Dlaczego rano może boleć gardło?
Poranny ból gardła od razu kojarzy się z początkiem przeziębienia. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że ta dokuczliwa dolegliwość wcale nie musi być bezpośrednio związana z infekcją wirusową. Tym bardziej, jeżeli w ciągu dnia nie pojawiają się inne objawy, takie jak katar, gorączka, osłabienie czy kaszel, a z bólem gardła dany pacjent budzi się regularnie. Co zatem może być jego przyczyną? Skąd dokładniej bierze się poranny ból gardła? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!
Spis treści:
1. Ból gardła rano po przebudzeniu – co może oznaczać?
2. Ból gardła rano – przyczyny
3. Jak uniknąć porannego bólu gardła?
Ból gardła rano po przebudzeniu – co może oznaczać?
Ból gardła w nocy i nad ranem podobnie do jednodniowej gorączki nie zawsze musi być powodem do niepokoju. Bardzo często jego przyczyną jest podrażnienie błony śluzowej, które może wynikać z narażania jej na gorące, suche powietrze lub nadużywania alkoholu i papierosów. Problem ten pojawia się szczególnie zimą, gdy większą część czasu spędza się w pomieszczaniach, w których powietrze jest niedostatecznie wilgotne. Zazwyczaj jednak ta dolegliwość mija po kilku dniach, tak więc jeżeli nie ustępuje przed dłuższy czas, może być związana z chorobą. Schorzenia, w których przebiegu może wystąpić ból gardła nasilający się w nocy, to między innymi:
1. Przewlekłe zapalenie migdałków podniebiennych
Przewlekłe zapalenie migdałków podniebiennych dotyczy przede wszystkim bólu garda, który utrzymuje się minimum 3 miesiące i jest konsekwencją nieleczonego lub nawracającego zapalenia migdałków. Poza bólem gardła, objawem tej choroby jest nieprzyjemny zapach z ust, zaleganie wydzieliny oraz stan podgorączkowy.
2. Cukrzyca
Cukrzyca to choroba, która w wielu przypadkach może objawiać się w bardzo specyficzny sposób. Jednym z jej symptomów, zwłaszcza w początkowym stadium, może być suchość w gardle, która niekiedy może powodować także jego ból.
3. Infekcje górnych dróg oddechowych
Infekcje górnych dróg oddechowych bardzo często mogą powodować stan zapalny gardła, który objawia się nie tylko bólem, ale również obrzękiem i zaczerwienieniem. Dolegliwość ta nasila się szczególnie ranem, gdy w trakcie nocy ciężko powstrzymać spływanie wydzieliny wzdłuż ściany gardła.
4. Alergia
Ból gardła w nocy i nad ranem może być również wynikiem alergii. Osoby borykające się z różnego rodzaju uczuleniami bardzo często doświadczają przewlekłego kataru, który może pogarszać jego stan.
5. Nowotwór gardła lub krtani
Regularny ból gardła i uczucie zablokowanego przełyku to jedne z pierwszych objawów nowotworu gardła i krtani. Ich symptomem może być jeszcze przewlekła chrypa, pieczenie, ból języka oraz niegojące się owrzodzenia jamy ustnej.
6. Refluks żołądkowo-przełykowy
Refluks to choroba, która polega na cofaniu się treści żołądkowej do gardła, co może powodować ból i uczucie obcego ciała w przełyku. Problem ten nasila się szczególnie w nocy i nad ranem, gdy pacjent śpi w pozycji leżącej, a co za tym idzie cofanie się treści jest nasilone, w wyniku czego dochodzi do podrażnień.
7. Niedobór witamin
Ból gardła może być również objawem niedoboru niektórych witamin. Dotyczy to przede wszystkim spożywania niedostatecznej ilości witaminy A, co może powodować nadmierne wysuszenie błon śluzowych, w wyniku których pacjent może odczuwać ból i dyskomfort w gardle.
Ból gardła rano – przyczyny
Ból gardła to jeden z najczęstszych objawów zapalenia błony śluzowej lub innego zakażenia dróg oddechowych. Nie zawsze jednak dolegliwość ta musi oznaczać początek infekcji, szczególnie jeżeli w ciągu dnia nie pojawiają się inne objawy, takie jak katar, gorączka, osłabienie czy kaszel. Co więc jeszcze może być jego przyczyną? Poranny ból gardła może powodować:
1. Brak nawilżania
Płyny spożywane w ciągu dnia nawilżają śluzówkę gardła, natomiast w nocy, gdy śpimy, poziom jej nawilżenia gwałtownie spada. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest oddychanie przez usta oraz brak przyjmowania płynów, co powoduje że po kilku godzinach takiej wzmożonej inhalacji gardło staje się przesuszone, a tym samym przełykanie śliny może być utrudnione i sprawiać ból. Objaw ten powinien jednak zniknąć wraz ze spożyciem pierwszych płynów po przebudzeniu.
2. Zalegająca flegma
Flegma, czyli plwocina, wbrew pozorom pełni w organizmie bardzo istotną funkcję. Jej głównym zadaniem jest utrzymywanie odpowiedniego nawilżenia gardła oraz wyłapywanie zanieczyszczeń trafiających do układu oddechowego, w tym przede wszystkim alergenów, kurzu, bakterii i wirusów. Gdy jednak nagromadzi się jej zbyt wiele, po przebudzeniu można mieć wrażenie, że w gardle zalega ciało obce, które utrudnia przełykanie, dlatego od razu po wykrztuszeniu problem powinien zniknąć.
3. Przeciąg i niska wilgotność powietrza
Przeciąg i niska wilgotność powietrza w sypialni może być kolejną przyczyną podrażnienia, suchości i bólu gardła. Dotyczy to przede wszystkim osób, które śpią blisko otwartego okna oraz tych, które korzystają z klimatyzacji. Aby więc uniknąć takich dolegliwości, dobrym pomysłem będzie nawodnienie gardła przed pójściem spać oraz używanie nawilżaczy powietrza, które będą utrzymywały wilgoć na poziomie od 40 do 60% w pomieszczeniu. Tutaj należy też zaznaczyć, że w nocy organizm staje się łatwiejszym celem dla wirusów i bakterii, dlatego spanie w przeciągu to prosta droga do zapalenia gardła, anginy, zapalenia ucha lub zapalenia zatok.
Jak uniknąć porannego bólu gardła?
Aby uniknąć porannego bólu gardła, podstawą jest odpowiednie nawilżenie śluzówki. Można do tego wykorzystać między innymi specjalne preparaty do suchego gardła lub wodę morską w aerozolu. Kolejnym krokiem jest utrzymywanie odpowiedniej wilgoci w pomieszczeniu, w którym spędza się noc. Do tego doskonale sprawdzą się elektroniczne nawilżacze powietrza, w których można ustawić daną wilgoć, najlepiej w przedziale od 40 do 60%. Warto też regularnie zmieniać pościel, ponieważ gromadzą się w niej roztocza i inne zanieczyszczenia, które również mogą przyczyniać się do powstawania infekcji, a tym samym mogą powodować ból gardła. Tutaj należy jednak pamiętać, że zazwyczaj ból gardła występujący nad ranem powinien minąć po kilku dniach, tak więc jeżeli nie ustępuje przed dłuższy czas, może być związany z chorobą, dlatego w takim wypadku niezbędna będzie konsultacja z lekarzem.
Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii zdrowie, w której między innymi wyjaśniamy jakie właściwości ma Amol oraz podpowiadamy na jakie dolegliwości pomoże woda utleniona do ucha.