki lub objaw silnej infekcji. Czasem zdarza się, że przyczyną jednodniowej gorączki jest nadmierne przeciążenie organizmu stresem, obowiązkami, pracą lub wysiłkiem fizycznym. W takim wypadku zaleca się przede wszystkim wypoczynek i nawadnianie organizmu.
Jednodniowa gorączka – jakie objawy dodatkowe obserwować?
Na jakie objawy zwrócić uwagę podczas występowania jednodniowej gorączki? Bez względu na wiek osoby gorączkującej, zawsze należy obserwować czy dodatkowo występuje biegunka, wymioty, zmiany skórne, zmiany oczne oraz objawy neurologiczne. W przypadku wystąpienia choć jednego z wymienionych objawów należy się niezwłocznie skonsultować z lekarzem.
Jednodniowa gorączka – jak sobie z nią poradzić?
Jak poradzić sobie z jednodniową gorączką? Pomoc domowa powinna polegać na zniwelowaniu jej przyczyny oraz ograniczeniu objawów. Do tych najskuteczniejszych sposobów zaliczamy:
- Podanie farmakologicznych środków przeciwgorączkowych zawierających paracetamol oraz ibuprofen, które dawkujemy zgodnie z ulotką.
- Podanie środków napotnych, takich jak herbata z liści brzozy, napar z kwiatów lipy oraz napar z kwiatów czarnego bzu.
- Nawadnianie się wodą i herbatą, najlepiej z sokiem malinowym, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu.
- Zapewnienie odpoczynku, a najlepiej snu.
- Kontrolowanie temperatury ciała.
Jeżeli jednak gorączka nie spada, a osoba chorująca słabnie, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii zdrowie, w której między innymi podpowiadamy jakie właściwości ma Amol oraz wyjaśniamy skąd bierze się poranny ból gardła.