O nas

SERV-MED.PL to portal medyczny, który powstał z myślą o osobach szukających informacji, wskazówek oraz porad z branży zdrowia, chorób, psychologii, odżywiania i urody.

Polityka prywatności | Kontakt

Jakie są skutki bezdechu sennego?

Jakie są skutki bezdechu sennego?

Skutki bezdechu sennego

Bezdech senny, czyli zespół obturacyjnego bezdechu sennego, to poważna choroba, która dotyka coraz więcej osób. Nie każdy jednak wie, że jej skutkiem może być szereg niekorzystnych zaburzeń zdrowotnych, a nieleczenie tego schorzenia nie tylko sprzyja pogorszeniu ogólnej kondycji organizmu, ale również zwiększa ryzyko rozwoju poważnych chorób ogólnoustrojowych. Jakie są zatem skutki bezdechu sennego i w jaki sposób im zapobiec? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


Spis treści:
1. Kiedy mamy do czynienia z bezdechem sennym?
2. Skutki bezdechu sennego – złe samopoczucie
3. Skutki bezdechu sennego – choroby
4. Bezdech senny a nadciśnienie
5. Bezdech senny a choroby serca
6. Skutki nieleczonego bezdechu sennego u kierowców


Kiedy mamy do czynienia z bezdechem sennym?

Bezdech senny to schorzenie, które polega na powtarzających się epizodach ograniczenia lub zatrzymania przepływu powietrza przez drogi oddechowe, przy równoczesnej wzmożonej pracy mięśni oddechowych. Utrudniony przepływ powietrza jest spowodowany zamykaniem się światła gardła, które traci prawidłowe napięcie i się zapada. Taki stan może występować nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny snu, przy czym do bezdechu dochodzi wyłącznie, jeżeli trwa on powyżej 10 sekund. Do diagnozy tego schorzenia wykorzystuje się:

  • AHI (ang. apnoea-hipopnea index) – indeks, który określa liczbę bezdechów na godzinę snu,
  • RDI (ang. respiratory disturbance index) – wskaźnik, który wyznacza liczbę nieuświadomionych przebudzeń wywołanych zablokowaniem możliwości oddychania.

Skutki bezdechu sennego – złe samopoczucie

Jednym z najczęstszych skutków bezdechu sennego jest złe samopoczucie w ciągu dnia. Wszystko dlatego, że schorzenie to zaburza prawidłową strukturę snu przez powtarzające się wybudzenia, w wyniku których sen staje się nieefektywny, co prowadzi do zauważalnego pogorszenia kondycji psychicznej i fizycznej. Do tego dochodzą bóle głowy, uczucie zmęczenia oraz nasilona senność, która utrudnia normalne funkcjonowanie. Kolejnymi skutkami są problemy z pamięcią i koncentracją oraz drażliwość i nerwowość. Dodatkowo, u mężczyzn można zauważyć problemy z potencją i jak dowodzą badania, zaburzenia funkcji seksualnych doświadcza aż 40% pacjentów płci męskiej zmagających się z bezdechem sennym.

Skutki bezdechu sennego – choroby

Nieleczony bezdech senny może prowadzić do wielu poważnych chorób. Kolejne noce, podczas których dochodzi do wielokrotnego zatrzymania oddechu to niedotlenienie ważnych dla ciała organów. Jego wynikiem są zmiany, które często rozkładają się w czasie i początkowo mogą pozostać niezauważone. Zaliczamy do nich między innymi:

  • cukrzycę typu 2,
  • choroby serca,
  • choroby wątroby,
  • utrzymywanie się wysokiego ciśnienia krwi,
  • zawał serca,
  • depresję,
  • nerwicę,
  • pojawienie się kolejnego udaru u osób, które już raz go przeszły.

Bezdech senny a nadciśnienie

Osoby zmagające się z bezdechem sennym należą do grona pacjentów z wysokim ryzykiem rozwoju nadciśnienia tętniczego. Dzieje się tak na skutek utrudnionego oddychania, które powoduje wzrost aktywności układu współczulnego, w wyniku czego dochodzi do przyspieszenia rytmu serca, a tym samym podniesienia ciśnienia tętniczego krwi. Co ważne, bezpośrednio po wystąpieniu zespołu obturacyjnego bezdechu sennego, ciśnienie może nawet przekraczać 300 mm Hg (przy normie 120 mm Hg), tak więc może ono prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Bezdech senny a choroby serca

Niestety, nieleczony bezdech senny może bardzo negatywnie wpływać na pracę serca i powodować jego choroby. Schorzenie to przyczynia się do powstawania w naczyniach sercowych zakrzepów, niedotlenienia mięśnia sercowego oraz zahamowania aktywacji czynników odpowiedzialnych za regulację pracy tego mięśnia. Efekty tej choroby obejmują szereg nieprawidłowości, w tym między innymi migotanie przedsionków, niewydolność oraz chorobę niedokrwienną serca. Najpoważniejszym powikłaniem jest jednak nagły zgon sercowy, który zagraża przede wszystkim osobom z rozwiniętą chorobą wieńcową oraz nieleczonym bezdechem sennym.

Skutki nieleczonego bezdechu sennego u kierowców

Skutki nieleczonego bezdechu sennego mogą być bardzo poważne dla aktywnych kierowców. Wszystko dlatego, że schorzenie to zaburza prawidłową strukturę snu, co prowadzi do zauważalnego pogorszenia kondycji psychicznej i fizycznej. Oprócz tego, jej skutkiem jest niedotlenienie całego organizmu i jego narządów, w wyniku którego pacjenci zmagający się z bezdechem sennym tracą koncentrację i refleks. To wszystko przekłada się na większe zagrożenie na drodze, porównywalne do osób, które siadają za kierownicą pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii choroby, w którym między wyjaśniamy jakie są przyczyny narkolepsji oraz przedstawiamy objawy zespołu Aspergera.