O nas

SERV-MED.PL to portal medyczny, który powstał z myślą o osobach szukających informacji, wskazówek oraz porad z branży zdrowia, chorób, psychologii, odżywiania i urody.

Polityka prywatności | Kontakt

Uszkodzona macierz paznokcia – jak leczyć?

Uszkodzona macierz paznokcia - jak leczyć?

Jak leczyć uszkodzoną macierz paznokcia?

Uszkodzona macierz paznokcia to w większości przypadków wynik urazu mechanicznego lub niepoprawnie wykonanego zabiegu kosmetycznego. Często zdarza się, że przyczyną jest nieprawidłowe użycie frezarki lub innych przyborów do usuwania skórek przy paznokciach, których zadaniem jest właśnie ochrona macierzy. Niestety, jest to sytuacja, która może skutkować zatrzymaniem wzrostu paznokci, deformacjami oraz bólem. Co więc zrobić w takich okolicznościach? W jaki sposób leczyć macierz paznokcia? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


Spis treści:
1. Czym jest macierz paznokcia?
2. Uszkodzona macierz paznokcia – najczęstsze przyczyny
3. Objawy uszkodzonej macierzy paznokcia
4. Uszkodzona macierz paznokcia – co robić?
5. Uszkodzona macierz paznokcia – jak leczyć?


Czym jest macierz paznokcia?

Macierz to żywa część paznokcia, znajdująca się pod wałem paznokciowym, zakończona obrąbkiem naskórkowym. Jest to miejsce, w którym powstaje paznokieć oraz komórki jego łożyska. Macierz zbudowany jest z części grzbietowej, wewnętrznej i pośredniej, a jego głównym materiałem budulcowym jest keratyna.

Uszkodzona macierz paznokcia – najczęstsze przyczyny

Najczęstszymi przyczynami uszkodzonych macierzy są urazy mechaniczne. Mocne uderzenie w paznokieć lub jego przytrzaśnięcie może skończyć się nie tylko złamaniem, ale również uszkodzeniem miejsca, z którego wyrasta. Niekiedy przyczyną może być także nieumiejętne używanie cążek do paznokci, pilników oraz innych przyrządów do usuwania lub odsuwania skórek przy paznokciach.

Objawy uszkodzonej macierzy paznokcia

Uszkodzona macierz paznokcia może objawiać się na kilka różnych sposobów. Do tych najczęstszych zaliczamy:

  • powolny wzrost paznokcia lub jego całkowity brak,
  • deformacje na płytce,
  • ból paznokcia,
  • wydzielanie się ropy.

Warto jednak zaznaczyć, że są to objawy, które mogą wskazywać również inne choroby paznokci, dlatego w przypadku ich wystąpienia niezbędna będzie wizyta u dermatologa.

Uszkodzona macierz paznokcia – co robić?

Gdy dojdzie do uszkodzenia macierzy paznokcia powinno się niezwłocznie skonsultować z dermatologiem lub podologiem. Być może konieczna będzie jej rekonstrukcja, odkażenie i założenie specjalistycznego opatrunku, dlatego nie warto zwlekać z wizytą u specjalisty. W takim wypadku powinno się zabezpieczyć paznokieć opatrunkiem, a następnie umówić wizytę u lekarza, który zadecyduje o dalszym leczeniu.

Uszkodzona macierz paznokcia – jak leczyć?

Leczenie macierzy paznokcia powinno być dobrane przez lekarza i jest zależne od stopnia jej uszkodzenia. Należy jednak zaznaczyć, że sam macierz ma bardzo delikatną strukturę, której nie wolno usuwać, nawet jeżeli jest naderwana. Tak więc, gdy dojdzie do urazu, pierwszym krokiem jest wprowadzenie miejscowych środków antyseptycznych, które zapobiegną zakażeniu. Często zakłada się też specjalne klamry, które stabilizują paznokieć. Dodatkowo, w niektórych przypadkach niezbędna jest także chirurgiczna rekonstrukcja paznokcia. Taki zabieg polega na usunięciu jego uszkodzonej części oraz wyszlifowaniu płytki i pobudzeniu łożyska. Kolejnym krokiem jest uzupełnienie paznokcia za pomocą żelu, akrylu lub protezy, a następnie jego regeneracja, która powinna trwać minimum kilka miesięcy. Warto również zaznaczyć, że bardzo istotny jest tutaj czas. Największe szanse na odbudowanie paznokcia są w momencie, kiedy zabieg zostanie wykonany w ciągu 24 godzin od momentu wystąpienia urazu. W innym wypadku odrastający paznokieć może ulegać deformacjom.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii zdrowie, w której między innymi podpowiadamy jak pozbyć się kurzajki pod paznokciem oraz wyjaśniamy na czym polega onycholiza paznokci.