O nas

SERV-MED.PL to portal medyczny, który powstał z myślą o osobach szukających informacji, wskazówek oraz porad z branży zdrowia, chorób, psychologii, odżywiania i urody.

Polityka prywatności | Kontakt

Parafina do ucha – jak działa i jak ją stosować?

Parafina do ucha - jak działa i jak ją stosować?

Jak działa parafina na ucho?

Zatkane ucho to często występująca dolegliwość, która może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Jej przyczyną zazwyczaj jest zalegająca w nim woskowina, która może znajdować się na tyle głęboko, że nie sposób usunąć ją tradycyjnymi metodami. Rozwiązaniem w takim wypadku może być użycie parafiny, która po wpuszczeniu do ucha rozpuści wydzielinę. Jak zatem ją stosować, tak aby była w pełni bezpieczna? Tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


Spis treści:
1. Czy parafinę można stosować do odetkania ucha?
2. Kiedy warto sięgnąć po parafinę do odetkania ucha?
3. Jak stosować parafinę do ucha?
4. Jak podgrzać parafinę do ucha?


Czy parafinę można stosować do odetkania ucha?

Zatkane ucho to jeden z najczęstszych problemów, z którymi pacjenci zgłaszają się do laryngologa. Taki stan może objawiać się osłabionym słuchem, szumami usznymi, bólami ucha, a niekiedy nawet zawrotami głowy. Jego przyczyną może być zaleganie woskowiny w przewodzie słuchowym, które zazwyczaj wynika z niewłaściwej higieny uszu lub jej całkowitego braku. Jest jednak wiele sposobów, które umożliwiają pozbycie się wydzieliny we własnym zakresie. Jednym z nich jest wykorzystanie parafiny w postaci płynnej, która jest tania, skuteczna i w pełni bezpieczna.

Kiedy warto sięgnąć po parafinę do odetkania ucha?

Woda utleniona na zatkane ucho to jeden ze skutecznych sposobów na jego odetkanie. Laryngolodzy zalecają jednak czyszczenie uszu przy użyciu oleistych substancji, które bardzo dobrze radzą sobie z rozpuszczaniem woskowiny. Jedną z nich jest właśnie parafina, która rozrzedza i zmiękcza wydzielinę, sprawiając tym samym, że wypływa ona z narządu. Wobec tego, można jej używać zarówno do regularnej higieny uszu, jak w momencie, gdy objawy zatkania ucha są już bardzo uciążliwe i stan ten utrzymuje się przez kilka dni.

Jak stosować parafinę do ucha?

Do czyszczenia lub odetkania uszu najlepiej sprawdzi się ciekła parafina lub olej parafinowy, które można kupić w aptece. Takie produkty nie będą zanieczyszczone, dzięki czemu będzie można je z powodzeniem wykorzystać do przeczyszczenia lub odetkania kanału słuchowego. Jak zatem z nich korzystać? Aby usunąć woskowinę z ucha należy:

  • podgrzać parafinę do temperatury zbliżonej do temperatury ciała, czyli 36,6°C,
  • położyć się na boku,
  • wpuścić około 4-5 kropli parafiny do ucha,
  • odczekać od 3 do 5 minut,
  • pochylić głowę w drugą stronę, aby parafina mogła wypłynąć z ucha,
  • powtórzyć ten sam proces z drugim uchem.

Tutaj warto jednak pamiętać, że jeżeli ucho jest mocno zatkane, to jednorazowy zabieg może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. W takim wypadku kurację tą powinniśmy powtarzać minimum przez kilka dni, wykonując ją dwa razy dziennie.

Jak podgrzać parafinę do ucha?

Aby parafina spełniała swoją funkcję, przed zastosowaniem należy ją delikatnie podgrzać. Można to zrobić w niewielkim garnku, a następnie przelać do miseczki, skąd pipetą będzie można dawkować ją bezpośrednio do ucha. Tutaj należy jednak zaznaczyć, że nie powinno się jej zbyt długo trzymać na ogniu, aby nie była zbyt gorąca. Gdy osiągnie właściwą temperaturę, czyli około 36°C, wtedy preparat ten będzie gotowy do aplikacji i będzie można nim wyczyścić kanał słuchowy.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii zdrowie, w której między innymi wyjaśniamy jakie są przyczyny jednodniowej gorączki u dorosłych oraz przedstawiamy właściwości lecznicze Amolu.