O nas

SERV-MED.PL to portal medyczny, który powstał z myślą o osobach szukających informacji, wskazówek oraz porad z branży zdrowia, chorób, psychologii, odżywiania i urody.

Polityka prywatności | Kontakt

Zakwaszanie włosów – dlaczego warto i jakich kosmetyków użyć?

Zakwaszanie włosów – dlaczego warto i jakich kosmetyków użyć?

Czym jest zakwaszanie włosów?

Zakwaszanie włosów to nic nowego. Jest to zabieg, z którego korzystały już nasze babcie, używając produktów dostępnych w większości domów. W ostatnim czasie metoda ta staje się jednak coraz popularniejsza, czego dowodem jest mnóstwo preparatów zakwaszających włosy dostępnych drogeriach i aptekach. I choć sam termin może brzmieć nieco enigmatycznie i kojarzyć się ze skomplikowanymi zabiegami fryzjerskimi, to tak naprawdę ma niewiele z nimi wspólnego. Na czym więc polega? Jak wygląda zakwaszanie włosów i jakie daje efekty? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


Spis treści:
1. Zakwaszanie włosów – na czym polega?
2. Zakwaszanie włosów – czy jest konieczne?
3. Korzyści z zakwaszania włosów
4. Jak często zakwaszać włosy?
5. Kosmetyki zakwaszające włosy
6. Szampon zakwaszający włosy
7. Odżywka zakwaszająca do włosów
8. Domowe płukanki do zakwaszenia włosów


Zakwaszanie włosów – na czym polega?

Zakwaszanie włosów to zabieg pielęgnacyjny, którego celem jest obniżenie pH skóry głowy oraz włosów tak, aby miały odczyn kwaśny. Jest to metoda, dzięki której włosy nabierają blasku i gładkości oraz przestają się elektryzować, ponieważ ich łuski zostają domknięte, a struktura wygładzona. Dodatkowo, zakwaszanie stosowane jako jeden z ostatnich elementów pielęgnacji jest niezbędne do utrzymania prawidłowego poziomu pH skóry głowy oraz włosów, który ma bardzo istotny wpływ na ich kondycję.

Zakwaszanie włosów – czy jest konieczne?

Większość kosmetyków do włosów posiada odczyn zasadowy, a zakwaszenie pozwala powrócić do ich fizjologicznego odczynu. Wobec tego, aby utrzymać prawidłowy poziom pH włosów oraz skóry głowy, dobrym pomysłem jest wykonywanie tego zabiegu 1-2 razy w tygodniu. Musimy jednak pamiętać, że ważna jest nie tylko odpowiednia pielęgnacja, ale również produkty, których do niej używamy. Samo zakwaszanie można przygotować przy użyciu specjalnych preparatów, które kupimy w drogeriach i aptekach lub domowych produktów, na bazie których zrobimy odżywkę lub płukankę. W każdej z tych sytuacji wykorzystane produkty powinny mieć odczyn kwaśny, który sprawi, że pH skóry głowi oraz włosów po umyciu spadnie, a tym samym zyskają odczyn lekko kwaśny.

Korzyści z zakwaszania włosów

Zakwaszanie niesie ze sobą szereg korzyści dla włosów oraz skóry głowy. Jego stosowanie między innymi:

  • domyka łuski włosów, dzięki czemu stają się wygładzone,
  • nadaje włosom miękkości,
  • ułatwia rozczesywanie kosmyków i ich stylizację,
  • zapobiega puszeniu się włosów,
  • zapobiega elektryzowaniu się włosów,
  • utrwala kolor po farbowaniu włosów,
  • chroni włosy przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi.

Jak często zakwaszać włosy?

Przyjmuje się, że jeden zabieg zakwaszania włosów w tygodniu jest wystarczający. Wiele kobiet stosuje jednak kwaśne szampony, płukanki i odżywki częściej, aby domknąć łuski i wygładzić włosy. Najlepszym rozwiązaniem jest więc dopasować częstotliwość zakwaszania do swoich potrzeb oraz tego, jak włosy reagują na taki zabieg. Musimy również pamiętać, że istotny jest także rodzaj stosowanego produktu. W tym wypadku, im niższe jest pH preparatu, tym rzadziej powinno się go używać, aby nie obniżyć zbytnio poziomu pH skóry głowy oraz włosów.

Kosmetyki zakwaszające włosy

Jakie kosmetyki do zakwaszania włosów wybrać? Najlepsze będą preparaty o wartości pH od 3.5 do 5.5. Wszystko dlatego, że naturalny odczyn pH włosów mieści się pomiędzy 3.0 i 3.5, a skóry głowy pomiędzy 4.5 i 6.0. Jest to lekko kwaśny odczyn, który sprawia, że można używać tych samych kosmetyków do mycia zarówno skalpu, jak i samych włosów. Przy ich użyciu możemy więc kontrolować pH włosów i skóry głowy, w zależności od rezultatów, jakie chcemy uzyskać.

Szampon zakwaszający włosy

Łagodny szampon zakwaszający to idealny wybór dla osób, które borykają się z suchymi i łamliwymi włosami, a oprócz tego mają swędzącą skórę głowy. Bardzo możliwe, że przyczyną tego stanu jest zbyt zasadowe pH, co może pogorszyć kondycję włosów, a w niektórych przypadkach może prowadzić nawet do infekcji. Wobec tego, dobrym rozwiązaniem jest stosowanie szamponu z niższym pH, dzięki któremu uszczelnimy łuski włosów. Jest to także świetny wybór dla osób z włosami kręconymi, u których zakwaszanie powinno być jednym z podstawowych zabiegów, mających na celu zamknięcie łusek, ograniczenie suchości i puszczenia się włosów. W takim wypadku kwaśne pH domknie łuski, co z kolei ułatwi okiełznanie niesfornych kosmyków oraz sprawi, że włosy będą gładsze.

Odżywka zakwaszająca do włosów

Odżywki zakwaszające włosy są dedykowane przede wszystkim osobom, które korzystały z zabiegów fryzjerskich. Jeżeli więc niedawno farbowaliśmy, rozjaśnialiśmy lub prostowaliśmy chemicznie włosy, ich struktura może być naruszona na skutek wielokrotnych zabiegów alkalicznych i kwasowych. W takim wypadku warto skorzystać z odżywki o lekko kwaśnym odczynie, który utrzyma łuski włosa płasko, a oprócz tego zapobiegnie ich dalszemu niszczeniu się.

Domowe płukanki do zakwaszenia włosów

Domowe płukanki do zakwaszania włosów są idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą wykonać zabieg na bazie naturalnych składników. Ich stosowanie jest równie skuteczne, co używanie drogeryjnych preparatów, a często jest o wiele tańsze. Oto najprostsze przepisy na kosmetyki do zakwaszania włosów:

1. Płukanka z octu i cytryny na zakwaszenie włosów

Płukanka z octu i cytryny to bardzo intensywny preparat, który ze względu na niskie pH cytryny i octu poleca się stosować głównie do włosów farbowanych, nie częściej niż co 2 tygodnie. Aby ją przygotować, wystarczy wymieszać 1 litr wody z 1 łyżką octu spirytusowego oraz 1 łyżką świeżo wyciśniętego soku z cytryny.

2. Płukanka z octu jabłkowego na zakwaszenie włosów

Płukanka z octu jabłkowego to łagodniejsza wersja płukanki z octu i cytryny, którą można stosować zdecydowanie częściej. Możemy jej używać przykładowo za każdym razem, gdy myjemy głowę. Aby ją wykonać, wystarczy wymieszać 1 litr wody z 2 łyżkami dobrej jakości octu jabłkowego.

3. Płukanka z piwa na zakwaszenie włosów

Płukanka z piwa na włosy znana jest ze swoich dobroczynnych właściwości. Jej pH oscyluje w granicach 4.0 – 4.5, dzięki czemu świetnie sprawdza się do cotygodniowego płukania kosmyków, zwłaszcza tych, które utraciły blask. Aby ją przygotować, wystarczy przelać piwo do naczynia, poczekać aż ulotni się z niego gaz, następnie dodać do niego wodę w proporcji 1:1.

4. Płukanka z kawy na zakwaszenie włosów

Płukanka kawowa świetnie stymuluje cebulki włosów, dzięki czemu przyśpiesza ich porost, a oprócz tego ma odpowiednie pH, aby łagodnie je zakwasić. Warto jednak pamiętać, że jej stosowanie może delikatnie przyciemnić kosmyki, dlatego powinny stosować ją jedynie osoby, które nie boją się delikatnej zmiany koloru włosów. Aby ją przygotować, wystarczy 2-3 łyżki świeżo zmielonej kawy zaparzyć w 1 litrze wody, a po ostudzeniu powstały napar przecedzić.