O nas

SERV-MED.PL to portal medyczny, który powstał z myślą o osobach szukających informacji, wskazówek oraz porad z branży zdrowia, chorób, psychologii, odżywiania i urody.

Polityka prywatności | Kontakt

Ocet na grzybicę paznokci – działanie, stosowanie, przeciwwskazania

Ocet na grzybicę paznokci - działanie, stosowanie, przeciwwskazania

Czy ocet pomaga na grzybicę paznokci?

Leczenie grzybicy paznokci jest procesem uciążliwym, trudnym i długotrwałym, pomimo dużej świadomości i wiedzy na temat jej przebiegu i występowania. Jest to choroba, którą bardzo łatwo się zarazić, przez co w dalszym ciągu jest ona problemem epidemiologicznym, dotykającym zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Okazuje się jednak, że jest wiele skutecznych metod wspomagających jej leczenie, a jedną z nich jest wykorzystanie do tego octu. Jakie więc rezultaty może przynieść stosowanie tego produktu? Czy ocet rzeczywiście pomaga na grzybicę paznokci? Tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


Spis treści:
1. Czy można stosować ocet na grzybicę paznokci?
2. Jaki ocet wybrać do leczenia grzybicy paznokci?
3. Ocet na grzybicę paznokci – jak stosować?
4. Ocet spirytusowy lub ocet jabłkowy na grzybicę paznokci
5. Efekty stosowania octu na grzybicę paznokci
6. Przeciwwskazania do stosowania octu na grzybicę paznokci


Czy można stosować ocet na grzybicę paznokci?

Nieleczona grzybica paznokci to krępujące schorzenie, które może rozprzestrzeniać się na zdrowe tkanki oraz być źródłem zakażeń innych osób. Jest jednak kilka skutecznych sposobów, umożliwiających walkę z tą chorobą w domowych warunkach. Jednym z nich jest wykorzystanie do tego octu, który wyróżnia się wieloma prozdrowotnymi właściwościami, w tym przede wszystkim działaniem przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym, które doskonale sprawdzają się do walki z infekcjami grzybiczymi. Oprócz tego, jego aplikacja na skórę powoduje, że zmienia się jej pH, co z kolei zapobiega powstawaniu i rozprzestrzenianiu się grzybów. Należy jednak pamiętać, że jest to jedynie domowy sposób wspomagający walkę z tym schorzeniem, dlatego przed jego wypróbowaniem najlepiej skonsultować się z dermatologiem, aby wykluczyć ewentualne działanie niepożądane.

Jaki ocet wybrać do leczenia grzybicy paznokci?

Rodzaj octu do leczenia grzybicy paznokci nie ma większego znaczenia, ponieważ najważniejsza jest zawartość kwasu octowego, który posiada właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Można więc do walki z tą chorobą wykorzystać zarówno ocet jabłkowy, jak i ocet spirytusowy, ale warto tutaj zwrócić uwagę na jego pH, które powinno plasować się między 2 i 3. Taki preparat powinno się stosować maksymalnie raz dziennie, mocząc w nim stopy lub dłonie od 10 do 20 minut. Ważne jednak, aby kuracji nie przerywać po ustąpieniu symptomów grzybicy, tylko stosować przez kolejne 2 tygodnie, dzięki czemu zapobiegniemy jej nawrotowi i skutecznie pozbędziemy się grzybów.

Ocet na grzybicę paznokci – jak stosować?

W jaki sposób wykorzystać ocet do walki z grzybicą paznokci? Tak naprawdę to nic trudnego i każdy może spróbować tej metody we własnym zakresie! Poniżej przygotowaliśmy instrukcję krok po kroku.

1. Do miski wlewamy pół litra octu i dodajemy do niej tyle samo przegotowanej, ciepłej wody. Jeżeli zapach powstałego roztworu jest dla nas zbyt intensywny, możemy dodać do niego kilka kropli ulubionego olejku eterycznego, aby go złagodzić.

2. Do tak przygotowanego roztworu wkładamy stopy lub dłonie i moczymy je od 20 do 30 minut. Taki zabieg wykonujemy maksymalnie raz dziennie.

3. Po wymoczeniu stóp lub dłoni w roztworze z octu i wody wyjmujemy je z miski i dokładnie osuszamy, ponieważ grzyby rozwijają się w wilgotnym środowisku, tak więc nieosuszona skóra będzie sprzyjała rozwojowi tego schorzenia.

4. Taki zabieg powinniśmy stosować codziennie, najlepiej do 2-3 tygodni po ustąpieniu grzybicy paznokci, aby zapobiec jej nawrotowi i skutecznie pozbyć się bakterii i grzybów.

Ocet spirytusowy lub ocet jabłkowy na grzybicę paznokci

Jeżeli nie lubimy robić zbyt długich kąpieli z wykorzystaniem octu spirytusowego lub jabłkowego, alternatywą dla tego rozwiązania będą okłady z wacików nasączonych jednym z tych produktów. W tym celu wystarczy namoczyć waciki kosmetyczne lub gaziki w wybranym occie, następnie przyłożyć do zmienionego chorobowo miejsca, przykleić plastrem lub owinąć bandażem i pozostawić na około 30 minut. Taki zabieg złagodzi stan zapalny oraz zmieni pH skóry na kwaśne, dzięki czemu utrudni namnażanie się grzybów.

Efekty stosowania octu na grzybicę paznokci

Czy używanie octu na grzybicę paznokci przynosi zamierzone efekty? Oczywiście jest to jedynie domowy sposób walki z tą chorobą, ale jego stosowanie zaskakuje skutecznością! To co jest widoczne praktycznie od razu, to powstrzymanie zmian rozwijających się wokół paznokci. Dzieje się tak na skutek właściwości przeciwgrzybiczych i przeciwbakteryjnych octu, które skutecznie ograniczają rozwój infekcji. I to jeszcze nie wszystko! Regularne kąpiele stóp i dłoni w occie powodują, że zmienia się pH skóry, co z kolei zapobiega powstawaniu kolejnych infekcji grzybiczych. Dodatkowo, taki zabieg działa dobroczynnie nie tylko na paznokcie, ale także na kondycję całych stóp i dłoni, w wyniku czego staną się one miękkie i wypielęgnowane.

Przeciwwskazania do stosowania octu na grzybicę paznokci

Niestety, choć wykorzystanie octu do walki z grzybicą paznokci jest sposobem skutecznym, to nie każdy może z niego korzystać. Dotyczy to przede wszystkim osób, które mają wrażliwą skórę lub borykają się z uczuleniem na salicylany. Co zatem zrobić w takiej sytuacji? Jeżeli po wykonaniu zabiegu z wykorzystaniem octu i wody pojawiły się podrażnienia, następnym razem możemy skrócić czas moczenia lub przyłożenia okładów maksymalnie do 15 minut. Gdy i to nie pomoże, alternatywą jest rozcieńczenie octu z większą ilością wody i stosowanie takiego roztworu nieco rzadziej, czyli kilka razy w tygodniu.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii zdrowie, w której między innymi omawiamy przyczyny onycholizy paznokci oraz wyjaśniamy jak leczyć uszkodzoną macierz paznokcia.