O nas

SERV-MED.PL to portal medyczny, który powstał z myślą o osobach szukających informacji, wskazówek oraz porad z branży zdrowia, chorób, psychologii, odżywiania i urody.

Polityka prywatności | Kontakt

Olej z wiesiołka – przeciwwskazania, właściwości i zastosowanie

Olej z wiesiołka - przeciwwskazania, właściwości i zastosowanie

Olej z wiesiołka – jakie ma właściwości?

Wiesiołek to niewielka i niepozorna roślina, którą można spotkać na polskich łąkach. To właśnie z jej nasion pozyskuje się drogocenny olej, ceniony przede wszystkim w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Do jego największych zalet możemy zaliczyć między innymi wysoką zawartość kwasów tłuszczowych z rodziny omega-6, które wspomagają prawidłowe spalanie cholesterolu oraz wspierają naturalną odporność organizmu. Jakie jeszcze sekrety skrywa w sobie olej z wiesiołka? Jakie ma właściwości i jakie są przeciwwskazania do jego spożywania? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


Spis treści:
1. Olej z wiesiołka – czym jest wiesiołek?
2. Olej z wiesiołka – skład
3. Olej z wiesiołka – działanie
4. Olej z wiesiołka – jak stosować?
5. Olej z wiesiołka w diecie
6. Olej z wiesiołka – właściwości
7. Olej z wiesiołka na płodność
8. Olej z wiesiołka – przeciwwskazania


Olej z wiesiołka – czym jest wiesiołek?

Wiesiołek to roślina dwuletnia, wyrastająca z nasion rozsypywanych po przekwitnieniu. W stanie dzikim porasta przede wszystkim nieużytki, zaniedbane pola oraz łąki, zaś przez ludzi jest uprawiana głównie jako kwiat ozdobny. To właśnie z niej pozyskuje się olej z wiesiołka, czyli substancję o złocistym kolorze i subtelnym orzechowo-zbożowym smaku. Taki olej powstaje w procesie tłoczenia na zimno z bardzo drobnych i twardych nasion. Wytworzony w ten sposób zachowuje wszystkie cenne składniki odżywcze wiesiołka, które nie przetrwałyby w wysokiej temperaturze.

Olej z wiesiołka – skład

Olej z wiesiołka ze względu na bogactwo i cenne źródło składników odżywczych jest wykorzystywany przede wszystkim do produkcji leków i kosmetyków. W jego składzie znajdziemy między innymi:

  • nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym kwas linolowy (LA) i gamma-linolenowy (GLA)
  • inne kwasy tłuszczowe, takie jak oleinowy, palmitynowy i stearynowy,
  • fitosterole,
  • witaminę E,
  • enzymy,
  • tryptofan,
  • wapń,
  • magnez,
  • cynk,
  • selen.

Olej z wiesiołka – działanie

Olej z wiesiołka słynie ze swojego dobroczynnego wpływu na organizm człowieka. Swoje właściwości zawdzięcza przede wszystkim kwasowi linolowemu (LA) oraz gamma-linolenowemu (GLA), które biorą udział w procesie produkcji prostaglandyn, a oprócz tego regulują wiele procesów toczących się w organizmie. Dodatkowo, olej z wiesiołka wpływa pozytywnie na ukrwienie i nawilżenie błon śluzowych i skóry, działa przeciwzapalnie i jest źródłem fitosteroli, dzięki którym obniża się poziom złego cholesterolu. Ponadto jest to świetne źródło naturalnej witaminy E, antyoksydantów i polifenoli.

Olej z wiesiołka – jak stosować?

Olej z wiesiołka można stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. W celach leczniczych zaleca się przyjmowanie go trzy razy dziennie po jednej łyżce przed każdym posiłkiem, a w przypadku profilaktyki wystarczy ograniczyć się do dwóch łyżek w ciągu doby. Jest to bardzo zdrowy składnik diety, który nie tylko wzbogaci smak potraw, ale również uzupełni posiłek o cenne składniki mineralne. Warto jednak zaznaczyć, że olej z wiesiołka nie nadaje się do gotowania i smażenia, tak więc najlepiej wykorzystywać go jedynie w formie dodatku do dań.

Na rynku jest dostępny również olej z wiesiołka w formie kapsułek, które można znaleźć w aptekach i sklepach z suplementami. W przypadku rozpoczęcia suplementacji takim preparatem należy spożywać go zgodnie z informacjami na ulotce – najczęściej są to dwie kapsułki trzy razy dziennie do posiłków.

Olej z wiesiołka można również stosować zewnętrznie, szczególnie przy takich problemach, jak sucha i podrażniona skóra, cera problematyczna, AZS, trądzik czy łuszczyca. Dodatkowo, codzienne stosowanie olejku do z wiesiołkiem pomaga utrzymać czystą, zrelaksowaną i zdrową cerę. W takim wypadku wciera się go bezpośrednio w skórę. Zazwyczaj wystarczą 2-3 krople, które należy rozprowadzić i wmasowywać w cerę przez około 60 sekund do całkowitego wchłonięcia.

Olej z wiesiołka w diecie

Olej z wiesiołka ma bardzo charakterystyczny smak. W gastronomii używa się go na zimno, ponieważ nie nadaje się do poddawania obróbce termicznej. Mimo to, można dodać go do potraw podawanych na ciepło, gdzie nie straci swoich dobroczynnych właściwości. Olej z wiesiołka jest doskonałym dodatkiem do:

  • sałatek i surówek – świetnie łączy się przede wszystkim z sałatką na bazie pomidorów oraz kiszoną kapustą;
  • kanapek – można stosować go do smarowania pieczywa lub moczyć w nim kromki chleba;
  • twarogu – poprawia konsystencję i nadaje charakterystycznego smaku potrawom na bazie twarogu;
  • jogurtów – wzbogaca smak i uzupełnia jogurt o zdrowe kwasy tłuszczowe;
  • zup – w celu podkręcenia smaku i zapachu dania,
  • dań na ciepło – dla podkreślenia smaku i uzupełnienia dania w zdrowe kwasy tłuszczowe.

Olej z wiesiołka – właściwości

Olej z wiesiołka znany jest ze swojego prozdrowotnego działania. Znajdziemy w nim dużą zawartością składników odżywczych, które pozytywnie wpływają zarówno na stan zdrowia, jak i samopoczucie. Jakie więc dokładniej ma właściwości?

1. Usprawnia pracę mózgu

Olej z wiesiołka jest zalecany przede wszystkim osobom starszym z objawami demencji. Stosowany jest również w leczeniu sklerodermii i schizofrenii, a oprócz tego za sprawą wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych poprawia:

  • pracę mózgu,
  • pamięć i koncentrację,
  • nastrój,
  • usprawnia myślenie.

2. Wspomaga trawienie i zapobiega magazynowaniu się tłuszczów

Jaki olej wybrać na zaparcia? Olej z wiesiołka zawiera kwasy GLA, które zwiększają tempo przemian metabolicznych. To dlatego jest skutecznym czynnikiem wspomagającym proces redukcji tkanki tłuszczowej, a oprócz tego wspomaga trawienie. Dodatkowo, olej z wiesiołka wykazuje właściwości żółciopędne i reguluje proces przemiany materii.

3. Pomaga w walce ze zmianami skórnymi

Olej z wiesiołka jest doskonałym środkiem do walki z trądzikiem, łuszczycą, AZS, egzemą oraz alergiami skórnymi. Wszystko za sprawą nienasyconych kwasów tłuszczowych, które inicjują produkcję enzymu wpierającego leczenie tych dolegliwości, a oprócz tego utrzymują odpowiedni poziom nawodnienia skóry oraz wpływają na funkcjonowanie membran i przestrzeni międzykomórkowych.

4. Łagodzi bóle reumatyczne i wspiera ich leczenie

Spożywanie oleju z wiesiołka wspomaga leczenie chorób reumatycznych, a nienasycone kwasy tłuszczowe w nim zawarte łagodzą bóle reumatyczne, przeciwdziałają zapaleniu stawów, przyspieszają się gojenie ran oraz pobudzają regenerację tkanki chrzęstnej.

5. Obniża poziom złego cholesterolu

Olej z wiesiołka zawiera kwasy z grupy omega 6 oraz kwasy linolenowe, które zapobiegają utlenianiu się dobrego cholesterolu oraz jego odkładaniu się w postaci złogów na ściankach naczyń krwionośnych. Dodatkowo, jego spożywanie zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy, a oprócz tego normalizuje poziom normalizuje poziom cholesterolu, w wyniku czego usuwa on nadmiar komórek tłuszczowych z żył i tętnic.

6. Łagodzi bóle miesiączkowe

Olej z wiesiołka zawiera magnez oraz kwasy tłuszczowe, które wpływają korzystnie na gospodarkę hormonalną kobiecego organizmu, co powoduje, że jego spożywanie niweluje wahania nastroju, zmniejsza dolegliwości bólowe podczas miesiączki, zmniejsza intensywność i częstość uderzeń gorąca oraz poprawia samopoczucie.

7. Wspomaga układ krążenia

Olej z wiesiołka jest bogaty w kwasy GLA, które poprawiają przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, działają antyagregacyjnie na płytki krwi oraz obniżają ciśnienie, dzięki czemu jego spożywanie zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca, udaru mózgu oraz choroby wieńcowej.

Olej z wiesiołka na płodność

Olej z wiesiołka to doskonały olej zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn starających się o dziecko. Jego spożywanie pobudza wydzielanie płodnego śluzu przed owulacją i po niej oraz poprawia jego jakość i ukrwienie śluzówki macicy, a oprócz tego wpływa na potencję u mężczyzn.

Olej z wiesiołka – przeciwwskazania

Olej z wiesiołka choć niesie ze sobą wiele korzyści zdrowotnych, to niestety nie jest dla każdego. Przede wszystkim nie powinny spożywać go osoby chorujące na padaczkę, kobiety w ciąży i okresie laktacji, dzieci poniżej 12 lat oraz osoby mające skłonności do krwawień. Dodatkowo, nie wolno łączyć go z lekami przeciwzakrzepowymi, a oprócz tego jak przy większości naturalnych substancji należy uważać na ewentualne reakcje alergiczne. Aby uniknąć działań niepożądanych, można przyjmować małe ilości oleju z wiesiołka, najlepiej z obfitym posiłkiem.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii odżywianie, w której między innymi podpowiadamy czy dieta Dukana szkodzi zdrowiu oraz wyjaśniamy czy dieta Dr. Dąbrowskiej jest zdrowa.