O nas

SERV-MED.PL to portal medyczny, który powstał z myślą o osobach szukających informacji, wskazówek oraz porad z branży zdrowia, chorób, psychologii, odżywiania i urody.

Polityka prywatności | Kontakt

Olej na zaparcia – jaki wybrać?

Olej na zaparcia - jaki wybrać?

Jaki olej wybrać na zaparcia?

Zaparcia to dolegliwość dotykająca bardzo dużej ilości osób, która u części społeczeństwa pojawia się sporadycznie, a u części ma charakter przewlekły. Ich przyczyn może być wiele, a do najczęstszych zaliczamy przede wszystkim niewłaściwą dietę, nieregularny tryb życia, stres, a także różne choroby w obrębie układu pokarmowego. W związku z tym, w przypadku regularnego występowania zaparć powinno się skonsultować ze specjalistą, aby znaleźć ich przyczynę i podjąć odpowiednie kroki w celu ich eliminacji. Jeżeli jednak jest to dolegliwość pojawiająca się od czasu do czasu, można spróbować zwalczyć ją domowymi metodami. Jedną z nich jest wprowadzenie do codziennego jadłospisu naturalnych olejów, które wspomogą pracę układu pokarmowego. Jakich konkretniej? Jaki olej najlepiej sprawdzi się na zaparcia? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu!


Spis treści:
1. Jaki olej na zaparcia będzie najlepszy?
2. Olej lniany na zaparcia – jak stosować?
3. Olej rycynowy na zaparcia – jak stosować?
4. Olej rzepakowy na zaparcia – jak stosować?
5. Olej kokosowy na zaparcia – jak stosować?
6. Olej parafinowy na zaparcia – jak stosować?
7. Olej z czarnuszki na zaparcia – jak stosować?


Jaki olej na zaparcia będzie najlepszy?

Olej to niezbędny element codziennego jadłospisu, który w zależności od wyboru może pomagać na wiele różnych dolegliwości. Jaki więc wybrać, aby wspomóc walkę z zaparciami? Wśród najczęściej polecanych przez dietetyków i lekarzy produktów z tej kategorii znajdziemy:

  • olej lniany,
  • olej rycynowy,
  • olej rzepakowy,
  • olej kokosowy,
  • olej parafinowy,
  • olej z czarnuszki.

Olej lniany na zaparcia – jak stosować?

Jednym z najstarszych sposobów na zaparcia jest jedzenie siemienia lnianego, czyli nasion z lnu, które są bogate w błonnik pokarmowy. Jak więc stosować siemię lniane na żołądek i zaparcia? Jeżeli nie mamy ochoty na ich obróbkę termiczną lub nie przepadamy za ich smakiem, możemy zastąpić je olejem lnianym. Jest to świetna alternatywa, która działa rozkurczowo na układ trawienny, dzięki czemu łagodzi dolegliwości bólowe, a oprócz tego osłania błonę śluzową jelit, co w efekcie ułatwia przemieszczanie się kału. Jak więc ją stosować? W celu złagodzenia i zapobiegania zaparciom, wystarczy wypić 1 lub 2 łyżki oleju lnianego każdego dnia. Warto również zaznaczyć, że sposób ten można stosować zarówno regularnie, jak i wykorzystać doraźnie.

Olej rycynowy na zaparcia – jak stosować?

Olej rycynowy jest pozyskiwany z nasion rącznika pospolitego. Jest to produkt, który wspomaga walkę z bólami reumatycznymi, bólami zatok oraz głowy. Dodatkowo, jego właściwości są szeroko wykorzystywane w kosmetyce, między innymi do przyspieszenia wzrostu rzęs i brwi, a także do oczyszczania twarzy. To jednak nie koniec jego dobroczynnych właściwości. Olej rycynowy jest silnym środkiem przeczyszczającym, ponieważ pod wpływem enzymów z trzustki ulega przemianie do mydeł sodowych i potasowych, które drażnią jelita. Na skutek tego wzmaga ruchy perystaltyczne oraz wywołuje podrażnienie błony śluzowej jelit, co prowadzi do zwiększenia ich zawartości, a następnie do wypróżnienia. To właśnie dlatego jest to świetny środek na zaparcia, który można stosować wyłącznie doraźnie. W tym celu należy spożyć 1 lub 2 łyżki stołowe oleju rycynowego, co spowoduje, że po upływie około 6 godzin powinna nastąpić ulga. Warto również zaznaczyć, że nie wolno go stosować przy stanach zapalnych oraz schorzeniach układu pokarmowego.

Olej rzepakowy na zaparcia – jak stosować?

Olej rzepakowy to produkt, którego nie może zabraknąć w każdej kuchni. Jest to bardzo zdrowy element codziennego jadłospisu, który można dodawać do sałatek, jeść z pieczywem oraz smażyć na nim potrawy. Nie każdy jednak wie, że olej rzepakowy sprawdzi się również do walki z zaparciami. W tym celu wystarczy spożyć 1 lub 2 łyżki tego dobroczynnego produktu w ciągu dnia. Na skutek tego olej natłuści jelita i ułatwi wypróżnianie. Jeżeli nie chcemy pić samego oleju, możemy dodać go do sałatki z warzywami, które są świetnym źródłem błonnika pokarmowego, co dodatkowo wspomoże walkę z zatwardzeniami.

Olej kokosowy na zaparcia – jak stosować?

Olej kokosowy znany jest ze swoich zdrowotnych właściwości. Jego stosowanie między innymi działa przeciwdrobnoustrojowo, zapobiega chorobom serca i nadciśnieniu, poprawia trawienie oraz łagodzi problemy skórne. Dodatkowo, olej kokosowy ma włóknistą strukturę, która pobudza perystaltykę jelit, a oprócz tego zawiera średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe zmiękczające stolec. Jest to więc świetny środek do walki z zaparciami, który możemy wykorzystać zarówno doraźnie, jak i stosować regularnie. W jaki sposób? W przypadku mniejszych dolegliwości wystarczy spożyć 1 lub 2 łyżki, zaś w przypadku większych 3 lub 4 łyżki w ciągu doby.

Olej parafinowy na zaparcia – jak stosować?

Olej parafinowy to kolejny produkt, który sprawdzi się do walki z zaparciami. Musimy jednak zaznaczyć, że jego spożywanie warto rozważyć jedynie w przypadku silnych dolegliwości. Nie powinno się stosować go regularnie, ponieważ ma intensywne działanie przeczyszczające oraz upośledza wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Jak więc go wykorzystać? Osoby dorosłe mogą spożyć od 15 do 45 ml olejku na czczo rano lub na noc. Taka ilość zablokuje wchłanianie wody i powlecze błonę śluzową jelit, co spowoduje, że masa kałowa rozmięknie, a tym samym ułatwi wypróżnianie.

Olej z czarnuszki na zaparcia – jak stosować?

Olej z czarnuszki to naturalny lek, który swoje zastosowanie znajduje w przypadku wielu schorzeń i dolegliwości. Do jego najważniejszych właściwości możemy zaliczyć przede wszystkim przeciwdziałanie stanom lękowym i depresyjnym, wzmocnienie odporności, działanie antybakteryjne, antygrzybicze i przeciwwirusowe, a oprócz tego wspomaganie leczenia łuszczycy, AZS, egzemy oraz regulację cyklu miesięcznego. To jednak nie koniec korzyści płynących z jego spożywania. Jest to również świetny środek do walki z problemami trawiennymi, takimi jak refluks żołądkowo-przełykowy, wrzody, biegunka oraz właśnie zaparcia. Jak zatem stosować olej z czarnuszki, aby poradzić sobie z zatwardzeniami? W tym celu wystarczy spożyć 1 łyżkę dziennie, a sam olej najlepiej stosować długoterminowo.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii odżywianie, w której między innymi podpowiadamy czy dieta Dukana szkodzi zdrowiu oraz wyjaśniamy na czym polega dieta Dr. Dąbrowskiej.