Jak długo boli stłuczone kolano?
Stłuczenie danej części ciała to jeden z najczęściej pojawiających się urazów zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Częstotliwość jego występowania rośnie szczególnie zimą, gdy bardzo łatwo się poślizgnąć i potknąć na oblodzonych chodnikach oraz latem, gdy większa część osób spędza aktywnie czas na świeżym powietrzu, uprawiając różnego rodzaju sporty. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że ów kontuzje w niektórych przypadkach mogą wymagać odpowiedniej pomocy i dotyczy to przede wszystkim stłuczeń kolan. W jaki zatem sposób powinno się postępować, gdy dojdzie do takiego urazu? Co dokładniej stosować, aby minimalizować ból oraz zapobiegać powstawaniu rozległych, dużych siniaków? Tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!
Spis treści:
1. Jakie są objawy stłuczenia kolana?
2. Co zrobić w przypadku stłuczenia kolana?
3. Ile boli stłuczone kolano?
4. Jak odróżnić stłuczenie kolana od zwichnięcia?
5. Kiedy stłuczone kolano wymaga konsultacji lekarskiej?
Jakie są objawy stłuczenia kolana?
Stłuczenie to rodzaj urazu, który powstaje w wyniku upadku lub uderzenia o twardy przedmiot, w efekcie którego dochodzi do stłuczenia tkanek miękkich. W ten sposób tkanki zostają uszkodzone, a pęknięcie naczyń krwionośnych powoduje powstanie wylewów krwawych, czyli krwiaków w obrębie ich uszkodzenia. Taka kontuzja jest zaliczana do urazów zamkniętych, co oznacza, że w trakcie jej powstania nie dochodzi do przerwania ciągłości skóry. Do jej najbardziej charakterystycznych objawów zaliczamy przede wszystkim:
- ból w miejscu uderzenia, na początku ostry, później tępy, niekiedy pulsujący,
- obrzęk w miejscu stłuszczenia,
- uczucie ciepła w obszarze urazu,
- uwrażliwienie na dotyk, w tym szczególnie na uciskanie,
- pojawienie się zaczerwienienia,
- pojawienie się siniaków, które zmieniają kolor wraz z upływem czasu,
- mniejsza ruchomość danego stawu.
Jak więc widać, objawy stłuszczenia są charakterystyczne, dlatego raczej nie powinno pomylić się ich z symptomami innego urazu. I choć taka kontuzja kolana sam w sobie nie jest groźna, to trzeba wiedzieć, że niekiedy może łączyć się z bardziej poważnymi dolegliwościami, w tym przede wszystkim z uszkodzeniem rzepki, łąkotek lub wiązadeł. To właśnie dlatego zawsze po stłuczeniu powinno się obserwować uszkodzone miejsce i w razie nasilających się objawów należy udać się do lekarza ortopedy.
Co zrobić w przypadku stłuczenia kolana?
Odpowiednia reakcja na stłuczenie kolana może przyspieszyć regenerację tkanek oraz skrócić czas obecności siniaków na skórze. Pierwsza pomoc w przypadku wystąpienia takiego urazu powinna więc obejmować:
- Schłodzenie miejsca urazu bezpośrednio po jego wystąpieniu – do tego można wykorzystać kostki lodu owinięte ściereczką, mrożone produkty spożywcze lub kompres żelowy, który można kupić w aptece. Dzięki temu obkurczy się naczynia krwionośne w miejscu kontuzji, zapobiegając tym samym pojawieniu się rozległego zasinienia oraz przeciwdziałając opuchliźnie.
- Posmarowanie miejsca urazu żelem na stłuczenia – najlepiej wybrać niesteroidowy lek, który będzie zwierał diklofenak, czyli związek stosowany w leczeniu dolegliwości bólowych pochodzenia reumatycznego i niereumatycznego, który ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.
- Uniesienie kończyny wyżej – warto też w ciągu pierwszych 48 godzin po doznaniu urazu jak najczęściej trzymać kończynę w górze, aby zmniejszyć obrzęk obwodowy w uszkodzonej okolicy. Można to zrobić między innymi poprzez położenie się w pozycji płaskiej na łóżku, a następnie umieszczając kontuzjowaną nogę na kilku poduszkach, dzięki czemu usprawni się odpływ krwi z okolic urazu oraz zmniejszy opuchliznę.
- Dezynfekcja miejsca urazu – jeżeli stłuczeniu kolana towarzyszy otarcie naskórka, bardzo ważna jest dezynfekcja miejsca, w którym doszło do urazu, a następnie zabezpieczenie go przed czynnikami zewnętrznymi przy użyciu gazy jałowej lub plastrów.
- Stosowanie ciepłych okładów – po upływie kilku dni można również rozpocząć stosowanie ciepłych okładów, które spowodują, że zgromadzona w miejscu urazu krew będzie mogła szybciej ulec wchłonięciu, dzięki czemu siniaki szybciej znikną.
Jeżeli po kilku dniach stosowania powyższych sposobów na stłuczone kolano ból nie ustępuje lub staw wygląda na zniekształcony, niezbędne będzie zasięgnięcie opinii ortopedy, ponieważ może okazać się, że doszło do bardziej inwazyjnej kontuzji.
Ile boli stłuczone kolano?
Niestety, nie da się jednoznacznie określić, jak długo może boleć stłuczone kolano, ponieważ czas trwania tej kontuzji jest kwestią wysoce indywidualną i zależy w dużej mierze od uwarunkowań danej osoby, a także od siły uderzenia oraz miejsca powstania urazu. Najczęściej jednak obrzęk ustępuje po kilku dniach, a ból trwa od kilku do kilkunastu dni. I choć z każdym dniem powinien maleć, to może dawać o sobie znać nawet przez kilka tygodni po wypadku, przy czym będzie znacznie mniej odczuwalny w porównaniu do pierwszych dni po wystąpieniu kontuzji. Tutaj warto więc pamiętać, że jeżeli opuchlizna i ból po stłuczeniu kolana nie ustępuje przez dłuższy czas, wówczas warto skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzi odpowiednią diagnostykę i w razie konieczności skieruje na badanie, takie jak RTG lub USG. Jeżeli jednak wspomniane metody nie będą wystarczające, lekarz specjalista może rozważyć bardziej zaawansowane metody, w tym przede wszystkim badanie rezonansem magnetycznym lub tomografię komputerową, które pomogą uzyskać pełny obraz uszkodzeń w stawie i wskażą, czy konieczne jest wdrożenie dalszego leczenia.
Jak odróżnić stłuczenie kolana od zwichnięcia?
Stłuczenie i zwichnięcie może objawiać się w bardzo podobny sposób. Takie urazy najczęściej wywołują ból, opuchliznę, siniaki i prowadzą do ograniczenia zakresu ruchomości kolana, w wyniku czego utrudniają poruszanie się i powodują ogólny dyskomfort. Mimo to, każda z tych kontuzji znacząco się od siebie różni, bowiem stłuczenie to uszkodzenie struktury tkanek podskórnych, a zwichnięcie to uszkodzenie wewnętrznych struktur stawowych i naciągnięcie lub rozerwanie torebki stawowej. Aby je odróżnić, pewną wskazówką jest więc stopień nasilenia bólu, ponieważ najczęściej przy stłuczeniach pojawia się ograniczony ból, który z każdym kolejnym dniem powinien maleć, natomiast przy zwichnięciu ból ten będzie ostry, narastający i bez odpowiedniego leczenia może utrzymywać się nawet przez kilka miesięcy. To właśnie dlatego, choć samo stłuczenie kolana nie jest poważnym urazem, to nie można go bagatelizować, zwłaszcza jeżeli objawy nie ustępują po kilkunastu dniach od wystąpienia kontuzji.
Kiedy stłuczone kolano wymaga konsultacji lekarskiej?
Konsultacji lekarskiej wymagają przede wszystkim poważne stłuczenia, które powodują długotrwałe zaburzenia w mobilności stawu, efektem czego jest utrudnienie poruszania się. Jeżeli więc osoba, która doznała urazu, po upływie kilku dni wciąż ma problem z chodzeniem, w takim wypadku niezbędny będzie kontakt z lekarzem ortopedą, który sprawdzi, czy nie doszło do poważniejszej kontuzji. Jest to bardzo ważne, ponieważ mocne stłuczenie kolana może prowadzić nawet do zerwania więzadła, zerwania mięśnia lub pęknięcia kości. Oczywiście nie można zapomnieć też o tym, że zamiast niego skutkiem wypadku mogą być również inne urazy, w tym skręcenie, zwichnięcie lub złamanie, których symptomy niekiedy bardzo ciężko odróżnić od stłuczenia, dlatego w przypadku zniekształcenia kolana lub utrzymywania się opuchlizny i bólu przez kilkanaście dni, tutaj także niezbędna będzie konsultacja ze specjalistą. W każdym z tych wypadków nie powinno się bagatelizować takiej kontuzji, ponieważ stłuczenie kolana może prowadzić do pogłębiania się urazów, trwałych zmian w obrębie stawu, a z czasem nawet do bóli reumatycznych.