Maść cynkowa – na co pomaga?
Maść cynkowa jest niedroga, skuteczna i ma niezwykle szerokie zastosowanie. Specyfik ten wyróżnia się prostym i bezpiecznym składem, a oprócz tego jest łatwo dostępny. Jest to więc niemal obowiązkowy element każdej domowej apteczki, który można wykorzystać w wielu różnych sytuacjach. Jakich konkretniej? Jakie właściwości ma maść cynkowa i jak jej używać? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!
Spis treści:
1. Maść cynkowa – właściwości
2. Na co pomaga maść cynkowa?
3. Maść cynkowa na trądzik
4. Maść cynkowa na opryszczkę i zajady
5. Maść cynkowa na blizny
6. Maść cynkowa – przeciwwskazania
7. Maść cynkowa w ciąży
7. Maść cynkowa – stosowanie
Maść cynkowa – właściwości
Głównym składnikiem maści cynkowej jest cynk. Jest to pierwiastek, który w ludzkim organizmie pełni wiele ważnych funkcji, a jego stosowanie zewnętrzne niesie ze sobą mnóstwo korzyści. Zaliczamy do nich między innymi działanie przesuszające, przeciwzapalne, ściągające, antyseptyczne i ochronne. Dodatkowo, stosowanie maści z jego zawartością przyspiesza gojenie ran i niedoskonałości oraz chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV. To powoduje, że jest on z powodzeniem wykorzystywany również w wielu innych kosmetykach, takich jak pudry, podkłady oraz preparaty przeciwsłoneczne.
Na co pomaga maść cynkowa?
Maść cynkowa sprawdza się przede wszystkim w przypadku chorób skórnych. Jak wykazały badania, cynk związany w związkach organicznych i nieorganicznych zaaplikowany bezpośrednio na skórę działa przeciwzapalnie, antyseptycznie, ochronnie i osuszająco. Doskonale więc radzi sobie z opryszczką, trądzikiem i krostami. Oprócz tego łagodzi otarcia, podrażnienia i odparzenia u dzieci.
Maść cynkowa na trądzik
Maść cynkowa ma właściwości przeciwzapalne, osuszające i ściągające, dzięki czemu jest świetnym środkiem do walki z trądzikiem. Specyfik ten odkaża zmienione chorobowo miejsca, eliminując jednocześnie bakterie powodujące powstawanie krost. Oprócz tego, maść cynkowa wysusza wypryski, przyspiesza ich gojenie oraz niweluje swędzenie, w wyniku czego zapobiega rozsianiu bakterii po całej twarzy.
Maść cynkowa na opryszczkę i zajady
Maść cynkowa działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, na skutek czego doskonale sprawdza się do walki z zajadami i opryszczką. Specyfik ten wysusza krostki i pęcherzyki oraz łagodzi podrażnienia, przez co powstałe niedoskonałości szybciej znikają z ust i warg. Podczas jej stosowania warto jednak pamiętać, aby nie oblizywać miejsc zmienionych chorobowo, dzięki czemu uniknie się roznoszenia bakterii.
Maść cynkowa na blizny
Maść cynkowa działa ściągająco i antyseptycznie, a oprócz tego przyspiesza gojenie się ran, dlatego można ją z powodzeniem stosować również na blizny. Specyfik ten wspomoże ich formowanie oraz zmniejszy świąd, który często towarzyszy temu procesowi, dzięki czemu unikniemy chęci ich drapania, a zmiany zagoją się szybciej.
Maść cynkowa – przeciwwskazania
Maść cynkowa jest niezwykle skutecznym środkiem, ale warto wiedzieć, że nie każdy może skorzystać z jej właściwości. Dotyczy to przede wszystkim:
- dzieci poniżej drugiego roku życia,
- osób z nadwrażliwością na tlenek cynku,
- osób, u których występują ostre stany zapalne,
- osób, które mają znacząco uszkodzony naskórek,
- osób z otwartymi ranami.
Maść cynkowa w ciąży
Wiele osób zastanawia się, czy można stosować maść cynkową będąc w ciąży. Warto więc wyjaśnić, że aplikuje się ją jedynie zewnętrznie, a jej składniki nie wchłaniają się do organizmu, dlatego jej stosowanie nie powinno stwarzać jakiegokolwiek ryzyka zarówno dla kobiety ciężarnej, jak i jej dziecka. Należy jednak zaznaczyć, że wcześniej powinno się skonsultować jej stosowanie z lekarzem prowadzącym, tak aby mieć całkowitą pewność, że nie będzie powodowała negatywnych konsekwencji dla zdrowia.
Maść cynkowa – stosowanie
Maść cynkową powinno się stosować wyłącznie zewnętrznie. W tym celu, wystarczy zaaplikować niewielką ilość preparatu na zmienione chorobowo miejsca na oczyszczonej wcześniej skórze. W zależności od problemu, proces ten możemy powtórzyć w odstępie kilku godzin. Warto jednak zaznaczyć, że stosowanie zbyt dużej ilości maści może prowadzić do przesuszenia skóry, dlatego zaleca się nakładanie jedynie cienkiej warstwy. Nie należy również stosować jej bezpośrednio na otwarte, niezagojone lub sączące się rany.
Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii uroda, w której między innymi wyjaśniamy jak stosować aloes na trądzik oraz podpowiadamy jakie są przyczyny krostek na ramionach.